Nie jest związana z wiekiem, nie musi wynikać z określonych doświadczeń. Sprawia, że łatwiej żyje się samemu ze sobą, buduje relacje z innymi i stawia czoła problemom. Czym jest dojrzałość emocjonalna i jak się może objawiać?
Dojrzałość emocjonalna, Święty Graal sfery niefizycznej
Dojrzałość emocjonalna jest jedną z najbardziej pożądanych cech, których poszukujemy w potencjalnych partnerach. Dzięki niej potrafimy umiejętnie rozumieć, procesować i komunikować własne emocje oraz podchodzić z otwartością i wyrozumiałością do tych płynących od ludzi wokół. Zgodnie z założeniami ekspertów, m.in. tych ze Światowej Organizacji Zdrowia:
– Odgrywa ona kluczową rolę w kształtowaniu się charakterów jednostek,
– Może zdeterminować to, w jaki sposób budujemy nasze relacje społeczne,
– Ma znaczący wpływ na poczucie własnej wartości,
– Pomaga lepiej radzić sobie z negatywnymi bodźcami oraz sprawniej rozwiązywać problemy,
– Ułatwia patrzenie na rzeczywistość bez filtrów takich jak zaburzenia poznawcze,
– Mniej lub bardziej świadomie umiejscawiamy ją równie wysoko w kryteriach wyboru partnera co poczucie humoru, wygląd czy zbieżne zainteresowania, bo zdaje się być jednym ze sprzymierzeńców długiej żywotności relacji,
– Oczywiście nie ma rozwiązania fix, gwarantującego trwałość związków, ale psychologowie potwierdzają: dojrzałość emocjonalna partnera implikuje mniejszą impulsywność, większą wyrozumiałość, a w konsekwencji większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Ta tak bardzo pożądana cecha może objawiać się na wiele sposobów. Zastanawiasz się, czy charakteryzuje bliską Ci osobę, albo po prostu Ciebie? Zastanów się, czy dostrzegasz zachowania takie jak:
Otwartość na inność
Dojrzałość emocjonalna pozostawia dużo przestrzeni na to, aby świat funkcjonował nie tylko według „naszych” zasad. Objawia się na przykład tym, że nie łapiemy zapłonu, kiedy nasza znajoma ma inną opinię na temat wspólnie obejrzanego filmu, a partner nie podziela wizji idealnego wieczoru. Zastanów się, jak Ty lub bliska Tobie osoba reaguje w sytuacjach konfrontacji: czy odmienność jest traktowana jako atak lub nieprawidłowość, czy jak najnormalniejsza rzecz na świecie?
Opanowanie
Dojrzałość emocjonalna baaaardzo wydłuża lont, który może zapłonąć w konfliktowych lub stresujących sytuacjach. Gabor Mate w swojej książce „Scattered minds. The Origins and healing of attenteion deficit disorder” zauważa, że jednym z przejawów obiektu naszych dzisiejszych poszukiwań jest umiejętność opanowania gwałtownych reakcji w sytuacjach, kiedy coś nie idzie po naszej myśli. Intensywne wybuchy płaczu, krzyk czy agresywne odruchy to bardzo konkretne wskaźniki tego, że do opanowania dojrzałości emocjonalnej potrzeba jeszcze trochę pracy własnej.
Branie odpowiedzialności za błędy
Dojrzałość emocjonalna objawia się również tym, że dopuszczamy do świadomości fakt, że nie jesteśmy nieomylni. W związku z tym, kiedy popełnimy błąd, nie mamy problemu z wypowiedzeniem magicznego „przepraszam” czy przystąpieniem do realizacji planu naprawczego. Dzięki temu łatwiej jest nam tworzyć atmosferę zaufania i intymności oraz pole do rozmowy i przebaczenia. Notoryczne odżegnywanie się od brania odpowiedzialności i przyznawania do winy powinno zapalić czerwoną lampkę wszystkim tym, którzy poszukują dojrzałej, partnerskiej, pozbawionej manipulacji emocjonalnej relacji.
Wyrozumiałość
Teraz czas na drugą stronę medalu. Prawo do popełniania błędów mamy nie tylko my, ale również i inni. I podobnie jak sobie, innym też powinniśmy umieć przebaczać. Zdaniem psychologów, wyrozumiałość i empatia, którymi wyraża się dojrzałość emocjonalna, pozwalają na budowanie bliższych, bardziej stabilnych i dających większe poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa relacji.
Umiejętność konfrontowania się
Unikanie prowadzenia trudnych rozmów, godzenie się na wszystko w ciemno, niechęć do wypowiadania swojego zdania na forum – niedojrzałe emocjonalnie osoby zrobią wszystko, aby móc uniknąć konfrontacji. A jeśli uniknąć się jej nie da, często sięgają po dalekie od dojrzałych środków – manipulację, agresję czy szantaż. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje starcia z innymi ludźmi (lub własnym wnętrzem) cechuje dojrzałość emocjonalna, odłóż na bok uniki i kumulowanie niewypowiedzianych opinii.

Czasem mimo najlepszych chęci nie udaje nam się ani zrozumieć, ani oswoić, ani nad nimi zapanować. Jeśli chcesz zrozumieć, co dzieje się w Twoim ciele, które doświadcza ataku paniki, na pewno zainteresuje Cię nasz artykuł. Znajdziesz go TU.