Załóżmy, że budzisz się w pełni sił. Witasz poranek z energią, masz chęć do działania, a pierwszego godziny pracy mijają Ci pod znakiem wybitnej produktywności. Nagle czujesz, że coś się zmienia. Głowa spowalnia, ciało słabnie, myśli uciekają w odległe i bliżej niesprecyzowane rejony. To sygnały, że pojawia się on: okołopołudniowy spadek energii. Jak mu przeciwdziałać?
Z czego wynika spadek energii w ciągu dnia?
Z doświadczenia wiemy, że spotkania redakcyjne najlepiej umawiać koło południa. Wtedy wszyscy jeszcze jedziemy na paliwie składającym się z całkiem nieźle przespanej nocy, pierwszej kawy i porannych rytuałów. Spotkania popołudniowe zazwyczaj trwają dłużej i są zdecydowanie mniej produktywne. Częściej ziewamy, prosimy o powtórzenie pytania albo z automatu odpowiadamy „nie wiem”. O złe chęci nikt nas nie podejrzewa, my sami podejrzewamy natomiast, że to po prostu kwestia nierównowagi energetycznej, która daje o sobie znać kilka godzin po rozpoczęciu dnia. I wiemy bardzo dobrze, że nie doświadczamy jej tylko my. Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców pozwoliły wykazać, że dla większości z nas najbardziej krytyczną godziną w ciągu dnia jest dokładnie 14:17. To właśnie wtedy zaczynamy odczuwać nagłą potrzebę snu, zjedzenia czegoś bardzo wysoko energetycznego i coraz trudniej jest nam się na czymkolwiek skupić. Powodów takich turbulencji, które potrafią namieszać w produktywności, nastroju czy nawet rozwoju i trwać nawet 72 minuty, jest kilka:
– Zaburzenia gospodarki cukrowej,
– Zaburzania gospodarki hormonalnej,
– Zła dieta,
– Zbyt duża ilość stresu,
– Zbyt mała ilość snu,
– Siedzący tryb życia,
– Przebodźcowanie.
Mimo że spadek energii jest zjawiskiem powszechnym, wcale nie trzeba godzić się na taką codzienną przerwę w komforcie funkcjonowania.
Jak dbać o równomierny poziom energii?
Nasza życiodajna energia ma kilkuskładniowe źródło. Składa się na nie jakość snu, diety, relacji z innymi i samym, stan zdrowia fizycznego i psychicznego czy poziom stresu. Dbając o każdą z tych sfer możesz oszczędzić sobie dyskomfortu wynikającego z nawracającego spowolnienia ciała i ducha i funkcjonować w pełnym rozkwicie każdego dnia. Oto nasze energetyzujące patenty:
Zjedz wartościowe śniadanie Niezależnie od tego, czy jesz krótko po przebudzeniu czy o poranku omijasz kuchnię szerokim łukiem w ramach praktyki postu przerywanego, zadbaj o to, aby pierwsze rzeczy, które trafią do Twojego żołądka każdego dnia były pysznym i prawdziwie odżywczym paliwem. Postaw na składniki odżywcze, które uchronią Cię przed gwałtownymi skokami cukru – niech słodkie bułki i płatki śniadaniowe smakim przypominające desery nie będą stałym punktem Twojego porannego menu. Wybierz produkty bogate w dobre tłuszcze i białko oraz dostarcz sobie porcję witamin płynącą ze świeżych warzyw i owoców o niskim indeksie glikemicznym. Pamiętaj też, nie tylko to, co jesz, ale również to co pijesz, ma bezpośredni wpływ na Twój poziom energii. Utrata wody z organizmu na poziomie 1-2% może prowadzić do problemów z koncentracją czy uczucia osłabienia. Zadbaj więc o to, aby zacząć dzień od szklanki ciepłej wody i pić regularnie w ciągu dnia. Więcej o tym, jak się prawidłowo nawadniać i dlaczego jest to tak ważne, przeczytasz TU.
Medytuj O tym, jak bardzo emocje spalają energię, pewnie nie raz dane było Ci się przekonać osobiście. Zarówno stres, jak bardzo intensywne doznania szczęścia sprawiają, że ciało zaczyna pracować na najwyższych obrotach, a co za tym idzie szybciej wykorzystuje nagromadzoną energię. Dlatego tak ważne jest, aby celebrować w ciągu dnia momenty ciszy i spokoju. Jeśli już o poranku czujesz, że sama myśl o ilości rzeczy do wykonania w ciągu dnia zaczyna Ciebie przerastać i stresować, włącz medytację do swojej codziennej praktyki. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Waterloo wykazały, że 25 minut dziennie poświęconych na medytację lub praktykę Hatha jogi poprawiają funkcję wykonawcze mózgu, czyli takie, które umożliwiają tworzenie, utrzymywanie, nadzorowanie, poprawianie i realizowanie planu działania. Więcej o korzyściach płynących z medytacji piszemy TU.
Skorzystaj z medycyny naturalnej Zbyt duża ilość kawy oraz napojów energetycznych może mieć fatalne długofalowe skutki nie tylko dla poziomu Twojej energii, ale też zdrowia jako takiego. Kofeina w nadmiarze może prowadzić do zwiększonego wydzielania kortyzolu, rozregulować ciśnienie krwi czy zaburzyć naturalny rytm dobowy. Cukier zawarty w popularnych energetykach może wpłynąć na wydzielanie lub działanie insuliny i wysłać Cię na kołowrotek gwałtownych wystrzałów i spadków energii. Zamiast sięgać po te popularne środki, skorzystaj z mądrości płynącej z medycyn naturalnych całego świata. Zioła i adaptogeny pozwolą Ci utrzymać stabilny poziom energii przez cały dzień bez powodowania roztrzęsienia czy zdenerwowania. Listę naszych ulubionych, naturalnych, roślinnych wspomagaczy energii znajdziesz TU.
Zrób przerwę Chcesz działać intensywnie i produktywnie? Pamiętaj, aby w międzyczasie zrobić sobie przerwę i przez chwilę nie robić nic. Brzmi jak sabotaż rozwoju? Absolutnie nie! Dając sobie chwilę na reset i złapanie oddechu pozwalasz swojemu mózgowi odpocząć od nadmiaru bodźców i przeprocesować nagromadzone informacje, mięśniom rozprężyć się, a ciśnieniu krwi wrócić do normy. Chcesz wiedzieć, jak możesz resetować swój mózg każdego dnia? Nasze sprawdzone patenty znajdziesz TU.
Włącz tryb „nie przeszkadzać” Nie trać energii bezmyślnie. Jeśli potrzebujesz się na czymś skupić, stwórz sobie do tego warunki. Wyłącz powiadomienia w aplikacjach w telefonie, poproś rodzinę czy współpracowników o to, aby przez jakiś czas Ciebie nie zagadywać, postaraj się zaszyć w zamkniętej przestrzeni albo ubierz słuchawki wyciszające. Jak mówi Tony Robbins, światowej sławy autor i mówca motywacyjny, „Where focus goes, energy flows”, (z ang. energia podąża za punktem skupienia). Wybieraj więc świadomie to, na czym się koncentrujesz, aby Twoja energia nie szła na marne.
Towarzyszy Ci spadek energii? Pamiętaj, że jedzenie to energetyczne paliwo. Po co sięgać, aby dać sobie siłę do funkcjonowania w pełni sił? Naszą listę ulubionych i skutecznych przekąsek znajdziesz TU.