Święta Bożego Narodzenia to okazja do wszystkiego. Do obżarstwa, do wydawania pieniędzy, picia alkoholu, podróżowania, obgadywania bliskich oraz wielu innych rzeczy lepszych i gorszych. To także znakomita okazja dla naukowców do przyglądania się ludzkim zachowaniom. Wśród wielu badań wyłoniliśmy te, które zasługują na największą uwagę. Oto potwierdzone fakty na temat świąt.
Więcej seksu w święta
Według badań w okresie świątecznym wzrasta zainteresowanie seksem… w sieci. O ile ciężko zajrzeć ludziom do łóżek, łatwo sprawdzić czego szukają w internecie. Już na krótko przed świętami, z najwyższym wskaźnikiem w dzień Wigilii wszystkie serwisy porno odnotowują zwiększony ruch użytkowników. Również wyszukiwarki na święta częściej wyszukują strony i pojęcia związane z seksem. Takie zainteresowanie nie pozostaje bez echa. Według tych samych badań okazuje się, że wskaźnik urodzeń w 9 miesięcy po świętach jest wyższy w porównaniu z innymi miesiącami. Na podstawie tych wyników możemy założyć, że zainteresowanie seksem w sieci przekłada się na zainteresowanie seksem w życiu rzeczywistym. Jedno jest pewne, duch świąt ma o wiele większy zasięg i moc, niż się o tym mówi.
Mężczyźni gorzej radzą sobie z nietrafionymi prezentami
Kto by przypuszczał, że to właśnie mężczyźni gorzej przyjmą nieudany prezent? Zwłaszcza od swojej partnerki. Jak wynika z badań, stosunek do naszego partnera, zwłaszcza w świeżym związku, może się zmienić po otrzymaniu nietrafionego prezentu. Okazuje się, że płcią bardziej przymykają oko na tego typu gafy, są kobiety. Niezadowolenia z prezentu nie przenosi się u nich znacząco na postrzeganie samego związku. Mężczyźni natomiast wykazują mniejsze zainteresowanie kontynuowaniem znajomości. I kto tu jest Drama Queen?
Udekoruj swój dom, a powiem Ci, kim jesteś
Badania przeprowadzone w USA wykazały, że świadomym celem osób, które przyozdabiają swój dom z zewnątrz, jest komunikowanie sąsiadom swojej otwartości, życzliwości i gotowości na zawieranie nowych znajomości towarzyskich. Kontynuacja tych badań wykazała również, że sąsiedzi odbierają te znaki pozytywnie i chętniej socjalizują się z tymi, którzy zawieszają przed domem lampki, stawiają drzewka itd. Co prawda, Amerykanie swoim usposobieniem i podejściem do świątecznych dekoracji różnią się od Polaków i być może lampki na balkonie u sąsiada nie są równoznaczne z zaproszeniem, jednak nie przekonasz się, póki nie zapukasz do drzwi.
Świąteczne zapachy i dźwięki skutecznie opróżnią Twój portfel
Pewien amerykański eksperyment udowodnił, że świąteczne zapachy i muzyka w sklepie może zwiększyć jego obroty. Co ciekawe, sama muzyka lub sam zapach nie wpływa znacząco na wydawanie pieniędzy, jednak połączenie “Jingle Bells” i zapachu pierniczków oraz świerku może zdziałać cuda. W Polsce tylko w niektórych sklepach można wyczuć świąteczny zapach, podczas gdy wystrój oraz muzyka emanuje świętami. W USA praktycznie w każdym sklepie unoszą się zapachy kojarzące się Amerykanom ze świętami. A jakie zapachy Tobie przypominają o świętach?
W okresie świąt spada poczucie satysfakcji i poziom szczęścia
Okazuje się, że ludzie w święta mają znacznie gorsze samopoczucie. Pytano ankietowanych o ich poziom szczęścia i satysfakcji z życia – tydzień przed świętami, w dzień świąt oraz w innych okresach. Statystycznie, przed świętami i w święta ludzie czują się po prostu gorzej. Jedyna grupa, która zdaje się nie zmieniać swojego nastroju w tym czasie to chrześcijanie o ponadprzeciętnym poziomie religijności. Grupa ta upatruje w sensie świąt więcej niż prezenty, wolny czas od pracy, dobre jedzenie i okazja do wypicia kilku lampek wina. Potwierdzają to inne badania, które pokazały związek złego samopoczucia z konsumpcyjnym podejściem do świąt. Badani, dla których rodzinne i duchowe aspekty były ważniejsze niż zakupy i dostawanie prezentów, charakteryzowali się lepszym samopoczuciem i zadowoleniem w tym okresie.
Święta wstrzymują próby samobójcze… na krótko
W okresie około-świątecznym dochodzi do pogłębienia depresji u cierpiących na nią osób oraz więcej ludzi umiera z powodu przedawkowania alkoholu. Jednak, jak pokazują badania, w dni świąteczne szpitale i placówki psychiatryczne odnotowują spadek liczby pacjentów związanych z samookaleczeniem lub próbami samobójczymi. W kilka dni po świętach ta liczba ponownie wzrasta. Naukowcy sugerują, że okres świąt może być swego rodzaju odskocznią od trudnego stanu psychicznego, a plany samobójcze przesunięte na później ze względu na rodzinę. Przyjrzyjcie się członkom swojej rodziny w święta. Warto wykorzystać ten czas na rozmowę i wsparcie.
Duch Świąt Bożego Narodzenia ma swoje miejsce w mózgu
Eksperyment przeprowadzony w Danii udowodnił, że u osób obchodzących Boże Narodzenie uaktywniają się w mózgu specyficzne regiony. Podzielono badanych na 10 osób kultywujących święta oraz 10, które ich nie obchodzą. Obu grupom pokazywano różne zdjęcia przedstawiające rzeczy związane ze świętami jak choinka, prezenty, św. Mikołaj itd. Skanując mózgi badanych, naukowcy odkryli, że u osób „świątecznych” podczas oglądania obrazków aktywują się obszary korowe w bardzo specyficznych miejscach, podczas gdy te same regiony są wyciszone u osób „nieświątecznych”. Jak twierdzą naukowcy, są to obszary związane z duchowością, zmysłami i rozpoznawaniem emocji u ludzi. Ciekawe, prawda?