Tęsknimy za naturą, dalekimi podróżami i odkrywaniem uroków świata. Zanim dane nam będzie znów swobodnie podróżować w najdalsze i najdziksze zakątki Ziemi, przypominamy sobie o jej pięknie oglądając seriale dokumentalne. Bierzemy na tapetę nie tylko zapierające dech w piersiach obrazy flory i fauny, ale również autorytety, które sprawiają, że motywacja w dbaniu o ekologię pojawia się sama. Przygotujcie domowe przekąski na przykład nasze pyszne desery i zacznijcie seans razem z nami!
1. S.O.S. Ziemia! Reż. Yann Arthus-Bertrand

Mimo że dokument ten został wyprodukowany 11 lat temu, niestety żaden z wziętych w nim na tapetę problemów ekologicznych nie zdezaktualizował się. Reżyser podróżuje z kamerą przez kolejne kontynenty, odkrywając łączące je niechlubne części wspólne: konsekwencje globalnego ocieplenia, masowej wycinki lasów czy wymieranie gatunków zwierząt. Film skłania do refleksji, czy i co zmieniło się w kontekście ekologicznych zagrożeń podczas ostatniej dekady i – mamy nadzieję – motywuje do działania, żeby wnioski po upływie kolejnej były bardziej optymistyczne.
2. Sól ziemi, Reż. Juliano Ribeiro Salgado / Wim Wenders

Kiedy siły łączą wybitny reżyser (Wenders) i wybitny fotograf (Salgado), można z łatwością zgadnąć, jakiej jakości dzieło powstanie. „Sól ziemi” to niezwykle wnikliwy, osobisty portret Ziemi, który powstał bez Photoshopa. Dokument ukazuje ciemną stronę człowieka, który do cna eksploatuje zasoby nie tylko własne, ale i naturalne. Salgado i Wenders udają się na tereny jak dotąd nie skażone przez zachodnią cywilizację, a w tle toczy się opowieść o życiu i twórczości fotografa. Ten film to prawdziwe przyjemne z pożytecznym, bo poza refleksją nad człowieczeństwem dostarcza też bodźców wizualnych w postaci wyjątkowych zdjęć.
3. Jane, Reż. Brett Morgen

Tytułowa Jane Goodall to wybitna brytyjska badaczka i antropolożka, która swoje życie zawodowe dedykowała badaniu życia społecznego, kultury oraz procesów nauki wśród dzikich szympansów. Dokument powstał na bazie ponad 100-godzinnych, niepublikowanych dotąd nagrań autorstwa Hugo van Lawick’a pokazujących kulisy jej pracy w Gombe w latach 60-tych. Taśmy te były uznawane za zaginione aż do 2014 r. Kulisy życia i pracy Jane pokazują nie tylko wyjątkową ekspertyzę naukową, ale również gigantyczny szacunek do natury, którego wszyscy powinniśmy się od niej uczyć. Do obejrzenia ku pokrzepieniu serc!
4. Rotten, Reż. zbiorowa

Serial dokumentalny produkcji Netflix pokazuje ciemne strony przemysłu żywieniowego. Zdominowane przez mafię plantacje awokado w Ameryce Południowej, cykl niewiarygodnie krótkiego życia kurczaków na amerykańskich fermach, niewolnicza praca na polach kakaowców w Sierra Leone czy kulisy produkcji butelkowanej wody mineralnej ukazują, że nie wszystko złoto, co pochodzi z natury. W redakcji obejrzeliśmy dwa sezony jednym tchem i dzięki temu dobitnie zrozumieliśmy różnicę między żywnością bio a fair trade. Szukamy produktów z tym drugim certyfikatem, żeby mieć pewność, że nasze jedzenie jest nie tylko zdrowe, ale również pozyskiwane w godziwych dla pracowników warunkach.
Więcej o certyfikatach przeczytacie tu.
5. Mission blue, Reż. Robert Nixon, Fisher Stevens

Dokument opowiada historię życia oceanografki, inżynierki i badaczki podwodnej dr Sylvii Earle, która podjęła walkę o ochronę stanowiących aż 70% powierzchni Ziemi mórz i oceanów. Wychowana przy Zatoce Meksykańskiej, dr Earle od wczesnych lat dzieciństwa eksplorowała podwodny świat. Na przestrzeni dekad widziała, jak zmienia się to, co pod powierzchnią. Niestety, nie na lepsze. Rozwój przemysłu, turystyki, wzmożona produkcja plastiku to tylko niektóre z czynników, które sprawiły, że morski świat nie tylko zubożał, ale wręcz znalazł się na granicy bezpieczeństwa. Opowieść dr Earle to nie tylko piękna historia o pasji, która zdeterminowała całą drogę życiową badaczki, ale również potężna dawka wiedzy o tym, jakie zagrożenia niesie za sobą bagatelizowanie dbania o wodę na świecie. Polecamy obejrzeć szczególnie przed wakacyjnym wyjazdem nad morze.