Czas izolacji nie tylko ogranicza nam możliwość poruszania się, ale również sprzyja kulinarnym eksperymentom w kuchni. Dlatego tak ważne jest abyśmy dodali do naszej codzienności aktywność fizyczną. Jeżeli tak jak my jesteś miłośnikiem jogi, polecamy, żebyś włączył do swojej praktyki asany wspomagające przemianę materii. W każdej z pozycji pozostań 5 oddechów.
Virabhadrasana (różne warianty: wojownik I, wojownik II, odwrócony wojownik i wojownik III)
Najbardziej znana z pozycji jogowych. Pozycja wojownika, bohatera, która łączy siłę, moc z lekkością i harmonią. Poza działaniem wspomagającym metabolizm, pozycja ta buduje równowagę, skupienie, wzmacnia plecy, nogi, ręce. Otwiera klatkę piersiową i biodra. W pozycji wojownika I zegnij nogę z przodu do kąta prostego i utrzymuj ją tak aby tył kolana znajdował się w linii z piętą, unieś i połącz ręce w górze wydłuż szyję – rozluźniając przy tym barki, odsuń je od uszu, delikatnie opuść głowę do tyłu i przyciśnij tylną nogę. Pozycja wojownika II to silne ręce i nogi. To również otwieranie bioder i rozciąganie klatki piersiowej. W Virabhadrasana III możesz użyć pomocy – kostki – lub zmodyfikować pozycję kładąc ręce na macie, jeśli czujesz, że jest Ci trudno utrzymać równowagę z uniesioną nogą. Pamiętaj o oddechu.
Marichyasana III/ Ardha Matsyendrasana (pozycja mędrca/ pozycja władcy ryb)
Pozycje skrętów zdecydowanie przyspieszają metabolizm. Jest to intensywny masaż wewnętrzny – ma on działanie oczyszczające, pomaga w trawieniu. Skręty poruszają cały organizm, ożywiają mięśnie, uelastyczniają je oraz podnoszą całą naszą energię. Pamiętaj żeby na wdechu wydłużyć kręgosłup, a z każdym wydechem powoli się skręcać.
Sethu Bandha Sarvangasana (różne warianty: półmostek i półmostek z uniesioną nogą)
Półmostek poprawi Ci humor. Ma bardzo korzystny wpływ na nasze ciało i umysł. Otwiera serce. Dotlenia. Buduje pewność siebie i uwalnia stres i zmęczenie. To delikatne wygięcie do tyłu przyspiesza metabolizm, rozciąga i otwiera cały przód ciała. Wchodząc do pozycji połóż się na plecach. Zegnij nogi, ustaw je na szerokość bioder a stopy przesuń blisko pośladków, podwijając kość ogonową i wydłużając dolne plecy – unieś biodra wysoko w górę. Wciśnij stopy, wejdź głęboko na barki ściągając do siebie łopatki i zbliż brodę do mostka. Staraj się nie kręcić głową. Wykonuj tą pozycję ostrożnie, jeśli masz jakieś dolegliwości z szyją, to możesz wsunąć pod barki koc. Możesz spleść ręce lub chwycić za kostki albo włożyć dłonie pod stopy. Oddychaj głęboko. Ta pozycja stopniowo wyciszy cię, uwolni z ciała napięcia i blokady a to ułatwi Ci panowanie nad emocjami.
Chaturanga Dandasana/ Kumbhakasana (pozycja kija/ pozycja deski z przyciągniętą nogą)
Pozycja kija, w której nogi i tułów są w jednej linii wzmacnia wszystkie partie ciała. Także pozycja deski w klasycznym wariancie i z przyciągniętą nogą jest równie energetyczna i wymagająca. To silne ramiona, nogi i brzuch. Wzmocnienie dla nadgarstków i barków. Obie pozycje rozgrzewają ciało, przyspieszają przemianę materii i budują siłę.