Koncepcja yin i yang to najważniejsza zasada Feng Shui. Jej idealnym uosobieniem jest wielka moc tkwiąca w płomieniu świec. Początkowo mały ogień (yin – część żeńska, bierna) zaczyna się rozprzestrzeniać, z czasem przechodząc w silne yang (część męska, aktywna). W Feng Shui każdy element ma znaczenie, dlatego w dzisiejszym artykule przychodzimy z pomocą, aby w pełni wykorzystać potencjał świec.
Świece to silne remedium w Feng Shui (starożytnej praktyce planowania przestrzeni). Stosowanie ich stanowi najlepsze odzwierciedlenie żywiołu ognia w pomieszczeniu (poza kominkiem). Już ponad 3500 lat temu, Chińczycy jako jedni z pierwszych dostrzegli, że świece to coś więcej niż płomień. Idealnie oczyszczają atmosferę, ocieplają energię, dodając jej żywiołowości i kreatywności. Świece potrafią inspirować, wyciszać i koić nerwy. Żywiołowi ognia w domu służy aura jesienna za oknem. Teraz, gdy w naszym życiu powoli zaczyna brakować koloru, świece pomogą wprowadzić świeżą, żywiołową energię i dodać pozytywnego blasku.
Rodzaje świec według Feng Shui
Kształt świec jest tak naprawdę dowolny, jednak jeśli zależy nam na wyższej wartości leczniczej, warto wybrać te w kształcie stożka. To właśnie trójkąt jest kojarzony z elementem ognia. Świece o dekoracyjnych kształtach zaleca się używać jako pływające w misach z wodą. W pojedynczych świecznikach natomiast najlepiej prezentują się długie, klasyczne świece. W Feng Shui ważne jest to, aby zawsze wybierać świece ze sprawdzonego źródła, bez dodatku metali ciężkich, np. ołowiu.
Liczba świec i ich znaczenie
Ilość świec ma zdecydowanie większe znaczenie niż ich rodzaj, ponieważ każda cyfra ma inną wartość. Zasada stosowania określonej liczby jest taka sama w odniesieniu do świec, jak i do pozostałych elementów w Feng Shui. Wybierając dwie świece, możemy liczyć na wsparcie naszego życia miłosnego. Liczba 3 to symbol szczęścia i bogactwa. W Feng Shui należy unikać kompozycji czterech świec, ponieważ wyraz cztery w języku chińskim brzmi podobnie do wyrazu śmierć. Cyfra 5 pomaga wzmocnić intuicję i odczuwanie emocji. Sześć świec przynosi ogólne szczęście. Kompozycja z siedmiu elementów, wspomaga dobre zdrowie. Liczba 8 dotyczy płodności, a 9 powodzenie we wszystkich dziedzinach życia. Pełnię szczęścia i poczucie spełnienia pomoże nam zapewnić dziesięć świec. W przypadku większych uroczystości świetnie sprawdzi się aranżacja z dwudziestu jeden świec, która da błogosławieństwo całej rodzinie.
Odpowiednia kolorystyka świec
W Feng Shui każdy kolor ma swoje miejsce w konkretnym sektorze siatki bagua, która dzieli obszar domu na dziewięć stref. Wschodnia część utożsamiana jest z zielenią, a południowo-wschodnia z czerwienią i odcieniami niebieskiego. Do sektora południowego dobrze pasują świece o ciepłych barwach, np. brzoskwiniowe, a na południowym zachodzie białe i różowe. W sferze zachodniej i północno-zachodniej idealnie sprawdzą się świece białe, czarne i szare. W północnym obszarze wypróbuj zestawienie białych i czarnych świec. Północno-wschodni sektor to dobre miejsce na świece w kolorze morskim i zielonym. W centrum domu niech znajdą się świece żółte i brązowe.
W Feng Shui występują trzy kolory, na które warto zwrócić szczególną uwagę. To świece w odcieniach bieli, czerwieni i pomarańczy. Biel symbolizuje pomocnych ludzi, radość i kreatywność, czerwień pomaga w uzyskaniu lepszej sławy, natomiast pomarańcz zapewnia spokój w życiu oraz równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.
Zapachy świec
Świece zapachowe to znakomite remedium w Feng Shui. Jeśli Twoje wnętrze sprawia wrażenie chłodnego, oznacza to, że jest w nim zbyt wiele energii yin. Warto wtedy wprowadzić więcej energii yang dzięki trzem świecom o świeżym aromacie, jak np. lawenda i mięta pieprzowa. Aby podkręcić życie intymne, ustaw dwie świece w sypialni o zapachu stymulującym zmysły – kwiat róży, jaśmin. W celu zwiększenia kreatywności, wybierz świece o aromacie cytryny i rozmarynu. Aby oczyścić atmosferę, wykorzystaj świece o zapachu cytryny i pomarańczy i zapalaj je codziennie z samego rana.
Miejsca, gdzie palenie świec jest pożądane
Według siatki bagua istnieją pomieszczenia, w których płomień świecy jest szczególnie potrzebny. Jednym z nich jest sypialnia, w której świeca ociepla atmosferę i udrożnia przepływ energii. Kolejnym miejscem jest łazienka, gdzie światło świec działa relaksująco i odprężająco. Dobrej jakości świece warto umieścić także w salonie i w centrum domu.
Żywioł ognia to energia inspiracji i kreatywności. Wprowadza wewnętrzne pobudzenie, jednak jego nadmiar może wprowadzać nerwowość i niepokój. Ogień musi być pod kontrolą, ponieważ niekontrolowany może zniszczyć. Z tego powodu warto precyzyjnie wybrać świece do swojego wnętrza i nie przesadzać z ich ilością. W końcu w Feng Shui najważniejsze jest zachowanie harmonii we wszystkim, także w płomieniu świec.