Olejowanie włosów to trend pielęgnacyjny, który powrócił do nas z czasów starożytnych. Zabieg ten jest prosty w wykonaniu, wymaga niewielkich nakładów finansowych, a co najważniejsze – wpływa spektakularnie na poprawę kondycji włosów. Jest jedno „ale”! Aby olejowanie przynosiło oczekiwane rezultaty, należy dobrać olej odpowiedni do porowatości włosów. Sprawdzamy, jak to zrobić!
Czym jest porowatość włosów?
Najczęściej opisujemy stan swoich włosów używając określeń takich, jak: suche, przetłuszczające się, szorstkie, zniszczone. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział/a, że kondycja włosów w dużej mierze zależy od ich porowatości, co przekłada się także na wymogi pielęgnacyjne. Porowatość włosów odnosi się do zdolności włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Jest to uzależnione od struktury łuski włosa, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą łodygi włosa.
Porowatość wpływa na wiele aspektów pielęgnacyjnych, m.in. na to, jak włosy zachowują kolor, wchłaniają środki kosmetyczne, a także na to, jak się „czują”. Aby ułatwić Ci to zadanie, czyli rozszyfrować ten zagadkowy kod, przyjrzyjmy się bliżej różnym poziomom porowatości i ich wpływom na Twoje włosy:
Włosy niskoporowate – ich łuski są zamknięte, czyli są odporne na wilgoć (PS może łatwo gromadzić się w nich osadzający produkt). Z reguły są proste, gładkie, lśniące, typowe dla Azjatek.
Włosy średnioporowate – są wszechstronne, czyli dobrze wchłaniają i zatrzymują wilgoć, zachowując przy tym zdrową równowagę. Są typowe dla większości kobiet – osłabione, pozbawione blasku, łatwo się rozdwajają.
Włosy wysokoporowate – mają otwarte łuski, co prowadzi do szybkiej utraty wilgoci. Zazwyczaj są rozjaśnione/farbowane, zniszczone, nadmiernie przesuszone, mają tendencję do elektryzowania się i puszenia.

Jak sprawdzić porowatość włosów?
Istnieje kilka sposobów na to, jak określić porowatość włosów. Oto one:
– wizyta u specjalisty = trychologa (tam uzyskasz najbardziej wiarygodne informacje),
– test ze szklanką wody (wykonanie: do szklanki wlej wodę i wrzuć do niej fragment swojego włosa. Po kilku minutach zaobserwuj, co się z nim dzieje. Jeśli włos szybko opadnie na dno, to prawdopodobnie Twoje włosy są wysokoporowate. Jeśli zaś zostanie na powierzchni, świadczy to o niskiej porowatości. Włos średnioporowaty będzie utrzymywał się gdzieś pomiędzy).
– test slajdów (wykonanie: chwyć kosmyk włosów i zaczynając od końca włosów, przesuwaj palce w kierunku skóry głowy. Jeśli droga ta jest „wyboista”, prawdopodobnie masz włosy wysokoporowate. Jeśli zaś włosy są gładkie, porowatość jest niska).
Olejowanie a porowatość włosów
Olejowanie włosów to najstarsza metoda ich pielęgnacji. Dobrej jakości oleje wnikają głęboko w strukturę włosów, dzięki czemu je odbudowują, odżywiają, dodają blasku, chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Aby olejowanie działało, kluczowa jest wiedza o tym, jak to właściwie robić. Bez tego można przysporzyć sobie więcej krzywdy niż pożytku. Więcej przeczytasz o tym TU.
Dodatkowo, duże znaczenie ma także omawiana porowatość włosów. W zależności od jej rodzaju, należy dobierać inne oleje (tak, by jak najbardziej służyły potrzebom naszych włosów).
Jaki olej do włosów wybrać?
Przedstawiamy zestawienie najlepszych olejów do olejowania, uwzględniając przy tym porowatość włosów. PS nie dziękuj! Niech ta wiedza służy wyższemu dobru.
Oleje do włosów niskoporowatych
Włosy te dobrze reagują na oleje roślinne o małych cząsteczkach, które są źródłem dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Zaliczają się do nich m.in. olej kokosowy i masło shea. Wybór jest prosty!
Oleje do włosów średnioporowatych
Włosy te wolą większe cząsteczki, które dają im narzędzie do radzenia sobie z przesuszeniem, czy rozdwajaniem się końcówek. Do zabiegu olejowania średnioporów zaleca się m.in.: oliwę z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej słonecznikowy.

Oleje do włosów wysokoporowatych
Wysokopory lubią duże cząsteczki i silną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poleca się do nich m.in. olej lniany, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej konopny.
PS olej z wiesiołka to prawdziwy król naturalnej pielęgnacji. Więcej dowiesz się o nim TU.
Oleje są korzystne nie tylko dla naszej skóry, ale także dla naszego wnętrza. O roli zdrowych tłuszczy rozmawialiśmy z Darią z Leśnej Olejarni. Wywiad znajdziesz TU.