Jednym z czynników wpływających na stan skóry są czynniki klimatyczne. Dlatego wraz ze zmieniającymi się porami roku zmieniają się jej potrzeby, a to powinno pociągnąć za sobą modyfikacje rytuałów pielęgnacyjnych. Czego warto szukać w kosmetykach w okresie jesienno-zimowym, aby skóra nie straciła na blasku i nawilżeniu?
Zimne, suche powietrze na zewnątrz, ciepłe i suche powietrze w domu, zbyt gorące, rozgrzewające prysznice i maseczki ochronne utrudniające oddychanie skóry to tylko niektóre z problemów, z jakimi twarzą w twarz musi stanąć…no właśnie, nasza własna twarz w okresie jesienno-zimowym. Pojawiają się problemy z nadmierną suchością, podrażnienia, niedoskonałości, a rano pierwsze co czujemy to dyskomfort ściągnięcia skóry, szczególnie w okolicach oczu, gdzie jest ona cieńsza i bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Podstawą w pielęgnacji skóry jest to, co dajemy jej codziennie w zaciszu własnej łazienki, więc zanim zdecydujesz się na drogi zabieg profesjonalny i zabookujesz wizytę u kosmetyczki sprawdź, czy Twój zestaw kosmetyków jest odpowiedni dla Twojego typu cery, ale również i pory roku. Na co warto zwrócić uwagę w okresie jesienno- zimowym?
Demakijaż
Kiedy zimne, suche powietrze jest naszym wrogiem, warto zadbać o nawilżenie na każdym etapie pielęgnacji. Wybieraj kremowe, gęstsze konsystencje, unikaj mycia twarzy produktami zawierającymi SLS-y i mydłem, które może bardzo mocno przesuszyć skórę i naruszyć jej barierę ochronną. Jeśli wybierasz produkt wymagający zmycia, staraj się nie robić tego zbyt ciepłą wodą. Możesz skorzystać z ręcznika i usunąć resztki produktu i zanieczyszczeń delikatnie wycierając twarz. Szukaj kosmetyków zawierających ekstrakt z róży, olej ze słodkich migdałów, witaminę E i A.
Tonik
To często pomijany, ale bardzo ważny element codziennej pielęgnacji. Odpowiednio dobrany tonik przywraca skórze prawidłowe pH, zmiękcza ją i przygotowuje na przyjęcie składników aktywnych z kremów. W okresie jesienno-zimowym unikaj tych na bazie alkoholu, który spowoduje dodatkowe przesuszenie skóry. Dla intensywnego nawilżenia wybieraj produkty zawierające mocznik, olej arganowy, kwas hialuronowy, kwas mlekowy oraz pantenol.
Hydrolat
O właściwościach tych niezwykle cennych płynów, powstających w procesie destylacji i pozyskiwania olejków eterycznych pisaliśmy tu. Podobnie jak toniki, hydrolaty przywracają naturalne pH, odświeżają, nawilżają i odżywiają skórę, a dodatkowo mogą mieć działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Jeśli Twoja skóra jest podrażniona od zimnego powietrza, wybierz ten z róży damasceńskiej lub rumiankowy. Dla efektu mocnego nawilżenia sięgaj po hydrolat aloesowy, kokosowy i z kwiatów gorzkiej pomarańczy.
Serum
Ten rodzaj kosmetyku zawiera bardzo duże stężenie składników aktywnych, które wnikają do głębszych warstw skóry, dzięki czemu działa intensywniej niż krem. Nie może jednak zastąpić jego działania, ale jest jego świetnym uzupełnieniem. Ma lekką konsystencję, dzięki czemu szybko się wchłania nie pozostawiając na powierzchni tłustego filmu. Warto sięgnąć po nie nawet okresowo, jako intensywną kurację wzmacniającą skórę. Serum nawilżające będzie zawierać dużą ilość składników o właściwościach wiążących wodę. Mają one zdolność do absorpcji wody i zatrzymywania ich w głębszych warstwach skóry. Aby zafundować swojej twarzy koktajl nawilżający, szukaj produktów zawierających kwas hialuronowy, wyciąg z drzewa tara, mocznik, kwas mlekowy, polisacharydy z kwasów tamaryndowca, ekstrakt z alg, olej z granatu czy skwalan.
Krem
W tym okresie warto postawić na treściwe kosmetyki o gęstej konsystencji, mające za zadanie nie tylko nawilżyć i natłuścić twarz, ale również stworzyć na jej powierzchni powłokę ochronną, która utrudni odparowywanie wody z jej powierzchni. Szukaj produktów zawierających naturalne oleje i masła roślinne, mocznik, kwas hialuronowy, glicerynę, witaminy A i E, które mocno nawilżą oraz witaminę C, która doda skórze blasku i poprawi koloryt, lipidy i ceramidy. Warto pamiętać, że lekkie kremy zazwyczaj zawierają w składzie dużo wody i nie będą skuteczną ochroną przed mrozem. Takie kremy warto stosować na noc, a nie rano bezpośrednio przed wyjściem z domu, ponieważ w ciągu dnia wilgotna skóra przy kontakcie z zimnym powietrzem będzie bardziej narażona na przesuszenie i pękanie.
Maseczka
Te, które wybieramy w okresie jesienno-zimowym, powinny intensywnie odbudowywać płaszcz hydrolipidowy skóry, nawilżać i łagodzić podrażnienia. Wybieraj te o bogatej konsystencji, zawierające olej ze słodkich migdałów, organowy i jojoba, witaminy A, C, D i E, kwas hialuronowy, masło shea i karite, alantoinę, ceramidy i lekkie kwasy owocowe. Stosuj je 1-2 razy w tygodniu, najlepiej w postaci całonocnej kuracji.
Filtry przeciwsłoneczne
Działaniu promieni słonecznych jesteśmy poddawani przez cały rok, a te zimowe, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę, są tak samo szkodliwe jak te działające na nasze ciało, kiedy wylegujemy się na plaży. Nałożenie kremu z filtrem powinno być obowiązkowy, ostatnim etapem porannej pielęgnacji. Więcej o rodzajach kosmetyków chroniących przed szkodliwym promieniowaniem i o tym, jak je wybierać, przeczytasz tutaj.
Pamiętaj, że skutecznie działają tylko te kosmetyki, które są precyzyjnie dobrane do Twojego typu cery. Jeśli masz problem z samodzielnym jej określeniem, jednorazowa wizyta u kosmetologa na pewno pomoże rozwiać wątpliwości, dzięki czemu będziesz mieć gwarancję, że sięgając po produkty pielęgnacyjne nie pogłębisz swoich problemów skórnych, nie wywołasz podrażnień czy zapychania się porów. Jeśli masz tendencję do alergii, pamiętaj o przetestowaniu małej dawki kosmetyku na przegubie. Jeśli w ciągu 24 godzin nie wystąpi reakcja alergiczna, możesz bez obaw użyć kosmetyku na twarz.
Jeżeli szukasz informacji dotyczących skóry wrażliwej, to piszemy o tym tu, o pielęgnacji skóry tłustej przeczytasz tu, jeśli zaś interesuje Cię skóra sucha to zajrzyj pod link tu.