Żyjemy w czasach, kiedy stres towarzyszy nam na co dzień. Tego nie unikniemy. Na szczęście jednak mamy metody, dzięki którym możemy z tym napięciem pracować. Jedną z tych metod jest właśnie joga. Ta starożytna technika rozwoju staje się obecnie coraz bardziej dostępna – czemu by więc nie skorzystać i nie przekonać się o jej dobroczynnym działaniu na własnej skórze? Nie ryzykujesz absolutnie niczym, a zyskać możesz naprawdę wiele!
Joga pomoże Ci skutecznie się zrelaksować, pozbyć bólu, zwiększyć odporność organizmu (również tę na stres) i zniwelować skutki zdrowotne długotrwałego napięcia.
Joga i jej wpływ na ciało i ducha
Joga to cudowna praktyka dla ciała i umysłu. Ważne jest jednak, by łączyć wszystkie jej elementy: pozycje fizyczne, odpowiedni oddech, końcowy relaks oraz medytację. Korzystając z samych tylko pozycji odbieramy sobie to, co najlepsze, wykonując po prostu nieco urozmaiconą wersję fitnessu czy rozciągania.
Joga coraz częściej uważana jest za jeden z rodzajów medycyny komplementarnej. Dzięki narzędziom i technikom, które oferuje, może zredukować stres, usunąć bóle pleców, obniżyć tętno i ciśnienie krwi, pomóc przy bezsenności czy problemach z koncentracją. Joga bywa również pomocna w leczeniu chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, choroby serca i nadciśnienie. Może również pozytywnie wpłynąć na nastrój i samopoczucie oraz pomóc w terapii depresji, traum i lęków.
Joga reguluje układ nerwowy, w szczególności autonomiczny, i wpływa na jego reakcje na stres. Ważne jest tutaj odpowiednie dobieranie praktyk. I choć wydawać by się mogło, że najlepsze w tym wypadku będą praktyki zupełnie pasywne i relaksujące, to nie do końca tak jest. Dla zachowania zdrowego balansu potrzebujemy również bardziej energetycznych praktyk, które w połączeniu z końcowym relaksem (pamiętajcie, by go nie omijać, zwłaszcza w praktyce domowej) działają cuda.
Zróżnicowanie rodzajów praktyk, które wybierasz, obejmujących zarówno wolniejsze, typowo relaksacyjne, jak i bardziej energiczne ćwiczenia, może wspomóc zdolność naszego układu nerwowego do radzenia sobie ze stresem.
Jeśli masz ochotę zgłębić temat – zapraszam Cię do przeczytania artykułu o jodze medycznym okiem.
Czego potrzebujesz by zacząć?
Tak naprawdę nie potrzebujesz niczego poza własnym ciałem. No i oczywiście chęcią do działania. Choć i to nie powinno cię przerażać – wybierając choćby Yin jogę, czyli tę pasywną i bardzo relaksacyjna wersję – większość czasu spędzisz leżąc.
Jeśli masz matę do jogi, to świetnie. Ale jeśli nie, to tez nic się nie stanie – możesz praktykować na dywanie albo na ręczniku. Na moim kanale na YouTube znajdziesz również kilka zestawów, które można wykonać po prostu w łóżku.
Znajdź sobie spokojne miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał – najlepiej uprzedź domowników, że masz teraz kilka minut dla siebie i… po prostu zacznij.
Pamiętaj o oddechu
Na co dzień zwykle oddychamy zupełnie bezmyślnie, nie zwracamy uwagi na ten proces i pozwalamy na to, by odbywał się gdzieś „w tle”. Często skutkuje to zbyt płytkim oddechem, który wzmaga powstawanie i zapisywanie się napięć w ciele.
Kluczowymi elementami jogi są asany, medytacja, relaksacja ale również ćwiczenia oddechowe czyli pranayamy. Wszystkie te składowe wzajemnie się uzupełniają, jednak oddech działa na dużo głębszym poziomie niż same tylko pozycje.
Praktyka jogi stopniowo zwiększa świadomość oddechu, co ma korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Kiedy jesteśmy zestresowani, często wstrzymujemy lub skracamy oddech lub oddychamy bardzo płytko. Umiejętność świadomego sterowania oddechem i skupienia się na spokojnym, głębokim wdechu i wydechu jest rewelacyjnym sposobem na rozluźnienie.
Dlatego gdy kolejnym razem znajdziesz się w stresującej sytuacji – zanim wykonasz jakikolwiek ruch, a już tym bardziej zanim wybuchniesz – weź 3 głębokie wdechy i wydechy. Często twój obraz świata może dzięki temu ulec zmianie o 180 stopni.
Świadoma praca z oddechem to jedna z najbardziej uniwersalnych umiejętności, które możesz bardzo szybko zapożyczyć z maty i wprowadzić do swojego codziennego życia.
Poniżej praktyka oddechowa, którą możesz wykonać nawet teraz.
