Nie masz czasu na przygotowywanie skomplikowanych posiłków? Spędzasz całe dnie na mieście i narzekasz, że nigdy nie masz pod ręką nic pysznego do jedzenia i kończysz z batonikiem w ramach obiadu? A może chcesz odciążyć układ pokarmowy i wprowadzić lżejsze posiłki? Niezależnie od tego, jaki masz powód gwarantujemy, że po naszym smakowitym 7-dniowym wyzwaniu “Smoothie Challenge” poczujesz przypływ energii, Twoja skóra nabierze blasku, a ulubione spodnie będą lepiej leżeć. Brzmi jak plan? 7 zaprzyjaźnionych z portalem Twig osób przedstawia swoje ulubione koktajle. Przygotowywanie smoothies w wersji video znajdziecie na naszym instagramie w zapisanych stories. Zatem 3,2,1, blendujemy!
1. CZEKOLADOWY ROZPĘD
Tak jest, czekoladowe. Tym argumentem Natalia, na codzień zajmująca się dietetyką, zadaje kres wszelkim pogłoskom, że zdrowe jedzenie nie może być smaczne. Surowe kakao dzięki wysokiej zawartości magnezu ukoi system nerwowy, banan doda energii na start, a masło migdałowe dzięki wysokiej zawartości witaminy E odżywi skórę.
Składniki:
- 300 ml mleka migdałowego
- 1 banan (mrożony lub świeży)
- 1 czubata łyżka surowego kakao
- 3 kostki czekolady, zawartość kakao min. 80%
- 1 łyżka masła z prażonych migdałów
- 1 łyżeczka syropu z agawy lub klonowego
- Opcjonalnie: 1 łyżeczka chia
Wszystkie składniki blendujemy. Jeśli używamy mrożonego banana, smoothie będzie najsmaczniejsze wypite od razu.
2 . ZIELONE POBUDZENIE
Magda wybrała proste 3-składnikowe smoothe, idealne dla osób, które nie dysponują rano dużą ilością czasu (lub mocy). Matcha jest świetną alternatywą dla kawy, więc idealnie sprawdzi się jako poranny zastrzyk energii. Dodatkowo zawiera dużo działających przeciwzmarszczkowo antyoksydantów, dzięki czemu czas dla nas zwolni nie tylko podczas śniadaniowego relaksu.
Składniki:
- 300 ml mleka ryżowego bez cukru
- 1 banan (mrożony lub świeży)
- 1 łyżeczka matchy
Wszystkie składniki blendujemy.
3. FIOLETOWE SZCZĘŚCIE
Ewa postawiła na sezonowość w postaci borówek. Bazę jej smoothie stanowi jogurt, dlatego będzie idealną i sycącą propozycją na lekkie śniadanie. Korzeń maca (roślina z grona adaptogenów) pobudza i poprawia nastrój, więc jest kolejną świetną alternatywą dla kawy.
Składniki:
- 250 ml jogurtu naturalnego
- 1 banan (mrożony lub świeży)
- Duża garść borówki amerykańskiej
- 2 łyżki płatków owsianych
- 1 łyżeczka korzenia maca
- 1 łyżeczka miodu lub syropu klonowego
Wszystkie składniki blendujemy.
4. ZERO WASTE SMOOTHIE
A gdyby tak wykorzystać do smoothie nie tylko warzywo, ale jego mniej oczywistą część? Tak zrobiła Olga i zaproponowała koktajl w duchu zero waste, w którym znajdziecie między innymi liście rzodkiewki. Olga przypomina, że dzięki niemarnowaniu żywności możemy redukować produkcję CO2 na świecie.
Składniki:
- 1 dojrzała gruszka
- 1 banan (mrożony lub świeży)
- Liście z 1 pęczku rzodkiewek
- Sok z połowy cytryny
- Opcjonalnie: odrobina wody, 1 łyżeczka syropu klonowego
Wszystkie składniki blendujemy.
