Brakuje Ci siły przebicia? Jest ryzyko, że szukasz pewności siebie w niewłaściwych źródłach. Jeśli chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości, zamiast na ilość fundamentów postaw na ich jakość.
Wzmacniaj swoje wnętrze
Niezależnie od tego, ile będziesz mieć pieniędzy na koncie, nowych ubrań w szafie i zdjęć z egzotycznych wycieczek na mediach społecznościowych, Twoja pewność siebie może stopnieć jak wiosenny śnieg za każdym razem, kiedy spotkasz się z dezaprobatą ze strony otoczenia. Opieranie poczucia własnej wartości na tym, jak bardzo lubią (lub nie lubią) Ciebie inni to stąpanie po bardzo grząskim gruncie. Jasne, pewnie większości z nas uśmiecha się na samą myśl o komplementach. Pytanie jednak, jak czujesz się, kiedy nikt ich Tobie nie mówi. Odbierasz to jako niewypowiedzianą krytykę? Czujesz się gorzej ze swoimi myślami, osiągnięciami, wyglądem? Częściej doświadczasz wahań nastroju? Czujesz, że musisz zmienić swoje opinie lub działania, żeby zadowolić innych? A może zaczynasz unikać konfrontacji? To właśnie najczęstsze świadectwa tego, że przykładasz zbyt dużą wagę do walidacji z zewnątrz. Zamiast godzić się na to, aby inni decydowali o Twojej wartości, odłóż na bok opinie i gonitwę za dobrami materialnymi i wzbogać się wewnętrznie. Oto 3 fundamenty pewności siebie, które pomogą Ci zbudować trwałą siłę wewnętrzną:
Postaw na ekspertyzę
Pewność siebie jest ściśle skorelowana z naszymi umiejętnościami i doświadczeniem. Samo bycie dyrektorem nie wystarczy jednak, żeby ją poczuć – prawdziwe źródło pewności siebie bierze się ze świadomości, że ma się wszelkie wewnętrzne narzędzia do tego, aby poradzić sobie z dyrektorskimi obowiązkami i wyzwaniami. A jak najlepiej zyskać taką świadomość? Określając swój kierunek rozwoju i konsekwentnie nim podążając. Budowanie ekspertyzy i pogłębianie posiadanej wiedzy to narzędzie, z którego korzystają najwięksi światowi liderzy różnych dziedzin. Warren Buffet twierdzi, że poświęca aż 80% każdego dnia na czytanie i analizy i namawia każdego, kto chciałby osiągnąć zawodowy sukces, do czytania co najmniej 500 stron książek dziennie. Nawet jeśli możesz wygospodarować tylko część swojego dnia na rozwój, dzięki regularnemu pogłębianiu swojej ekspertyzy zyskasz poczucie kontroli i wiarę w to, że samodzielnie poradzisz sobie z wyzwaniami, bez względu na to, jak bardzo niesprzyjające będą warunki zewnętrzne.
Nieustannie poznawaj nowe
Boisz się dołączyć do rozmowy na imprezie, bo może akurat trafisz na temat, o którym nie masz najmniejszego pojęcia i wyjdziesz na osobę o niskim ilorazie inteligencji? Unikasz sytuacji, które nie są związane z Twoim obszarem wiedzy i zamykasz się w swojej intelektualnej strefie komfortu? Uważaj, aby jednocześnie nie zamknąć sobie drogi do wzmacniania pewności siebie! Badania pokazują, że bardziej niż złych rzeczy boimy się tych, których nie znamy. Nauka nowego natomiast prowadzi nie tylko do poszerzenia horyzontów, ale też odblokowania pokładów odwagi i pewności siebie! Dołącz więc do swojej listy codziennych lektur strony internetowe lub magazyny, które zajmują się nieznanymi Tobie obszarami. Nawet przysłowiowe „liźnięcie” nowego tematu pobudzi Twój mózg do pracy, a podczas kolejnego spotkania towarzyskiego pozwoli Ci wziąć udział w rozmowie, z której być może wyniesiesz dużo więcej niż po prostu nowe znajomości.
Daj sobie prawo do popełniania błędów
Wydaje Ci się, że perfekcjoniści to osoby wybitnie pewne swoich umiejętności i tego, że wszystko mogą zrobić jeszcze lepiej? Nic bardziej mylnego! Za dążeniem do stanów idealnych bardzo często stoi brak pewności siebie, niewiara we własne zdolności i gigantyczny lęk przed porażką. Danie sobie prawa do popełniania błędów, czyli po prostu przyzwolenie na bycie człowiekiem, może wprowadzić do Twojego życia wewnętrznego dużo spokoju i harmonii i przyczynić się do wzmacniania pewności siebie. Nie pozwól więc, żeby lęk przed porażką sabotował Twoje szanse na sukces, hamował przed poznawaniem nowego i podejmowania prób zmian na lepsze. Nawet jeśli po drodze popełnisz błąd, czerp pewność siebie i siłę z tego, że umiesz się do niego przyznać, przeanalizować, wyciągnąć wnioski i ruszaj dalej po swoje.
Chcesz postawić na ekspertyzę lub nauczyć się czegoś nowego? W wolnym czasie oddaj się przyjemności słuchania podcastów. Listę naszych rekomendacji audycji poszerzających horyzonty znajdziesz TUTAJ.