Nasza skóra się starzeje. To naturalny proces, którego nie da się całkowicie powstrzymać. Mimo to firmy prześcigają się w coraz to nowszych i lepszych technologiach, które mają nas odmłodzić. Tymczasem zapominamy o najbardziej podstawowych rzeczach, które faktycznie pozwalają zachować piękny wygląd skóry na dłużej.
Wierzymy, że jeżeli chodzi o proces starzenia się, najlepsze jest połączenie akceptacji nieuchronnych zmian i przyjrzenie się naszemu stylowi życia. W tym ostatnim kluczową rolę odgrywa odżywianie. Warto zadbać, by w codziennej diecie nie zabrakło kilku kluczowych elementów. Z czego powinna się składać dieta anti-age?
Co powoduje, że skóra się starzeje
Główny powodem starzenia się skóry jest naturalny proces regeneracji komórek, który wraz z wiekiem spowalnia. Skóra staje się mniej elastyczna i podatna na uszkodzenia. Są jednak warunki, które sprzyjają szybszemu starzeniu: narażenie na działanie światła UV, stres, palenie papierosów, dieta obfitująca w składniki prozapalne. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do zwiększenia stresu oksydacyjnego w organizmie, który przyspiesza proces starzenia.
Profilaktyka to najbardziej efektywny sposób na walkę ze starzeniem się skóry. Najlepszym patentem na zapobieganie szkodliwemu działaniu wolnych rodników jest uregulowany tryb życia, niski poziom stresu, a także zbilansowana dieta bogata w przeciwutleniacze.
O tym, dlaczego skóra traci jędrność, więcej piszemy TU.
Co powinna zawierać dieta anti-age?
Witamina C nie tylko zwalcza wolne rodniki, ale jest też kluczowym elementem w produkcji kolagenu, dzięki któremu skóra pozostaje elastyczna. Źródłem witaminy C w diecie są głównie świeże owoce i warzywa, szczególnie: natka pietruszki, papryka, maliny, czarna porzeczka, kiwi czy cytrusy.
Witamina E zapobiega starzeniu się skóry. Połączenie witaminy E i C może wspomóc aktywność tej pierwszej, która chroni skórę przed bodźcami chemicznymi, podrażnieniami i uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV. Wprowadź do swojej diety oleje roślinne i orzechy, które są wartościowym źródłem tej witaminy. Więcej przeczytasz o niej TU.
Witamina D syntezowana jest głównie przez skórę, pod wpływem promieni słonecznych. Jak sugerują badania, witamina D może zmniejszać uszkodzenia DNA, stany zapalne i chronić skórę. Większość Polaków ma jej niedobory. Ze względu na małą ilość słońca w Polsce, należy ją suplementować od września do kwietnia, a nierzadko cały rok. Więcej, o suplementacji witaminy D, piszemy TU.
Cynk jest silnym przeciwutleniaczem. Działa przeciwzapalnie, co jest szczególnie korzystne w przypadku zmian trądzikowych. Dzięki swoim właściwościom przyspiesza gojenie się ran. Pestki dyni, wątróbka, wołowina, biała fasola to świetne źródła tego pierwiastka.
Miedź, jak wykazują badania, może poprawiać elastyczność skóry, zmniejszać drobne zmarszczki i przyspieszać gojenie się ran. Ten mikroelement znajdziesz w takich produktach jak: wątróbka, ostrygi, tofu, kakao czy kiełki.
Polifenole mają ogromny potencjał w profilaktyce i leczeniu widocznych oznak starzenia. Badania różnych polifenoli sugerują, że w połączeniu z ochroną przeciwsłoneczną, mogą pozytywnie wpływać na ochronę skóry przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV, w tym przed ryzykiem wystąpienia nowotworów skóry. Staraj się, aby w Twojej diecie nie zabrakło ich źródła: świeżych owoców i warzyw, zwłaszcza ciemnozielonych warzyw liściastych, zielonej herbaty, strączków, kakao, gorzkiej czekolady i przypraw.
Nawodnienie Woda jest niezbędnym składnikiem organizmu, pozwala na utrzymanie równowagi i prawidłowe funkcjonowanie tkanek. Jej niedobór może powodować odwodnienie tkanek i zaburzenie ich czynności, takie jak starzenie się i stany zapalne. Wygląd skóry jest bezpośrednim odzwierciedleniem stanu nawilżenia organizmu. Aby Twoja skóra była zdrowa i odpowiednio nawodniona staraj się pić minimum 2l wody dziennie.
Czego unikać, by nie przyspieszać starzenia się skóry?
Jedną z ważniejszych zasad w kwestii zdrowia, w tym tego skóry, jest nie szkodzić! Oprócz dbania o to, co dobre dla naszej skóry, warto ograniczyć nawyki, które wpływają na nią negatywnie.
Stres Ten długotrwały powoduje wytworzenie się wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia i zwiększają stan zapalny w organizmie. Staraj się regulować poziom stresu, zapoznaj się z technikami relaksacyjnymi (o kilku z nich piszemy TU) i odpoczywaj.
Papierosy Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie papierosów wpływa negatywnie na zdrowie. Tytoń może zmienić grubość naskórka, przyspieszyć pigmentację skóry. Badania wykazały korelację między paleniem a zewnętrznym starzeniem i starzeniem się skóry twarzy.
Alkohol Składniki wytwarzane w wyniku metabolizmu alkoholu mogą zwiększać przepuszczalność naskórka, uszkadzając jego funkcję ochronną. Alkohol wpływa również na skład bariery lipidowej skóry. Badania wykazały, że stopień starzenia się skóry twarzy wzrasta wraz z ilością i czasem ekspozycji na tytoń i alkohol.
Dieta obfitujące w nasycone kwasy tłuszczowe Dieta wysokotłuszczowa może sprzyjać stresowi oksydacyjnemu. Opóźnia gojenie się skóry, może sprzyjać stanom zapalnym. Jej skutkiem może być szybsze starzenie się skóry. Nie oznacza to jednak, że masz bać się każdego tłuszczu. Ważna jest jego jakość. Nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega-3 będą działać korzystnie na stan Twojej cery. Warto unikać nadmiaru nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans.
Starzenie się skóry to proces, którego nie da się powstrzymać. Można jednak go spowolnić i spowodować, że nasza cera będzie wyglądać promiennie i zdrowo. Odpowiednia dieta anti-age to nie wszystko. Równie istotna jest prawidłowa pielęgnacja, dostosowana do potrzeb skóry. Połączenie zdrowego stylu życia i dobrze dobranej pielęgnacji przyniesie najbardziej zadowalające efekty.
O tym, jak uniknąć przedwczesnego starzenia się (nie tylko skóry), więcej piszemy TU.