Dźwięk ekspresu, mielenia ziaren i aromatyczny zapach. Większość Polaków rozpoczyna dzień od kawy. Pobudzające właściwości tego napoju, jego niepowtarzalny smak i aromat to dla wielu z nas symbol poranka. Często pijemy ją jeszcze przed śniadaniem. Czy kawa na pusty żołądek to dobre rozwiązanie? W tym artykule przyjrzymy się, jak kawa na czczo wpływa na gospodarkę hormonalną, pracę żołądka i ogólne samopoczucie.
Jak kawa na czczo wpływa na żołądek?
Kawa na pusty żołądek u osób wrażliwych może mieć niekorzystny wpływ na pracę przewodu pokarmowego, w szczególności żołądka. Kawa pobudza sekrecję kwasu solnego, dlatego wypijana na czczo, u osób z wrażliwym żołądkiem, chorobą refluksową czy wrzodami może powodować nieprzyjemne objawy. Regularne spożywanie kawy na pusty żołądek może zatem u niektórych osób pogłębiać nieprzyjemne objawy. Jest to dosyć indywidualna kwestia, dlatego warto po prostu obserwować swój organizm.

Poranna kawa a kortyzol: co się dzieje z hormonami?
Drugim aspektem, który warto wziąć pod uwagę przed sięgnięciem po kawę na czczo, jest jej wpływ na hormony, a konkretnie kortyzol– hormon stresu. Kofeina zawarta w kawie pobudza wydzielanie kortyzolu, który rano jest już naturalnie podwyższony. Zatem pijąc kawę z samego rana, jedynie podbijamy ten efekt. Wzrost ten zanotowano szczególnie u osób będących pod wpływem stresu. Efekt ten jest z kolei mniejszy u tych, którzy kofeinę spożywają regularnie. Dlatego i w tym przypadku kluczowe jest obserwowanie siebie i swoich reakcji na poraną kawę. Jeśli odczuwasz po niej np. niepokój, warto wstrzymać się z wypiciem pierwszej filiżanki do śniadania.
Kawa na pusty żołądek a wchłanianie żelaza: na co uważać?
To na co warto zwrócić uwagę, zwłaszcza w przypadku kobiet, to wpływ kawy na wchłanianie żelaza. Kawa spożywana w okolicy posiłków może przyczyniać się do zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka. Dlatego picie kawy do godziny przed śniadaniem lub bezpośrednio z nim może nie być najlepszym pomysłem. Zwłaszcza jeśli zmagasz się z niskim poziomem żelaza i ferrytyny!
Kawa i poziom cukru we krwi
Czarna kawa, bez dodatków, wypita na pusty żołądek nie powinna przyczyniać się do wzrostu poziomu glukozy. Inaczej sytuacja wygląda, gdy pijemy kawę z mlekiem lub cukrem. W tym wypadku wzrost poziomu cukru we krwi może być już znaczny. Zwłaszcza jeśli wypijamy ją na pusty żołądek. Wynika to z faktu, że indeks glikemiczny kawy w zależności od dodatków będzie wahał się między wysokim a średnim. Jest to szczególnie istotne u osób z insulinoopornością czy cukrzycą typu II.

Kawa na pusty żołądek czy nie? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie, zwracając uwagę na sygnały, jakie wysyła nam organizm. Dzień na pewno warto zacząć od szklanki wody, aby delikatnie pobudzić nasz układ pokarmowy do działania. Dopiero w dalszej kolejności zdecydować się na kawę.