5. KOKOSOWE NAWILŻENIE
Ania na codzień zajmuje się skórą i właśnie na niej skoncentrowała się przy komponowaniu swojego smoothie. Znajdziecie w nim między innymi jarmuż- antyoksydant i jednocześnie składnik o działaniu przeciwnowotworowym. Ananas to owoc pomocny w zwalczaniu stanów zapalnych skóry. Turbo dawkę nawilżenia zapewni z kolei woda kokosowa! Jest naturalnym izotonikiem, co docenią wszyscy sportowcy i zawiera enzymy wspomagające trawienie.
Składniki:
- 350 ml wody kokosowej bez cukru
- 1 szklanka ananasa
- Pół pomarańczy
- Garść jarmużu bez łodyżek
- 1 łyżeczka chia
Wszystkie składniki blendujemy.
6. ZIELONA ENERGIA
W zawodzie Kasi bywa intensywnie, dlatego stara się żeby jej koktajle były nie tylko smaczne, ale i pełnowartościowe. Do swojego smoothie zaproponowała szpinak, który zawiera dużo żelaza, jest bogatym źródłem błonnika, niezbędnego dla zachowania prawidłowych procesów trawiennych. Dodatkowo jest bogaty w witaminę C, mocny antyutleniacz, oraz potas, żelazo i kwas foliowy. W smoothie Kasi znajdziemy również siemię lniane, znane ze swych dobroczynnych właściwości na włosy i paznokcie.
Składniki:
- 350 ml mleka migdałowego
- Garść szpinaku
- 1 szklanka malin
- 1 łyżeczka syropu klonowego
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 łyżka złocistego siemienia lnianego
Wszystkie składniki blendujemy.
7. KALAFIOROWY ZAWRÓT GŁOWY
W Smoothie Challenge nie zabrakło przedstawiciela naszej redakcji czyli mnie. Postawiłam Was zaskoczyć i zamiast banana użyłam kalafiora. To świetny składnik dla osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Ma tylko 22 kalorie w 100 gramach, a do tego jest pełen witamin. Podobnie jak cukinia, w smoothie najlepiej sprawdzi się w wersji mrożonej (wcześniej warto go lekko ugotować na parze), a dodatkowo ma neutralny smak, więc w zestawieniu z kwaśnymi owocami będzie bardzo orzeźwiający!
Składniki:
- 1 szklanka mrożonego kalafiora
- 1 szklanka mango (mrożone lub świeże)
- 300 ml mleka migdałowego bez cukru
- 1 łyżka masła orzechowego
- 1 łyżeczka syropu klonowego
- 1 łyżeczka nasion chia
Wszystkie składniki blendujemy.
Chcesz kontynuować nasze Smoothie Challenge? Powtórz cały cykl od początku. Komponuj własne koktajle, korzystając z kilku rad:
1. Unikaj rutyny w wyborze bazy. Mleko owsiane, kokosowe, migdałowe, ryżowe, zielona herbata, woda kokosowa… Jest w czym wybierać!
2. Jeśli lubisz mocno owocowe smoothie, zbalansuj ilość cukru tłuszczem lub białkiem, a nasycisz się na dłużej.
3. Jeśli chcesz wspomóc trawienie, dodaj do mieszanki produkty zawierające błonnik, np. siemię lniane czy nasiona chia.
4. Smoothie to świetny sposób na przemycenie do diety warzyw. Eksperymentuj z cukinią, brokułami, dynią, słodkimi ziemniakami. Pamiętaj, żeby przed zamrożeniem drobno je pokroić i ugotować na parze, dzięki temu będą bardziej przyjazne dla układu trawiennego.
5. Koktajle można przechowywać w lodówce do 24 godzin, więc jeśli masz bardzo napięty grafik pracy, przygotuj je sobie z zapasem na cały dzień.
6. Jeśli lubisz sałatki, a nie masz czasu ich jeść, dodaj do smoothie szpinak lub jarmuż, żeby zapewnić sobie dodatkową porcję zielonych warzyw.
Więcej o zdrowym przygotowywaniu smoothie piszemy TU. A jeżeli chcesz sprawdzić, czym różni się smoothie od soku, zajrzyj TU.