Brak stałego adresu na wizytówce. Biuro, które może zmieścić się w plecaku. Praca na słonecznej plaży w środku polskiej zimy. Dostępność internetu jako warunek wybierania kolejnych destynacji. Tak pracuje cyfrowy nomad. Czyli właściwie kto?
Kim jest cyfrowy nomad?
Pandemia pokazała nam, że aby pracować, wcale nie musimy siedzieć w biurach. Pracowników nie trzeba zbyt długo zachęcać, aby zaczęli wyliczać korzyści płynące z pracy zdalnej:
– Zwiększenie produktywności,
– Mniej czasu traconego na dojazdy,
– Oszczędność, chociażby związana z opłatami za benzynę lub bilety komunikacji miejskiej,
– Lepsza równowaga miedzy życiem zawodowym a prywatnym,
– Swoboda wyboru miejsca pracy,
– Elastyczniejszy czas pracy,
– Poprawa kreatywności,
– Większa niezależność.
Niektórym okres pracy z domu pokazał, że mogą swoje pracownicze zwyczaje jeszcze bardziej zmodyfikować i wynieść je poza granice swojego miasta, a nawet kraju. Cyfrowy nomad to osoba, która prowadzi swój tryb życia w oparciu o pracę zdalną i korzysta z nowoczesnych technologii do podróżowania i pracy z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki mobilności i elastyczności pracy zdalnej, cyfrowy komand może eksplorować różne kultury, podróżować po świecie i jednocześnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Osoby, które decydują się na taki tryb życia i pracy to często ludzie poszukujący wolności i niezależności, którzy wykorzystują nowoczesne narzędzia, przede wszystkim przenośne komputery i internet, aby realizować swoje pasje i jednocześnie osiągać cele zawodowe.
Cyfrowy nomad – co warto zrobić przed wyjazdem?
Obecnie każdy cyfrowy nomad, który posiada odpowiednią wizę, może spokojnie żyć i pracować w ponad 50 krajach na świecie. Taka międzynarodowa gościnność sprawia, że coraz więcej ludzi decyduje się na pracę bez przypisanej konkretnej lokalizacji – mobilnych pracowników jest obecnie na wszystkich kontynentach ok. 40 milionów, a szacuje się, że do 2030 r., liczba ta wzrośnie do 60 milionów. Nic dziwnego, że chętnych nie brakuje – wysyłanie maili służbowych z plaży na Bali albo chatki z widokiem na szczyty Alp jest bardzo kuszące. Jeśli Tobie też chodzi po głowie podejście do misji „cyfrowy nomad”, weź pod uwagę następujące czynniki:
Upewnij się, że praca z dala od biura na pewno jest dla Ciebie: Nawet jeśli Twoja praca daje Ci możliwość natychmiastowego spakowania plecaka i pojechania na taką zawodową przygodę, upewnij się, jak bardzo ważne jest dla Ciebie środowisko pracy w biurze. Dla niektórych idąca z nim w pakiecie struktura jest ważna, ponieważ jest bodźcem do motywacji i pomaga zachowywać równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Zdobądź umiejętności zdalnej pracy: Naucz się obsługiwać narzędzia i platformy do pracy zdalnej, takie jak programy do komunikacji online, aplikacje do zarządzania projektem czy chmura danych. Brzmi banalnie, ale zastanów się, co zrobisz, kiedy nagle w podróży Twój komputer odmówi posłuszeństwa i zje wszystkie dane, zanim Ty zdążysz zrobić backup? Pomyśl też o rozwijaniu dodatkowych umiejętności związanych z Twoją dziedziną zawodową, aby być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy zdalnej.
Zadbaj o bazę finansową: Zanim zdecydujesz się na życie jako cyfrowy nomad, upewnij się, że masz stabilne źródło dochodu, które jest w stanie pokryć Twoje podstawowe koszty życia w miejscu, do którego planujesz wyjechać.
Zrób research: Jeśli dopiero zaczynasz życie jako cyfrowy nomad, spontaniczność i niepewność mogą być dla Ciebie stresujące. Zanim rzucisz się więc w wir przygody na główkę, zaopatrz się w pakiet informacji, które pomogą Ci się odnaleźć w nowym miejscu. Pamiętaj, aby na liście znalazły się też adresy coworkingów na wypadek, gdyby w trakcie podróży pojawiła się tęsknota za pracą w grupie, albo w ogóle za towarzystwem.
Popracuj nad samodyscypliną: Zanim wyjedziesz, postaraj się nauczyć się optymalnego zarządzania czasem. Dotyczy to zarówno tego poświęcanego na pracę (pamiętaj, że nowe miejsce oznacza masę rozpraszających, ekscytujących bodźców, a praca sama się nie zrobi) i życie prywatne, aby zostawić przestrzeń na odkrywanie nowego miejsca i związanej z nim kultury.
Zadbaj o stabilne połączenie internetowe: Przed wyjazdem upewnij się, że będziesz mieć dostęp do stabilnego połączenia internetowego, które umożliwi Ci pracę zdalną bez przeszkód.
Zachowaj elastyczność i otwartość na zmiany: Życie jako cyfrowy nomad może być pełne nieprzewidywalności, bo nigdy nie wiesz, czy wybrane przez Ciebie miejsce okaże się tak fajne jak Twoje wyobrażenie o nim. Dlatego ważne jest, aby być elastycznym i otwartym na nowe doświadczenia i wyzwania, również te związane z szybkim podejmowaniem decyzji o zmianie lokacji.
Cyfrowy nomad – na co uważać?
Pamiętaj, że tak radykalna zmiana trybu życia, jaką niesie za sobą rzucanie się na misję pracy w podróży lub zupełnie nowej lokalizacji, może spowodować rozedrganie emocjonalne. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji, które sprawią, że kupisz bilet powrotny do domu zanim w ogóle zdążysz się rozsmakować w nowej rzeczywistości, miej w pamięci te rady:
1. Nie ignoruj swoich lęków ani poczucia dyskomfortu; zamiast tego po prostu obserwuj swoje emocje i na spokojnie zastanów się, co może je wywoływać.
2. Planuj wydatki, dzięki czemu uda Ci się uniknąć dziur w budżecie.
3. Pamiętaj, że jeśli odkryjesz, że bycie cyfrowym nomadą to nie Twoja bajka, w każdej chwili możesz wrócić do domu; brak zero- jedynkowego myślenia może znieść presję, że musisz tę przygodę pokochać.
4. Nie odcinaj się całkowicie od ludzi, nawet jeśli lubisz spędzać czas w swoim towarzystwie; ilość nowych bodźców może Cię łatwo przytłoczyć, a rozmowa z z miłą osobą, np. poznaną w coworkingu czy lokalnej szkole jogi, może podnieść na duchu.
5. Dawaj sobie przestrzeń na odpoczynek; jeśli planujesz często zmieniać miejsce pobytu, będzie się to wiązać z regularną potrzebą organizacji, która zabiera sporo czasu i może być stresująca, pamiętaj, aby po każdym przyjeździe w nowe miejsce dać sobie czas na złapanie oddechu i wdrożenie się w nową rzeczywistość.
Dobrą metodą na sprawdzenie tego, czy cyfrowy nomad to na pewno Ty, jest wybranie się na dłuższe wakacje w pojedynkę. Co dobrego taka podróż może przynieść każdemu z nas? Kuszącą listę znajdziesz TU.