Łagodzi smak curry, osładza domowe wypieki i rozgrzewa w zimowej herbacie. Cynamon to jedna z naszych ulubionych przypraw, która poza bardzo szerokim zastosowaniem kulinarnym ma też wyjątkowe właściwości prozdrowotne. Przyjrzymy się bliżej powodom, dla których warto uwzględnić go w domowej apteczce.
Z Dalekiego Wschodu do polskiej szarlotki
Cynamon jest najczęściej kojarzony z daniami z krajów azjatyckich: indyjskiego dahl, tajskiego curry czy lankijskiego pilaw. To właśnie ze Sri Lanki pochodzi jego najcenniejsza odmiana – cynamon cejloński. Najczęściej spotykaną alternatywą jest kasja, czyli cynamon chiński, tańszy, mniej słodki i intensywny w smaku. Cynamon cejloński można rozpoznać po tym, że jego laski zwijają się w charakterystyczną dwururkę , natomiast kora chińskiego, zwanego też wonnym, skręca się tylko w jedną stronę. Poza kuchnią cynamon stosowany jest w medycynie chińskiej i ajurwedzie od tysięcy lat, a jego silne właściwości prozdrowotne wygrywają próbę czasu i ugruntowują mu pozycję „superfood” we wszystkich częściach świata.
Jak to działa?
Poza całą gamą składników odżywczych: witaminami A, C, E, K, B6, wapniem, potasem, fosforem, żelazem, kwasem foliowym, tiaminą i ryboflawiną cynamon zawiera również kwas cynamonowy. Ten związek organiczny wykazuje właściwości antyzapalne. Stosowany regularnie pomaga zmniejszać nawet przewlekłe stany zapalne, które mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek, chorób oraz obniżenia wydolności organizmu.
Właściwości przeciwzapalne to tylko jedna z zalet tej magicznej przyprawy. Sięgaj po niego również, jeśli chcesz:
– Zmniejszyć spożycie cukru – jego słodkawy smak powoduje, że cynamon jest świetną alternatywą dla słodzików,
– Zredukować wzdęcia i ułatwić trawienie ciężkostrawnych posiłków – przyprawa ta przyśpiesza przemianę materii,
– Ograniczyć wzrost pleśni i drożdżaków w organizmie – olejek cynamonowy wykazuje duże właściwości grzybobójcze i dezynfekujące,
– Obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi – należy jednak sprawdzić, czy nie wchodzi od w interakcje z przyjmowanymi lekami,
– Wspomóc procesy antyoksydacyjne – cynamon zawiera duże ilości polifenoli, zwalczających wolne rodniki.
Ale..
Tak, jest przysłowiowe “ale”. Należy pamiętać, że działanie cynamonu może mieć również skutki uboczne. Ze względu na swoje silne właściwości może łatwo uczulać, więc warto przyjrzeć się, czy po jego spożyciu nie pojawiają się problemy żołądkowe, biegunka lub wysypka. Regularne stosowanie cynamonu nie jest również zalecane kobietom w ciąży – jego nadmierne spożywanie może prowadzić do poronień – oraz wrażliwym na kumarynę, związek organiczny, któremu poza właściwościami rozkurczowymi i przeciwzapalnymi przypisuje się również toksyczność.