Pakowanie się przed wyjazdem na wymarzone wakacje może sprawić, że zaleje Cię fala emocji tak pozytywnych, że aż zaburzających zdolności organizacyjne. Chcesz uniknąć sytuacji, kiedy po dotarciu do wakacyjnego punktu docelowego okaże się, że w Twojej walizce zabraknie rzeczy kluczowych dla odpoczynku, skorzystaj z naszego podróżnego niezbędnika. Podpowiadamy, co spakować na wakacje.
Jak i co spakować na wakacje?
Chcielibyśmy powiedzieć, że opanowaliśmy sztukę niepakowania rzeczy zbędnych. Niestety, to jeszcze przed nami, a nauka nie jest to łatwa, bo naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się nam 4 para butów albo wielki i wyjątkowo ciepły jak na tę porę roku sweter. Ale na szczęście do perfekcji przyswoiliśmy sposoby na zaopatrzenie się we wszystko to, czego podczas wakacji może nam być potrzeba najbardziej, oczywiście w duchu wellness. Jak wynika z najnowszych doniesień z lotnisk całego świata, podczas nadchodzących wakacji podróżujący samolotami będą musieli mierzyć się z dość dużą dozą niedogodności. Jak dotąd linie lotniczne odwołały ponad 15% wszystkich wakacyjnych lotów w związku ze strajkami organizowanymi przez pracowników lotnisk. Wielogodzinne kolejki, opóźnienia, brak informacji do ostatniej chwili, zagubione walizki, za które przewoźnicy nie chcą brać odpowiedzialności – w takich sytuacjach najlepiej to, co najbardziej potrzebne i wartościowe trzymać w bagażu podręcznym. Oto co znajduje się w naszym:
Podróżna mata do jogi
Wykonana z naturalnego, antypoślizgowego materiału, zazwyczaj waży około 1 kg i składa się w małą kostkę. To przenośny dom daleko od domu, prywatna przestrzeń, w której możemy zadbać o ciało w dowolnym miejscu na ziemi (a czasem nawet i na lotnisku, kiedy lot opóźni się znacznie) i świetny motywator do tego, aby nie wypaść ze swojej sportowej rutyny. Zakup takiej maty to inwestycja na lata, a ta wykonana z wysokiej jakości materiału, np. kauczuku daje taki komfort, że w zasadzie można na niej ćwiczyć na co dzień. Jeśli nie wiesz, jak wybrać matę do jogi, podpowiadamy TU.
Lniana lub bawełniana koszula z długim rękawem
Wybieranie ubrań z naturalnych, oddychających materiałów to gwarancja dodatkowej ochrony przed promieniami słonecznymi, minimalizowania odparzeń i dyskomfortu wynikającego z nadmiernego pocenia się pod warstwami poliestru. Zdaniem ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia ubrania wykonane z naturalnych włókien o gęstym splocie i luźnym kroju to najlepsza opcja na zabezpieczenie skóry przez poparzeniami czy fotostarzeniem skóry.
Kosmetyki o przyjaznych słońcu składach
Zanim wystawisz swoje ciało do słońca, upewnij się, że wybrane przez Ciebie kosmetyki nie zawierają składników, które wchodząc w reakcję z jego promieniami mogą wywołać nieprzyjemne konsekwencje, takie jak wysypka, swędzenie, przebarwienia na nawet poparzenia. Jeśli w skład Twojego ulubionego kremu, serum czy balsamu wchodzą enzymy z owoców, retinol, kwasy AHA, kwas salicylowy, duże dawki witaminy C, Benzoyl Peroxide, lepiej zostaw go na domowej półce i skorzystaj z dobroczynnego działania dopiero po powrocie z wakacji.
Pokarm dla ducha
Wykorzystaj czas spędzony w tranzycie lub na leżeniu na plaży na czymś, co pomoże Ci się wzmocnić od wewnątrz. Książka, ulubiony zestaw podcastów, poradnik do samorozwoju – podczas urlopu zawarte w nich informacje możesz przyswoić łatwiej i na dłużej. Jak wykazały badania naukowców z California Institute of Technology, mózg zrelaksowany i wypoczęty szybciej absorbuje i utrwala nowe treści, ponieważ neurony odpowiedzialne za pamięć sprawniej synchronizują się z falami theta, związanymi z wydobywaniem informacji z pamięci , nauką oraz kontrolowaniem reakcji na bodźce. Co spakować na wakacje? Nasze książkowe rekomendacje znajdziecie TU.
Coś na sen
Problemy z zaśnięciem w nowym miejscu to nie kwestia złej akustyki w pokoju, niewygodnego materaca czy niesprzyjającego feng shui. Zdaniem neurobiologów przyczyna tkwi przede wszystkim w specyfice pracy mózgu, który utrzymuje nas w stanie gotowości, aby zapewnić nam bezpieczeństwo w nowej, a za co tym idzie nieznanej przestrzeni. W związku z tym, że mózg nieustannie monitoruje przestrzeń, dużo łatwiej jest nam się też wybudzić w ramach reakcji na najmniejszy odgłos dochodzący zza okna czy ściany. Aby zapewnić sobie spokojniejszą pierwszą noc, warto poświęcić chwilę na wejście w stan relaksu, zanim wejdzie się do łóżka. Joga relaksacyjna, mieszanka adaptogenów zaserwowana w kojącym kakao (nasze przepisy na ulubione napoje ułatwiające zasypianie znajdziesz TU) czy praktyka oddechowa to jasny sygnał dla mózgu, że teren został rozpoznany, a źródeł niebezpieczeństwa nie zaobserwowano.
Skoro pierwsza, mamy nadzieję, przespana noc za Tobą, zastanów się, co jeszcze możesz dla siebie zrobić, aby maksymalnie wykorzystać wakacyjno- regeneracyjny czas. Nasze wskazówki na to, jak dać sobie przestrzeń dla ciała i ducha a także, jak naprawdę odpocząć w wakacje, znajdziesz TU.