To, co nakładasz na talerz jest kluczowym elementem wpływającym na efektywność treningów. Odpowiednio skomponowany posiłek może poprawiać wydajność, dostarczać niezbędnego paliwa w trakcie treningu i wspomóc procesy naprawcze mięśni. Z artykułu dowiesz się, co warto jeść przed treningiem, jak dopasować posiłek do rodzaju aktywności fizycznej oraz kiedy, warto się na tym skupić.
Posiłek przed treningiem – dlaczego warto o niego zadbać?
Dobrze zbilansowany posiłek przed ćwiczeniami zapewnia “paliwo” do działania naszym mięśniom. Ochroni Cię przed nieprzyjemnymi objawami jelitowymi, a także pozwoli Ci ćwiczyć skuteczniej i przyjemniej. Badania pokazują, że odpowiedni posiłek spożyty przed aktywnością fizyczną wspomaga wytrzymałość, poprawia siłę i przyczynia się do zmniejszenia degradacji białek mięśniowych. Posiłek przed treningiem powinien być dopasowany do rodzaju aktywności, czasu jej trwania oraz intensywności.

Co jeść przed treningiem – kluczowe składniki odżywcze
Węglowodany – paliwo do ćwiczeń
Węglowodany stanowią główne źródło energii, szczególnie jeśli Twoje treningi cechują się wysoką intensywnością. Posiłki bogate w węglowodany sprawdzą się m.in. przed: bieganiem, jazdą na rowerze, zumbą, jazdą na rolkach, aerobikiem. Ich ilość oraz rodzaj zależą od tego, kiedy jesz posiłek oraz jak długo będzie trwać aktywność fizyczna. Jeśli jesz na 2-3 h przed treningiem warto wybrać złożone węglowodany, natomiast na krótko przed ćwiczeniami, warto postawić na węglowodany proste. Badania pokazują, że spożywanie ich przed wysiłkiem zwiększa ilość glikogenu w mięśniach. Przekłada się to na lepszą wydajność, szczególnie w dłuższych treningach wytrzymałościowych. Jeśli nie trenujesz bardzo intensywnie lub długo polecam jednak wybierać węglowodany złożone, które będą mieć niższy indeks glikemiczny. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością błonnika! Posiłek powinien być lekkostrawny.
Białko – dla budowania mięśni
Odpowiednia ilość białka będzie szczególnie istotna dla osób trenujących siłowo. Białko wspiera naprawę i budowę tkanki mięśniowej, a jego spożycie przed treningiem poprawia regenerację i wspomaga procesy adaptacyjne organizmu. Dla zdrowia i dobrego funkcjonowania organizmu warto dodawać białko w ilości ok. 20-25 g do każdego posiłku w ciągu dnia.
Tłuszcze – dla dalszej regeneracji
W posiłkach przed treningiem warto ograniczyć ilość spożywanych tłuszczy, ponieważ opóźniają one opróżnianie żołądka i mogą przyczyniać się do uczucia ciężkości w trakcie ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że powinnaś z nich całkowicie zrezygnować. Badania pokazują, że tłuszcze mają mniejszy wpływ na wydajność bezpośrednio przed treningiem, ale mogą wspierać procesy regeneracyjne w dłuższej perspektywie. Warto wybierać źródła tłuszczów nienasyconych, a ograniczyć tłuszcze nasycone i TRANS.
Błonnik – w ograniczonych ilościach
Zbyt duża ilość błonnika w posiłku przed treningiem może sprawić, że będzie on ciężkostrawny i obciążający dla jelit. Może to przyczynić się do uczucia pełności, co sprawi, że będzie Ci się trenować trudniej i mniej komfortowo. Jeśli zjesz posiłek o dużej zawartości błonnika, warto odczekać min. 2-3 h przed podjęciem aktywności fizycznej.
Kiedy warto zwrócić uwagę, na to, co jeść przed treningiem?
Posiłek przed treningiem jest istotny:
– Przy intensywnym lub długotrwałym treningu – jeśli Twoje treningi trwają dłużej niż 60 minut lub są bardzo intensywne, to zapewnienie odpowiedniej ilości energii jest kluczowe.
– Przy treningach ukierunkowanych na wzrost mięśni – tutaj warto zwrócić uwagę na białko, które wspiera regenerację i przyrost masy mięśniowej.
Natomiast, jeśli podejmujesz treningi o niskiej intensywności jak np. joga czy spacer lub Twoje treningi nie są zbyt długie, to wystarczy, że zadbasz o zdrowy styl odżywiania. Każdy posiłek powinien być zbilansowany i zawierać dopasowaną do Ciebie ilość makroskładników, natomiast nie musisz przykładać aż tyle uwagi do posiłku przedtreningowego.

Co jeść przed treningiem: przykładowe posiłki
Oto kilka prostych i dobrze zbilansowanych pomysłów na posiłek przed ćwiczeniami:
–Koktajl z bananem, masłem orzechowym i płatkami owsianymi,
-Owsianka z malinami i orzechami,
-Wrap z indykiem i warzywami,
-Jogurt grecki z granolą i owocami,
-Omlet z warzywami i pieczywem,
-Pełnoziarniste tosty z mozzarellą i warzywami.
Odpowiednio skomponowany posiłek przed treningiem może poprawić Twoją wydajność, opóźnić zmęczenie, a także wspomóc regenerację mięśni. Szczególną uwagę warto skierować w stronę posiłków przedtreningowych, jeżeli podejmujesz się ćwiczeń o wysokiej intensywności lub trwających ponad 60 minut. Natomiast, jeśli trenujesz 2-3 razy w tygodniu na siłowni, chodzisz na pilates lub jogę, czy biegasz na krótkie dystanse, wystarczy zadbać o ogół diety i prawidłowe zbilansowanie posiłków.