Marzy Ci się świąteczne nicnierobienie z filmem w tle? Postaw na wartościowe doznania. Zorganizuj sobie prywatny seans filmowy, dzięki któremu złapiesz inspirację na nadchodzące miesiące, poczujesz chęć działania i przypomnisz sobie, co jest w życiu naprawdę ważne. Oto nasza selekcja tytułów, która pomoże Ci wprowadzić się w taki wyjątkowy, świąteczny nastrój.
Stutz, reż. Johan Hill
Ciekawi Cię, jak mogą wyglądać tajniki psychoterapii? Podglądaj tych, których dokonania są jednocześnie przypominajką tego, jak wartościową formą pomocy i rozwoju mogą być rozmowy z terapeutą. Phil Stutz uważany jest za jednego z najlepszych psychoterapeutów na świecie. Johan Hill, aktor, a prywatnie pacjent Stutza, od 20 lat borykający się z napadami paniki, wywoływanymi wystąpieniami publicznymi, postanowił nakręcić dokument o kulisach niezwykle skutecznej metody swojego lekarza. Jego filmowy projekt to zapis bardzo intymnej rozmowy między psychoterapeutą a pacjentem, a jednocześnie między dwójką przyjaciół, który prowadzi nas przez niuanse autorskich ćwiczeń Stutza, The Tools. Gdzie tkwi sekret udanej terapii? I jaką rolę może pełnić w nim wizualizacja? Zrób sobie prezent na święta i poszukaj odpowiedzi właśnie tutaj.
Billy Elliot, reż Stephen Daldry
Myślisz, że na realizację Twoich marzeń jest już za późno, albo jest Ci do nich bardzo nie po drodze? Spróbuj przez chwilę spojrzeć na życie oczyma dziecka. I to nie byle jakiego! „Billy Elliot” to nominowana do Oscara w aż trzech kategoriach opowieść o wrażliwym i niezłomnym 11-letnim chłopcu, który na przekór surowym ojcu i bratu, dość stereotypowym górnikom, pragnie zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. To piękna opowieść o determinacji, pasji i wierze, że jeśli się chce, nawet najbardziej nieosiągalne może stać się realne. Mimo że nakręcony 22 lata temu, film ten w ogóle nie traci na aktualności. Co więcej, może we współczesnym świecie, gdzie tak łatwo przychodzi nam ocenianie innych, a tak trudno zachowywanie poczucia własnej wartości, ktoś taki jak Elliot potrzebny jest nam bardziej niż kiedykolwiek.
Jak Fenix, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Siła tkwi w każdym z nas. Czasami potrzeba po prostu odpowiedniego bodźca, żeby ją w sobie poczuć. Dokument „Jak feniks” to zbiór rozmów z wybitnymi sportowcami, aktywistami i organizatorami paraolimpiad, którzy wspólnie zastanawiają się nad tym, jak zmienia się postrzeganie osób niepełnosprawnych w środowisku nie tylko sportowym. Rozmówcy opowiadają o tym, w jaki sposób, zanim zaczęli przełamywać światowe stereotypy, musieli przełamać własne bariery, co tak naprawdę oznacza niepełnosprawność w świecie, który nieustannie goni za perfekcją oraz dlaczego kultywowanie różnorodności zmienia nas na lepsze. Każdy wywiad przypomina nam o tym, że nasze największe źródło mocy sprawczej tkwi nie w mięśniach, w a głowie i przy odpowiedniej motywacji, nastawieniu i pracy można stanąć na podium, które dla każdego z nas oznacza zapewne coś zupełnie innego. Ten film dostaje od nas złoty medal za przywrócenie nas na właściwe, motywacyjne tory.
Okresowa rewolucja, reż. Rayka Zehtabchi
W grupie siła, dlatego tak ważne jest, aby otaczać się ludźmi o podobnych wartościach. Wyobraź sobie, że żyjesz w miejscu, gdzie Twoje najbardziej naturalne, fizyczne reakcje są źródłem społecznej stygmatyzacji. Co robisz? Poddajesz się i izolujesz, czy szukasz podobnych sobie i wspólnie działasz, zmieniając rzeczywistość na lepsze? Bohaterki dokumentu „Okresowa rewolujca”, mieszkające na małej indyjskiej wsi, gdzie okres jest powodem wstydu i społecznego ostracyzmu, postanowiły zjednoczyć się i produkować tanie podpaski, aby uzyskać finansową, a także emocjonalną niezależność. Gdzie doprowadziła je ich zbiorowa determinacja? Oglądaj i czerp siłę do działania!
Ścigając koralowce, reż. Jeff Orlowsky
Z kanapy przenosimy Cię do zupełnie innego świata. Dajemy głębokiego nura pod wodę, aby w towarzystwie płetwonurków, naukowców i fotografów z całego świata zobaczyć, w jaki sposób nasza niedbałość o środowisko naturalne wpływa na rafy koralowe. Wzrost emisji CO2, generowany przez fabryki, elektrownie i środki transportu przyczynia się do ocieplania akwenów wodnych, co powoduje zjawisko zwane “blaknięciem koralowców”. Nie chodzi w nim jedynie o zmianę koloru raf. Proces ten oznacza w praktyce, że w wyniku stresu temperaturowego koralowce zaczynają w zastraszającym tempie obumierać, co w konsekwencji jest zagrożeniem dla całego podwodnego ekosystemu. Jeśli szukasz inspiracji do tego, żeby bardziej świadomie podchodzić do ekologii, już teraz zaplanuj świąteczny seans.
Zastanawiasz się, po co nam właściwie autorytety? O tym, jaką rolę pełnią w codziennym życiu , więcej piszemy TU.