Masz dość niekończących się serialowych tasiemców? Nie chcesz tracić czasu na szukanie czegoś na wieczorny seans metodą prób i błędów? A może po prostu masz wolną godzinę i chcesz wykorzystać ją na zrobienie czegoś poszerzającego horyzonty? Usiądź wygodnie i wykorzystaj nasze zaproszenie na 5 domowych, niezapomnianych seansów.
Lubimy połączenie przyjemnego z pożytecznym, więc dziś zamiast zamrażać nasze połączenia mózgowe oglądaniem treści bez znaczenia, stawiamy na dokumenty, które rozbudzają w nas głód: wiedzy, świata i zmian na lepsze. Nasza selekcja sprawdzi się zarówno podczas długiego weekendu jak i krótkiej chwili tylko dla siebie. Wyłączamy telefony, gasimy światła i prosimy o ciszę, niech przemówią ci, których naprawdę warto słuchać.
Abu Haraz, reż. Maciej Drygas / Ninateka

Abu Haraz to nazwa małej, pustynnej wioski w Sudanie Północnym. Życie jej mieszkańców od zarania dziejów warunkuje naturalny rytm natury, wytyczany biegiem przepływającego nieopodal Nilu. Pewnego dnia w ten bardzo pierwotny, tradycyjny i bliski naturze świat wkracza z przytupem to, co można nazwać rozwojem cywilizacyjnym. Plan zbudowania wielkiej tamy na Nilu przewraca życie lokalnej społeczności do góry nogami, bo oznacza zalanie wioski. Jedyną opcją na przeżycie jest przesiedlenie, ale w praktyce oznacza to równie brutalne pożegnanie się całym dotychczas znanym światem. Dokument jest opowieścią o roli korzeni i o tym, co dzieje się w ludzkim sercu, kiedy ktoś z korzeniami właśnie próbuje wyrwać człowieka z jego domu. Uhonorowano go wieloma prestiżowymi nagrodami, takimi jak Grand Prix w międzynarodowym konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych podczas Cinema Verite Festival w Teheranie (2013) czy Nagroda FIPRESCI podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego „Flahertiana” w Permie (2014).
Czy ekologia to wróg postępu? reż Philippe Truffaut / Arte

Czy broniąc tego, co dla świata najbardziej naturalne, wciskamy hamulec rozwoju? Czy im bliżej będziemy trzymać się Ziemii, tym trudniejsze stanie się sięganie gwiazd, nie tylko w sensie metaforycznym? W tym 27- minutowym dokumencie autorzy starają się odpowiedzieć na zawarte w tytule filozoficzne pytanie. Filozof Raphaël Enthoven podczas rozmowy z Dominiquem Bourgiem, filozofem, specjalistą w dziedzinie myśli ekologicznej oraz Ferghanem Azihari, dziennikarzem i niezależnym analitykiem specjalizującym się w politykach publicznych, próbuje zdefiniować, czy postęp jest niezbędnym elementem szczęścia człowieka, czy też możemy je osiągnąć bazując na tym, co świat już zdążył sobie wypracować? Myślisz, że nosisz odpowiedź w sobie? Skonfrontuj ją z wizją zawodowych myślicieli.
The creative brain reż. David Eagleman / Netflix

Zastanawiasz się czasem, co dzieje się w głowach ludzi wybitnie kreatywnych? Ta uczta wizualno – merytoryczna to coś dla Ciebie! Neurobiolog David Eagleman rozkłada proces kreatywności podziwianych przez tłumy ikon takich jak Grimes, Bjarke Ingels czy Nick Cave na czynniki pierwsze i dzieli się wynikami swoim badań, rozmów i obserwacji z publicznością z całego świata. W jaki sposób stymulują oni swoją kreatywność? Jak pobudzają ciekawość świata? Czym jest dla nich podejmowanie ryzyka? Jakimi metodami radzą sobie z niepewnościami? Czy kreatywność oznacza dla nich tworzenie nowego, czy może redefiniowania tego, co już istnieje? Poświęć 52 minuty na posłuchanie odpowiedzi, które prawdopodobnie zmienią Twój sposób postrzegania nie tylko sukcesów innych, ale też samego siebie.
Billie Eilish: świat lekko zamglony / R.J. Cutler / Apple TV

Billie Eilish to jeden z największych fenomenów światowej sceny muzycznej ostatnich lat. W samym 2020 r. przeszła do historii, zdobywając 5 nagród Grammy w najważniejszych kategoriach: płyta roku, album roku, piosenka roku, najlepszy artysta i najlepszy album pop. Dodamy, że ta maszyna do osiągania sukcesu ma zaledwie 19 lat. A jaki – jeśli w ogóle – ponosi koszt tak spektakularnego sukcesu? Oglądając ten dokument, możemy przyglądać się procesowi i szukać odpowiedzi z naprawdę bliska. R.J. Cutler towarzyszy bowiem nastolatce w domu i na scenie, kiedy pracuje ona nad tym wyjątkowym albumem, nie wiedząc jeszcze, jak bardzo zmieni jej życie i pozwoli już na starcie katapultować ją na muzyczne szczyty. Co mijała po drodze? Szczegóły podczas dwugodzinnego seansu.
Czego nauczyła mnie ośmiornica reż. Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster / Netflix

Naczelni, najmądrzejsi, najbardziej nagrodzeni w toku ewolucji. A wystarczy odrobina pokory, aby dostrzec, jak wiele my, ludzie, możemy nauczyć się od zwierząt. Dokument ten to zapis rozwoju przyjaźni między nurkiem i reżyserem Craigiem Fosterem a ośmiornicą zamieszkującą wody u wybrzeża Afryki Południowej. Komunikacja bez słów, powolne budowanie zaufania i przekraczanie własnych granic postrzegania świata – na to wszystko warto stawiać, aby w pełni czerpać z różnorodności naszej rzeczywistości. Jaki był finał budowania tej ponadgatunkowej przyjaźni? Nie zdradzamy, ale polecamy uzbroić się w chusteczki.