Ulubiony bohater kreskówki, aktor spoglądający z plakatu powieszonego nad łóżkiem, rodzic, najlepszy przyjaciel. Idole towarzyszą nam od najmłodszych lat. Dzieci marzą, by być takimi jak oni, kiedy dorosną, dorosłym natomiast przypominają o ideałach z najmłodszych lat. Czy warto mieć autorytety i pilnować, żeby miejsce na piedestale nie stało puste?
Kim jest autorytet?
Zazwyczaj najpierw jest to rodzic lub inny opiekun, który staje się opoką od pierwszych chwil życia. Imponuje tzw. psychologiczną wielkością – posiada mistyczną wiedzę o otaczającym nas świecie i uczy (przynajmniej w teorii), jak w nim nawigować, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Taki autorytet jest bardzo często wyidealizowany, przypisuje się mu nieomylność, nieskończoną siłę czy zaradność. Później, kiedy budujemy kolejne relacje, zaczynają manifestować się nasze indywidualne cechy charakteru i formułować pierwsze marzenia, przychodzi czas na autorytety z zewnątrz: nauczycieli, starszych kolegów czy koleżanki albo bohaterów z jakiejś równoległej rzeczywistości, książek czy telewizji. Jak pokazują badania, na kolejnych życiowych idoli wybieramy postacie, które posiadają 3 kluczowe cechy:
– Inteligencję,
– Pewność siebie,
– Umiejętności przywódcze.
To akurat dość oczywiste. Sukces i rozwój to marzenia większości z nas, dlatego chętniej wzdychamy do osób, którym coś, do czego aspirujemy, udało się osiągnąć. Nie jest jednak tak, że autorytety mamy wszyscy. Szacuje się, że zarówno co 4 dziecko, jak i co 4 dorosły nie mają nikogo, kogo obdarzaliby wyjątkową estymą, zaufaniem czy próbowaliby naśladować. Przyglądając się powodom, dla których warto jest mieć autorytety, jesteśmy zdecydowanymi orędownikami podbijania tych statystyk. Oto dlaczego.
Autorytety rozbudzają ambicję
Podstawową rolą autorytetów jest rozbudzanie ambicji. Są dla nas postaciami aspiracyjnymi, pokazują, że to, co nam się marzy, jest możliwe, dają nadzieję na zmianę i rozwój. Dużo łatwiej jest przecież założyć, że coś się uda, kiedy wiemy, że jest ktoś, kto już przetarł szlaki i osiągnął z pozoru niemożliwe. Zdaniem badaczy szczególnie ważne jest posiadanie autorytetów przez dzieci i nastolatków. To właśnie na tym etapie życia wykształcają się kluczowe przekonania o sobie, to wtedy nasiąkamy określonymi wzorcami zachowań. Posiadanie kogoś, kto służy za motywujący, wzmacniający przykład, będzie procentować przez całe życie.
Autorytet pomaga zmieniać percepcję własnego „ja”
Jeśli nasz autorytet można opisać listą wartości moralnych, które staramy się przekładać na nasze własne życia, to oczywistym następstwem jest to, że zaczynamy się w pewien sposób do tych autorytetów upodabniać. I jeśli cenimy kogoś, kto jest dla nas symbolem np. etosu pracy, powielając jego ścieżkę zaczynamy też bardziej cenić siebie. Bo wartości czy sposób postępowania, do których aspirowaliśmy, stają się naszą własną charakterystyką. Warto tylko pamiętać, aby wybierać autorytety tak, aby obiektywnie zmieniać się na lepsze.
Autorytet pomaga radzić sobie z porażkami
Myśląc o abstrakcyjnych ludziach sukcesu łatwo popaść w schemat oceniania z kategorii: im było łatwiej, na pewno nigdy nie mieli pod górę czy nie zaznali smaku porażki. Jednak zagłębiając się w biografie konkretnych osób bardzo szybko można się przekonać, że nie ma na świecie takich wybrańców losu, którym rzeczy zawsze i wszędzie jedynie wychodzą. Morał jednak nie tkwi w tym, że należy spodziewać się porażek (chociaż oczywiście warto jest mieć tego świadomość). Kluczowe jest to, żeby podobnie jak nasze autorytety nie dać się im złamać, wyciągać lekcje, ponosić konsekwencje, podnosić się i iść dalej. Bo potknięcia zdarzają i zdarzać się będą i tak każdemu.
Autorytety to źródło podpowiedzi
Jeśli wiesz, czego chcesz, ale nie masz najmniejszego pojęcia, jak to osiągnąć, autorytet posłuży jako drogowskaz. Jeśli ktoś staje się dla Ciebie wzorem do naśladowania, to oznacza, że w Twoich oczach reprezentuje coś, do czego aspirujesz. Niezależnie czy jest to sukces na mikro czy makroskalę, sposób postępowania, myślenia, ścieżka rozwoju osobistego czy pracy tej osoby to coś, co możesz zacząć przekładać na własne życie.
Autorytet pokazuje, że warto pielęgnować swoją indywidualność
Autorytet to ktoś, kto wyróżnia się wśród innych, człowiek o wyrazistych i wyjątkowych cechach. Podąża za swoimi potrzebami, stawia na to, w co wierzy, broni własnych ideałów, często wychodzi przed szereg zamiast próbować wtopić się w tłum. Z takim wzorcem łatwiej jest akceptować własną „inność”, pielęgnować indywidualne cechy i budować siebie nie na upodabnianiu się do innych, tylko celebrowaniu własnego „ja”.
Autorytety to osoby, które wierzą, że szczęście jest możliwe. Czujesz, że potrzebujesz kilku dodatkowych argumentów, żeby podobną wiarę rozbudzić w sobie? Oto lista naszych książkowych źródeł wiedzy o szczęściu, która może Ci w tym pomóc. Znajdziesz ją TU.