Od lat nieustannym zainteresowaniem cieszą się kluby fitness, siłownie i sale do ćwiczeń. Wiemy, że ruch to zdrowie, a treningi staramy się na co dzień wplatać w nasze życie. Słusznie! Ale nie zapominajmy o naszym najważniejszym organie, który również potrzebuje „ruchu”, by dobrze i sprawnie funkcjonować.
Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak trenować mózg, by był w świetnej kondycji, pomimo upływającego czasu. Sprawność intelektualna to przede wszystkim bardziej wydajna praca, lepsza pamięć, umiejętność koncentracji i skupienia. Brzmi dobrze? Zatem wyprowadźmy nasze mózgi na spacer!
Naucz się czegoś nowego
Kaja Nordengen w książce “Mózg ćwiczy. Czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie” opisuje, że każde wyzwanie dla naszego mózgu, rozpoczyna proces tworzenia nowych połączeń komórkowych, czyli powstają całe rzesze nowych siatek neuronowych. A nawet więcej! Te połączenia, które już funkcjonują, utrwalają się i stabilizują. Całe życie się czegoś uczymy, co stanowi świetny trening dla naszego mózgu. To nie muszą być wysokoenergetyczne czynności, wystarczy nawet delikatnie zmienić swoją poranną rutynę. Wiemy, że sporo pisaliśmy o dobrze wypracowanych nawykach, które pomagają nam efektywnie funkcjonować, o czym możesz przeczytać TUTAJ, ale rozbicie swoich przyzwyczajeń nie musi burzyć Twojego dnia – wprowadzenie nowego w życie może polegać chociażby na zmianie ręki, którą myjesz zęby. Jesteś praworęczna/y? Postaraj się wyszczotkować zęby lewą ręka. Mózg po pewnym czasie wykonuje pewne systematyczne czynności „bez zastanowienia”, jest zaprogramowany, dlatego dla naszego mózgu wykonanie tak zwykłego, naturalnego ruchu w trochę inny sposób staje się niezwykle. Dzięki tej prostej czynności, pobudzamy mózg do działania, aktywując jego inne obszary niż na co dzień. Tym sposobem wspieramy utrzymywanie funkcji poznawczych w dobrej kondycji.
Jedna łamigłówka i masz 10 lat mniej
Kto by pomyślał, że rozwiązywanie krzyżówek, uzupełnienie sudoku lub gry w układanie tetrisa będą świetną pożywką dla naszego mózgu? A jednak! Według badań przeprowadzonych na Exeter University oraz King’s College London, rozwiązanie chociażby jednego Sudoku dziennie, może odmłodzić mózgi osób w średnim wieku aż o dziesięć lat! Dziesięć lat! JEDNO SUDOKU! Wszelkiego rodzaju gry planszowe również podtrzymują zdrowie naszego mózgu, każdy wysiłek intelektualny związany, np. ze skojarzeniami ciągów przyczyno-skutkowych wpływa pozytywnie na pamięć czy koncentrację na co dzień, co potwierdza dr Anne Corbett z wcześniej wspominanego uniwersytetu, liderka projektu badającego wpływ łamigłówek na kondycję naszego mózgu. Zatem jeśli nie wiesz, jak spędzić jesienny wieczór, zabieraj się za planszówki!
Doceń papier
W dobie rozwoju technologii bijemy rekordy w szybkim pisaniu na klawiaturze, świetnie radzimy sobie z ekranami dotykowymi, a całkowicie zapominamy o tak podstawowym narzędziu do stymulacji mózgowej, jaką jest pisanie długopisem, piórem czy ołówkiem. Wystarczy robić notatki, zapisywać listy „do zrobienia” klasycznymi sposobami, a już nasz mózg będzie pracował na wyższych obrotach. Tym samym pobudzamy kreatywność i innowacyjność naszego myślenia. Jeśli masz chwilę, chociażby 5 minut o poranku, dodaj do swoich nawyków „poranne strony”. Ten sposób w książce „Droga artysty” opisuje Julia Cameron, która zachęca do swobodnego przelewania strumienia świadomości na papier zaraz po przebudzeniu. Zgodnie z jej założeniem powinny być to trzy strony, ale jeśli poświęcisz tylko kilka minut na to zadanie, Twój mózg Ci podziękuje. Autorka, tym samym, podkreśla, że muszą to być strony zapisane ręcznie, na papierze. Według Julii Cameron ta koncepcja rozwija naszego wewnętrznego artystę, ale możesz wykorzystać ją czysto technicznie jako prozdrowotne zachowanie względem, przypominamy – jednego z ważniejszych organów w naszym organizmie – mózgu.
W zdrowym ciele, zdrowy mózg
Nie odkryjemy przed Wami nic nowego – należy się ruszać i wprowadzić gimnastykę na stałe do swojego grafiku. Koniec i kropka. Pisaliśmy dla Was o tym, jak włączyć ruch w swoje życie, TUTAJ i zachęcamy, by przypomnieć sobie o tych tipach również w kontekście zdrowia najbardziej skomplikowanej maszyny tego świata. Badania wykazują, że zaledwie półgodzinny rozruch ma wpływ na „samopoczucie” naszego mózgu. Ćwiczenia cielesne wpływają na opóźnienie procesów starzenia się szarych komórek oraz mają ogromny wpływ na naszą koncentracje. Czujesz się zmęczony? Wbrew pozorom najlepszą radą jest pójście np. spacer czy pobiegać.
To tylko kilka propozycji, natomiast zachęcamy również do uczenia się języków obcych, czytania większej ilości książek oraz zawierania i pielęgnowania przyjaźni, ponieważ to również ma wpływ, na to, jak czuje się nasz mózg. A od tego zależy nasz uśmiech.