Badania krwi mogą zdradzić prawie wszystko o kondycji Twojego organizmu. To bardzo prosta metoda na sprawdzenie, czego mu brakuje, aby pracował w pełni mocy przerobowych. Warto jednak pamietać, że drobne błędy w rutynie w dniu wizyty w laboratorium mogą zakrzywić wyniki. Badania krwi– jak się do nich przygotować?
Badania krwi – krótka historia morfologii
Człowiek od zarania dziejów zdawał sobie sprawę z tego, jaką rolę krew pełni w przeżyciu. Nie było tajemnicą, że nawet drobne nacięcie skóry wystarczy, aby kropelkami zaczęła się ona sączyć na powierzchnię, a poważniejsze, niemożliwe do zatamowania krwotoki prowadzą do śmierci. Taka wiedza nabywana była z doświadczenia, z tego, co widoczne gołym okiem. Rany otrzymane podczas walki na polu bitwy czy ataku dzikiego zwierzęcia nie pozostawiały wątpliwości odnośnie tego, że ciało ludzkie jest wypełnione życiodajną, czerwoną substancją. Zrozumienie tego, co w krwi jest obecne, ale niewidoczne dla nawet najsprawniejszego obserwatora, przyszło relatywnie niedawno. Angielski lekarz William Harvey był jednym z pierwszych, którzy systematycznie badali krążenie krwi. W 1628 roku opublikował pracę “Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus” (Anatomiczne Rozważania o Ruchu Serca i Krwi u Zwierząt), w której przedstawił dowody na istnienie krążenia krwi w organizmach zwierząt, w tym człowieka. Ponad wiek później francuski chemik Antoine Lavoisier był pionierem w zastosowaniu naukowej metody do badania składu chemicznego krwi. Przyczynił się do zrozumienia procesu utleniania w organizmach i jego związku z oddychaniem. Kolejne 100 lat później niemiecki lekarz Paul Ehrlich odegrał kluczową rolę w rozwoju hematologii. Opracował barwienie hematyczne, które pozwoliło na zidentyfikowanie różnych rodzajów komórek krwi pod mikroskopem. Mniej więcej w tym samym czasie austriacki immunolog Karl Landsteiner dokonał przełomowego odkrycia, identyfikując system grup krwi ABO. Jego prace miały ogromne znaczenie dla transfuzjologii i transplantologii. Transfuzje krwi były po raz pierwszy przeprowadzane na masową skalę podczas I i II wojny światowej, a tuż po zakończeniu tej ostatniej zaczęto intensywnie pracować nad udoskonalaniem automatycznych analizatorów krwi, co umożliwiło odkrycie i identyfikację poszczególnych składników krwi, takich jak czynniki krzepnięcia. Dzisiaj badania krwi są jednym z podstawowych narzędzi lekarskich, umożliwiających dogłębne zrozumienie mechanizmów determinujących stan zdrowia, o ile przeprowadzone są one prawidłowo. Jak zatem przygotować się do badania krwi?
Badania krwi – jak się do nich przygotować?
Lekarze sugerują pojawianie się w laboratorium w celu wykonania badania krwi raz w roku. Wskazania do tego, aby przechodzić kontrolę częściej, to m.in.:
– Choroby przewlekłe, w szczególności cukrzyca, choroby serca, choroby nerek czy zaburzenia metaboliczne,
– Historia chorób rodzinnych,
– Ciąża,
– Przyjmowanie leków, zwłaszcza tych, które mogą wpływać na parametry krwi,
– Terapia hormonalna,
– Chemioterapia,
– Wiek.
Jak przygotować się do badania krwi, aby dało jak najbardziej miarodajne wyniki? Oto najważniejsze zasady:
Skonsultuj odstawienie leków Miej na uwadze leki, które przyjmujesz na stałe. Jeśli chcesz się prawidłowo przygotować do badania krwi, skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym, czy i na ile przed wizytą w laboratorium należy zaprzestać przyjmowania tabletek czy zastrzyków. Leki, które mogą wpływać na parametry krwi to przede wszystkim te przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, przeciwpadaczkowe, hipoglikemiczne i antydepresyjne.
Sprawdź daty Niektóre badania krwi, w tym te sprawdzające poziomy poszczególnych hormonów w organizmie, należy wykonywać w bardzo określonych porach dnia lub momentach cyklu miesiączkowego. Dla przykładu badanie progesteronu należy wykonać w 21-25 dniu cyklu, badanie estrogenu wykonuje się na początku cyklu miesiączkowego, w 3-5 dniu, a badanie kortyzolu pomiędzy 6 a 9 rano.
Odstaw alkohol Spożycie alkoholu może wpływać na różne parametry krwi, wprowadzając pewne zakłócenia w wynikach badań. Alkohol jest metabolizowany głównie przez wątrobę. Spożycie większych ilości alkoholu na krótko przed badaniem może wpływać na funkcję wątroby, prowadząc do zmian w wynikach badań enzymów wątrobowych, takich jak AST (asparaginianowa transaminaza) i ALT (alaninowa transaminaza). Ponadto alkohol może wpływać na równowagę elektrolitową, co może prowadzić do zakłóceń w wynikach badań elektrolitów, takich jak potas czy sód. Jeśli zastanawiasz się, jak się przygotować do badania krwi, rezygnacja z wieczornego drinka przed poranną wizytą w laboratorium powinna być jedną z główny pozycji na liście.
Odstaw suplementy i zioła Nie tylko substancje chemiczne mogą wpływać na parametry krwi. Również naturalne suplementy, w skład których wchodzą zioła, mogą przyczyniać się do zakrzywienia wyników. Spożycie lukrecji może wpływać na poziomy potasu we krwi. Papaina, enzym zawarty w papai i popularny składnik preparatów poprawiających trawienie, może wpływać na wyniki badań enzymów trzustkowych. Pamiętaj, że podobne niepożądanie działanie może mieć też picie herbatek ziołowych tuż przed badaniem. Jeśli masz wątpliwość, czy przyjmowane przez Ciebie zioła mogą mieć wpływ na Twoje wyniki, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Wypij niewielką ilość wody Brak odpowiedniego nawodnienia może wpłynąć na gęstość krwi, co może wprowadzić pewne zakłócenia w wynikach badań, zwłaszcza w przypadku analizy pełnej krwi, badania funkcji nerek czy sprawdzania poziomu elektrolitów. Sięgając rano po szklankę wody upewnij się, że wybierasz tę niegazowaną, pozbawioną substancji smakowych.
Sprawdź, czy musisz być na czczo Niektóre badania, takie jak glukoza, lipidogram, żelazo, czas krzepnięcia krwi czy próby wątrobowe, powinny być wykonywane na czczo. W przededniu badania zaleca się również zjedzenie lekkiej kolacji, relatywnie wcześnie, aby nie przeciążać organizmu i dać mu czas na strawienie posiłku.
Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego Aby przygotować się do badania krwi, warto postawić na odpoczynek. W przededniu badania unikaj zatem intensywnej aktywności fizycznej i wykańczających treningów. Zamiast tego postaw na wysokiej jakości, regenerujący sen. Zbyt duża dawka sportu i zmęczenie mogą zadziałać jak duży stresor dla organizmu i zaburzyć parametry niektórych składników krwi, przede wszystkim poziomów hormonów.
Czy wiesz, że rozregulowana gospodarka hormonalna może być powodem Twojego spadku libido? O tym, jakie inne czynniki mogą sprawiać, że nie masz ochoty na seks, piszemy TU.