Kreatywność, umiejętność skupiania, wysoki poziom energii – to trzy składniki koktajlu, o którym każdy z Was pewnie marzy wchodząc w kolejny dzień pracy. Nie bez powodu zaczynamy od spożywczej metafory – to właśnie jedzenie może zadecydować o tym, czy Twoje zawodowe sprawy potoczą się dziś owocnie. Zależy Ci na efektach? Wybieraj przekąski z głową (i dla głowy!).
Przerwa na szybkie doładowanie
Intensywnie dni sprzyjają zapominaniu o regularnych posiłkach. Dlatego na wypadek wybitnej zajętości warto mieć zawsze pod ręką coś, co przyda się jako pożywny pomost energetyczny do kolejnego, pełnowymiarowego posiłku. Biorąc pod uwagę to, że sięgamy po przekąski nawet do 4 razy dziennie, wypadałoby (przynajmniej w większości przypadków) wybierać te produkty, które staną na wysokości doenergetyzującego zadania zamiast sprawiać, że jedyne na co będziemy mieli ochotę to się położyć. Niestety większość gotowych rozwiązań, które możemy znaleźć w sklepach: batony energetyczne, wody z dodatkiem witamin, kawy i jogurty smakowe czy orzechy szczelnie zapakowane w słodkie lub słone posypki zawiera konkretny zastrzyk cukru, który z pewnością nie zadziała jak katalizator dobrej energii. Jak pokazują badania pandemia wpłynęła na zmianę naszych przekąskowych nawyków. Mimo że od minionego roku częściej sięgamy po snacki nie ze względu na przyjemność, a stres i poszukiwanie ukojenia, aż 25% badanych deklaruje, że świadomie dokonują w tej sferze zdrowych wyborów, szukając w przekąskach źródeł wartościowych składników odżywczych, takich jak:
Zdrowe tłuszcze Wspierają prawidłowe funkcjonowanie mózgu, w tym zdolność do odbierania informacji, a także są źródłem długo uwalnianej energii, bez gwałtownych napadów głodu. Poprawiają zdolności kognitywne i sprzyjają utrzymywaniu uwagi.
Białko Pomaga regulować poziom cukru we krwi, dzięki czemu nasze zapasy energii wolniej się wytracają i syci na dłużej.
Węglowodany złożone Są trawione wolniej niż cukry proste i są wydajniejszym źródłem energii.
Dla maksymalizowania efektu lubimy wzbogacać nasze przekąski o adaptogeny (więcej piszemy o nich TU), które pomagają naszym ciałom uzyskać stan balansu i pobudzić je bez efektu nieprzyjemnej, kofeinowej trzęsawki. Oto lista naszych redakcyjnych rekomendacji na szybkie wspomaganie między posiłkami, dzięki którym poczujesz przypływ dobrej energii, tak bardzo przydatnej w czasie pracy. Przygotowanie każdej z nich zajmuje dosłownie kilka minut i można to zrobić z wyprzedzeniem:
Pistacje
Stres związany z tempem życia i nadmiarem pracy może działać negatywnie na kondycję Twojego serca. Aby o nie zadbać, sięgnij po porcję pistacji (bez soli!). Badania pokazują, że regularne spożywanie tych orzechów przyczynia się do lepszej pracy całego układu krwionośnego, wspomaga regulowanie ciśnienia krwi oraz zmniejsza ryzyko występowania chorób serca.
Pomidory z oliwą
Te popularne owoce (tak, w klasyfikacji botanicznej pomidory to jagody, a więc bez wątpienia owoce) nawodnią (w aż 95% składają się z wody), zapewnią wysoką podaż wymiatającej wolne rodniki witaminy C (1 średniej wielkości pomidor to aż 60% dziennej rekomendowanej dawki tej witaminy) oraz likopenu, jednego z najsilniejszych znanych antyutleniaczy. Likopen jest zaliczany do karotenoidów, które dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Dodając do pokrojonego owocu łyżkę oliwy z pierwszego tłoczenia dostarczysz swojemu mózgowi paliwa do pracy, a przy okazji sprawisz, że związek ten łatwiej się przyswoi w Twoim organizmie.
Kakao z macą
Chociaż kakao najczęściej kojarzy się z napojem na sen, my uwielbiamy sięgać po nie w czasie pracy. Zawarte w nim magnez i kwas walerianowy to substancje, które pomogą rozprawić się z nagromadzonym podczas intensywnego dnia stresem, dodatek sproszkowanego korzenia maca sprawi natomiast, że dobry nastrój powróci, a Ty poczujesz przypływ energii i wzrost mocy przerobowych mózgu!
Jajko na twardo
Prościej i skuteczniej już być nie może. 1 średniej wielkości jajko na twardo to aż 6 gram łatwo przyswajalnego białka i kompleks aminokwasów niezbędnych do pobudzenia pracy całego organizmu. To świetna, naprawdę sycąca opcja dla tych bardziej wrażliwych na działanie cukru, jajko nie wpływa bowiem na poziom glukozy na czczo oraz insuliny we krwi.
Jabłko z tahini i cynamonem
Owoce to świetny i zdrowy pomysł na przekąskę, ale zawartość cukrów prostych może spowodować, że krótko po przerwie na jedzenie zaczniesz odczuwać senność. Jeśli potrzebujesz doładowania witaminowego i orzeźwienia, ale nie możesz sobie potem pozwolić na drzemkę, połącz owoc ze źródłem stabilizującego cukier tłuszczu. Nasza ulubiona kombinacja to połówka soczystego jabłka z zawierającą witaminy z grupy B, żelazo, mangan, cynk, wapń i magnez pastą sezamową, czyli tahini. Opcjonalnie, dla podkręcenia metabolizmu i pobudzenia wewnętrznego ognia, polecamy posypać przekąskę szczyptą cynamonu.
Zapominanie o regularnych posiłkach może poważnie wpłynąć na samopoczucie. Chcesz wiedzieć, jakie inne nawyki żywieniowe mogą zaburzać Twój stan psychiczny? Na pewno zainteresuje Cię TEN artykuł.