Co czujesz, kiedy wszystko na świecie zaczyna przypominać o tym, że zaczęła się wiosna? Nagły przypływ energii i chęć wprowadzania w życie jak największej ilości zmian, oczywiście na lepsze? A może wręcz przeciwnie, niczym niedźwiedź wyrwany ze zbyt długiego snu nie możesz się odnaleźć się w swoich myślach i planach, a o słońcu możesz powiedzieć co najwyżej, że za mocno razi Cię w oczy? Niezależnie od tego, w której grupie witasz nowy sezon, na pewno przyda Ci się wsparcie, albo żeby wyjść ze stagnacji, albo żeby swoje chęci zmian przełożyć na prawdziwe działanie. Na pewno pomoże Ci w tym nasza selekcja lektur.
Przesilenie ponad siły
Przesilenie wiosenne może być bardzo przeciążające dla ciała i emocji. Wielu z nas odczuwa trudną do zaspokojenia senność, rozdrażnienie, huśtawkę nastrojów albo pozytywne pobudzenie tak duże, że aż powodujące problemy z koncentracją. Za taki rollercoaster odpowiedzialna jest pogoda – w związku z globalnymi zmianami klimatycznymi okres przedwiośnia, o ile w ogóle w Polsce jeszcze występuje, trwa krótko, a przejście z zimy do wiosny następuje bardzo gwałtownie. Skoki temperatury i ciśnienia u osób bardziej wrażliwych przekładają się na emocje i wewnętrzne poczucie siły, których poziomy zmieniają się adekwatnie do tego, co dzieje się za oknem. Ze względu na objawy taka utrata fizycznego i psychicznego balansu nazywana jest potocznie syndromem wiosennego zmęczenia i zazwyczaj mija, kiedy wiosna rozhula się na dobre. My jednak, zamiast siedzieć i czekać, skazując się tym samym na maraton ciężkich dni, bierzemy w swoje ręce nie tylko metaforyczne sprawy, ale przede wszystkim książki, które pomogą nam znaleźć motywację do działania i lepiej zrozumieć siebie.
„Nowa psychologia sukcesu”, Carol Dweck,
– Wydawnictwo Muza
Masz dość domorosłych trenerów sukcesu, którzy próbują odpowiedzieć na nieśmiertelne pytanie „jak żyć?”? My też! Dlatego sięgamy po sprawdzoną naukowo wiedzę. Carol Dweck jest psycholożką na Uniwersytecie Stanforda, członkinią Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wykładała także na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Illinois i Uniwersytecie Columbia. W 2011 roku otrzymała nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego za wybitne osiągnięcia naukowe. Kariera zawodowa godna pozazdroszczenia, prawda? Jej trwająca od kilku dekad praca naukowa łączy psychologię rozwojową, psychologię społeczną i psychologię osobowości oraz analizuje koncepcje siebie, których ludzie używają do kształtowania siebie i kierowania swoim zachowaniem. Książka „Nowa psychologia sukcesu” to swego rodzaju podsumowanie jej wieloletnich badań nad tym, czym jest mindset i jaką rolę odgrywa w realizowaniu życiowych planów. Punktem wyjścia dla rozważań jest podział ludzi na dwie kategorie: tych nastawionych na stałość i tych nastawionych na przynoszącą rozwój zmianę. Zastanawiasz się, do której z nich się zaliczasz? Dzięki prostym pytaniom stawianym przez autorkę błyskawicznie rozgryziesz meandry swoich schematów zachowań i namierzysz główne blokery stojące na drodze do sukcesu. Magia? Nie, psychologia na najwyższym poziomie!
„Now Habit. A strategic program for overcoming procrastination and enjoying guilt-free play”, Neil Fiore,
– Wydawnictwo Penguin Books (książka w języku angielskim)
Neil Fiore jest doktorem psychologii, autorem sześciu książek i wielu programów szkoleniowych oraz wykładowcą na uniwersytecie w Berkley. Podobnie jak w przypadku Carol Dweck, mądrości zawarte w jego książce bazują na wieloletnich badaniach. Ta pozycja to praktyczny poradnik dla wszystkich tych, którzy mają dość życia w pętli odkładania wszystkiego na później. Niezależnie od tego, czy powodem Twojej prokrastynacji jest lenistwo, niepewność czy lęk przed ośmieszeniem i porażką, znajdziesz tu praktyczne rady na rozbrojenie każdego z blokerów. „Now Habit” oferuje konkretny plan na to, jak postawić na to, co dzieje się teraz i wykorzystać ten czas jak najbardziej produktywnie, minimalizując przy tym stres i maksymalizując czas bycia w strefie życia bez poczucia winy. Chcesz zacząć odkreślać ze swojej listy rzeczy do zrobienia? Umieść na niej zakup tej książki i od razu idź do księgarni, a bardzo szybko zobaczysz, jak plany zamieniają się w zrealizowane postanowienia.
„Filozofia Kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie.”, Robert Maurer,
– Wydawnictwo Sensus
O tym, czym jest Kaizen pisaliśmy w naszym spisie porad związanych z realizacją noworocznych postanowień (znajdziesz go TU). Do sięgnięcia po książkę dr Maurera zachęcił nas napis na okładce: „Na palcach. Bez gwałtownych ruchów. Spokojnie i delikatnie zadbaj o to, żeby żyć w wymarzonym świecie”. Jak to spokojnie? Jak to bez rewolucji? Przyzwyczajeni do obietnic w postaci odmiany życia w 7 dni włączając 1 na odpoczynek, podeszliśmy nieufnie to tej propozycji przemian w żółwim tempie. Bardzo szybko okazało się, że w książce znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego kiedy bierzemy na siebie za dużo na raz, większość rzeczy nam się po prostu nie udaje. To nie jest książka o obniżaniu poziomu ambicji. To nie jest książka skracaniu zasięgu sukcesów. To poradnik, który w prosty sposób pokazuje, że bardzo często stawiając małe kroki, jesteśmy w stanie zajść dużo dalej niż stawiając na sprint ze zbyt dużym obciążeniem. Dzięki wyznaczaniu sobie małych wyzwań, których suma może doprowadzić nas do tego głównego, po prostu zmniejszamy ryzyko tego, że cel nas przytłoczy. Jeśli pierwsza zaproponowana przez nas książka przekona Ciebie do tego, że warto odrzucić przywiązanie do stałości, a druga zmotywuje do wykreślenia ze słownika słowa „później”, ta z pewnością będzie wisienką na torcie działania, które przełoży się w sukces o silnych fundamentach.
Jesteś fanem technologii i masz wątpliwości, czy warto sięgać po książki w poszukiwaniu wiedzy? Musisz wiedzieć, że już jakiś czas temu ustaliliśmy, że czytanie jest sexy, i to z kilku powodów. Wszystkie z nich znajdziesz w TYM artykule.