Usiądź wygodnie – możesz na macie czy poduszce do medytacji, możesz też na krześle. Spokojnie zamknij oczy. Spokojnie skup się na swoim oddechu – śledź jego drogę i poczuj, do którego miejsca w twoim ciele dociera. Postaraj się doprowadzić swój oddech jak najniżej, do samego dołu brzucha. Wyobrażaj sobie, że całe twoje ciało rozluźnia się i wypełnia powietrzem.
Oddech brzuszny jest idealnym sposobem na relaksację – możesz również wykorzystywać go już leżąc w łóżku, by łatwiej zasnąć.
A może joga nidra?
Joga nidra to moja ulubiona praktyka. Uwielbiam zarówno ją prowadzić jak i w niej uczestniczyć. To taki rodzaj jogi, który może spodobać się wszystkim tym, którzy twierdzą, że na jogę są za mało: wysportowani, rozciągnięci, elastyczni, młodzi… Oczywiście wszystkie te przekonania są błędne.
Joga nidra nazywana bywa również snem jogina czy jogą snu psychicznego. Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się technika głębokiej relaksacji, która pozwoli Ci naładować akumulatory, zregenerować siły i rozbudzić wyższą świadomość.
Nidrę praktykuje się w pozycji leżącej, zupełnie bez ruchu! Słuchając jednocześnie nagrania lub głosu nauczyciela. Jej głównym celem jest osiągnięcie pełnego rozluźnienia, dobrego samopoczucia oraz stopniowego odkrywania własnego wnętrza, warstwa po warstwie.
Pozwala ona na kontrolowane i bezpieczne wycofanie się ze świata wrażeń zewnętrznych, co stwarza idealne warunki do zbudowania solidnego mostu między świadomością i podświadomością. Dzięki temu łatwiej wyłowisz swoje mocne strony, czy ukryte talenty, które zwykle skrywasz gdzieś pod powierzchnią starych wzorców czy ograniczających schematów.
Przykładową sesje jogi nidry znajdziesz na moim Youtube. A dużo, dużo więcej specjalnie ukierunkowanych nagrań czeka na Ciebie w mojej Szkole Jogi w Domu.
Bezpieczeństwo domowej praktyki
Praktyka jogi składa się zwykle z kilku do nawet kilkudziesięciu pozycji. Niektóre z nich są wykonywane w ruchu, w połączeniu z oddechem, w niektórych pozostaje się w wersji statycznej. Część jest bardzo prosta, jednak wiele z nich może być ogromnym wyzwaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia – siłą rzeczy, pewne mięśnie i zakresy ruchu nie są przez ciebie wykorzystywane.
Dlatego pamiętaj, by zawsze praktykować w zgodzie ze sobą i swoimi możliwościami – które tak naprawdę codziennie są zupełnie inne. Zachowaj więc ogromną świadomość i wrażliwość tego, co się dzieje. Niech każda praktyka będzie dla ciebie zupełnie nową przygodą i jeszcze głębszym poznawaniem i doświadczaniem swojego ciała. To że nauczyciel coś pokazuje, albo że reszta grupy wykonuje daną pozycję bez problemu, wcale nie znaczy, że ty też musisz.
Wchodząc w każdą kolejną pozycję jogi, pamiętaj, by kierować się sercem i troską o siebie i swoje ciało. Otwieraj się na całe spektrum doświadczeń i bądź obecny_a w tym, co dzieje się tu i teraz. Nie podchodź do jogi jak do wyścigu czy konkursu na to, kto lepiej i więcej. To absolutnie nie jest istotne.
Prawdziwa praca i transformacja odbywa się w środku i jest absolutnie niewidoczna dla oka.
Dobrze jest mieć kogoś, kto poprowadzi Cię w twojej praktyce krok po kroku. Być może pójdziesz na zajęcia zorganizowane. Może być też tak, że zdecydujesz się na praktykę w domu. Każde z tych rozwiązań jest tak samo w porządku.
Jeśli zdecydujesz się na praktykę domową, to bardzo serdecznie zapraszam Cię do w mojej Szkoły Jogi w Domu, w którejwszystkie filmy tworzone są cyklami tematycznymi, co zapewnia Ci usystematyzowaną praktykę. Poza tym dzięki temu nie musisz zastanawiać się, co dziś wybrać. Oczywiście możesz też wybierać losowo zupełnie po swojemu.
Jogowa niespodzianka dla czytelników portalu twig.pl
Jeśli chcesz dołączyć do mojej Szkoły Jogi w Domu to z hasłem TWIGJOGA23 otrzymasz 23% zniżki na dowolny abonament.
W tej chwili w mojej Szkole Jogi w Domu dostępnych jest ponad 200 lekcji jogi, medytacji, jogi nidry, relaksacji i wykładów. Poza tym dużo wiedzy teoretycznej i ebook do pobrania.
Co tydzień otrzymujesz również gotowy plan praktyki wraz z inspiracjami oraz wegetariański lub wegański jadłospis wraz ze wszystkimi przepisami i listą zakupów.