Boisz się, że wprowadzenie większej ilości zdrowego jedzenia do Twojej kuchni będzie oznaczać ostateczne pożegnanie się z przyjemnościami kulinarnymi? Uspakajamy – to, co zdrowe, może być naprawdę pyszne! A na dowód mamy 5 prostych, odżywczych deserów, które możesz szybko przygotować w domu.
1. Domowa czekolada z suszoną figą i prażonymi migdałami
Składniki:
- ½ szklanki masła z migdałów (można też poeksperymentować z innymi masłami np. orzechowym)
- ½ szklanki stopionego oleju kokosowego
- 2 łyżki syropu klonowego
- 1½ łyżki surowego kakao
- szczypta soli
- 3 miękkie, suszone figi
- 20 gram blanszowanych migdałów
Sposób przygotowania: masło migdałowe, olej kokosowy, syrop klonowy, kakao i sól wymieszaj w miseczce na gładką masę. Figi pokrój w małe kawałki, a migdały drobno posiekaj i podpraż na ciepłej patelni, aż się zarumienią. Przelej masę do małej keksówki lub silikonowej foremki. Posyp figami i migdałami. Wstaw do zamrażarki i odczekaj od 3 godzin do podania. Przechowuj w zamrażarce do 2 tygodni.
2. Jabłkowo – żurawinowe crumble (4 porcje)
Składniki :
JABŁKA
- 2 jabłka
- 2 czubate łyżki suszonej żurawiny, słodzonej sokiem jabłkowym
- 2 łyżki syropu klonowego lub miodu
- 1 łyżeczka cynamonu
- szczypta soli
KRUSZONKA
- 1 szklanka płatków owsianych
- ¼ szklanki cukru kokosowego
- 2 łyżki wiórków kokosowych
- szczypta soli
- ¼ szklanka stopionego oleju kokosowego
Sposób przygotowania: jabłka pokrój w średniej wielkości kostkę. Dodaj żurawinę, syrop klonowy, cynamon, sól i wszystko dokładnie wymieszaj. Umieść w żaroodpornym naczyniu lub wypełnionych do ¾ wysokości kokijkach. W osobnym naczyniu wymieszaj wszystkie składniki kruszonki i posyp nią jabłka. Piecz w temperaturze 180 stopni przed ok 35 minut. Jeśli kruszonka zacznie się zbyt szybko przypiekać, zmniejsz temperaturę do 175 stopni. Podawaj ciepłe.
3. Mus czekoladowy z granatem (2 porcje)
Składniki:
- 1 duże, dojrzałe awokado (bardzo ważne, żeby awokado było delikatnie miękkie, inaczej nie uda się uzyskać kremowej konsystencji)
- ¼ szklanki mleka kokosowego (jeśli mus wyjdzie za gęsty, dodawaj stopniowo po łyżce mleka aż do uzyskania ulubionej konsystencji)
- 2 łyżki syropu klonowego
- 1½ łyżki surowego kakao
- szczypta soli
- opcjonalnie 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub nasiona z ¼ laski wanilii
- do posypania: pestki granatu
Sposób przygotowania: wszystkie składniki musu zblenduj do uzyskania idealnie gładkiej masy. Przełóż do miseczek i posyp pestkami granatu wedle uznania.
4. Odświeżający sorbet z mango
Składniki (2 porcje):
- 450 gramów mrożonego mango
- 1 szklanka mleka kokosowego
- sok z 1 cytryny
- 1/8 łyżeczka soli
- do posypania: prażone wiórki kokosowe
Sposób przygotowania: wiórki podpraż na patelni, aż się zarumienią i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Wszystkie składniki sorbetu umieść w blenderze i zmiksuj na gładką masę. Przełóż do miseczek i posyp sprażonymi wiórkami.
5. Kokosanki z domowym dżemem malinowym
Składniki:
CIASTKA
- 2/3 szklanki mąki kokosowej
- 1/3 szklanki oleju kokosowego, nie stopionego
- 2 łyżki miodu lub syropu klonowego
- ¼ łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1 jajko
DŻEM
- 200 gramów malin (mogą być mrożone)
- 2 łyżki nasion chia + 6 łyżek wody
- 2 łyżki syropy klonowego
- 1 łyżka soku z cytryny
Sposób przygotowania: wszystkie składniki na ciasteczka wymieszaj ręcznie, aż powstanie jednolite ciasto. Włóż do lodówki na 15 minut, żeby stężało. Po wyciągnięciu uformuj z niego 12-15 jednakowych kulek. Rozłóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Rozpłaszcz każdą kulkę przy pomocy dużej łyżki. Piecz w temperaturze 180 stopni przed ok 8 minut, do zarumienienia. Wyciągnij z piekarnika i poczekaj do całkowitego wystygnięcia, ciepłe mogą się rozpadać, bo są bardzo delikatne. W tym czasie przygotuj dżem. Wymieszaj chia z wodą i odczekaj ok 15 minut, aż się zżeluje. Następni zblenduj razem z pozostałymi składnikami na gładką masę i przelej do słoiczka. Ostygnięte ciasteczka podawaj z dżemem (my lubimy maczać je w tym słodkim dodatku bezpośrednio ze słoika!). Dżem możesz przechowywać w lodówce do tygodnia.