W dzisiejszym świecie ciągłego pośpiechu, stresu i wydłużającej się listy zadań, coraz więcej osób poszukuje sposobów na wsparcie pracy mózgu, poprawę koncentracji i pamięci. W ostatnim czasie szczególnie popularne stały się adaptogeny, które pomagają naturalnie wspierać nasz układ nerwowy. W tym artykule przyjrzymy się trzem z nich: Ashwagandzie, Rhodioli Rosea oraz Lion’s Mane. Dowiesz się, dlaczego warto je wybrać oraz jak mogą poprawić pracę mózgu.
Czym są adaptogeny i jak mogą poprawić pracę mózgu?
Adaptogeny to zawarte w ziołach, korzeniach i grzybach substancje aktywne, które mogą wpływać na to, jak nasz organizm radzi sobie ze stresem, niepokojem i zmęczeniem. Pomagają mu dostosować się zarówno do stresu emocjonalnego, fizycznego, jak i środowiskowego. Pozwalają też minimalizować negatywne skutki stresu. Celem przyjmowania adaptogenów jest przywrócenie równowagi w ciele i łatwiejsze dostosowanie się do codziennych wyzwań. Chcesz poprawić pracę mózgu? Postaw na te 3 adaptogeny:
Ashwagandha
Ashwagandha, inaczej nazywana Witanią ospałą, znana jest w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat, jednak dopiero od niedawna zajęli się nią naukowcy. Badania wykazały, że regularne przyjmowanie tego adaptogenu może znacząco obniżać poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ashwagandha wykazuje również potencjał w poprawie funkcji poznawczych, poprzez promowanie procesów tworzenia nowych neuronów i połączeń synaptycznych. Regularne przyjmowanie Ashwagandhy może również poprawiać jakość nocnej regeneracji, poprzez działanie uspokajające i regulujące cykl snu. A jak wiemy, sen jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jeśli aktualnie potrzebujesz wyciszenia i uspokojenia Ashwagandha może okazać się idealnym rozwiązaniem.
Lion’s Mane
Lion’s Mane (Soplówka jeżowata) to grzyb stosowany w medycynie chińskiej o właściwościach neuroprotekcyjnych. Dzięki zawartym w nim związkach bioaktywnych, takich jak hericenony i erinaciny przyczynia się do stymulacji wzrostu nerwów oraz wspierania regeneracji komórek mózgowych. Prowadzi to do poprawy pamięci i funkcji poznawczych. Lion’s Mane wykazuje również silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co wpływa pozytywnie na pracę mózgu, a dodatkowo może działać ochronnie przed takimi chorobami jak np. Alzheimer. Poprzez wzmacnianie układu immunologicznego może też wspomagać ochronę mózgu przed różnymi patogenami i wspierać regenerację uszkodzonych tkanek. Soplówka najczęściej dostępna jest w postaci proszku, który możesz dodać np. do kawy. Jeśli chcesz poczytać więcej o kawie z dodatkiem grzybków, przejdź TU. Lion’s Mane to dobre rozwiązanie dla osób, którym ciężko się skupić. Sprawdzi się także, jeśli czeka Cię czas pełen wyzwań.
Więcej o Soplówce jeżowatej piszemy TU.
Rhodiola Rosea
Rhodiola Rosea, czy inaczej Różeniec górski zawiera wiele aktywnych związków, takich jak rozawiny, salidrozydy i tyrozol, które charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi. Te związki pomagają neutralizować wolne rodniki, które przyczyniają się do stresu oksydacyjnego i uszkodzeń komórek, w tym neuronów. Dzięki temu Rhodiola pomaga chronić mózg przed procesami starzenia czy rozwojem chorób neurodegeneracyjnych. W badaniach klinicznych wykazano, że ten adaptogen wspomaga poprawę nastroju oraz leczenie łagodnych stanów depresyjnych. Dodatkowo przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu na stres i łagodzeniu jego negatywnych skutków. Różeniec poprzez modulację poziomu kortyzolu oraz poprawę aktywności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza pomaga organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem. Zmniejsza odczuwane zmęczenie i poprawia koncentracje. Rhodiola może okazać się dobrym wsparciem, dla osób, które aktualnie mierzą się z obniżonym nastrojem.
Adaptogeny jako wsparcie
Choć pojawia się coraz więcej obiecujących badań na temat działania adaptogenów na mózg i układ nerwowy, to warto pamiętać, że są one co najwyżej wsparciem. Podstawą, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym mózgu zawsze jest dieta i styl życia. Zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie znalazły się wszystkie niezbędne dla układu nerwowego składniki, takie jak białko, zdrowe tłuszcze (w tym kwasy omega-3), różnorodne warzywa i owoce. Staraj się prowadzić aktywny styl życia, bo ruch to nieodzowny element zdrowia mózgu. Znajdź sposoby na regularne rozładowywanie stresu i zadbaj o sen. Więcej o tym jak na co dzień “resetować mózg” piszemy TU. Dopiero kolejnym elementem tej piramidy jest odpowiednio dobrana suplementacja. Nie można zapomnieć, że adaptogeny, to substancje zawierające silnie aktywne związki, dlatego ich rodzaj oraz dawka powinny zostać dobrane pod okiem specjalisty, szczególnie jeśli przyjmujesz leki.
Jeśli zadbałaś już o swoją dietę i styl życia, a teraz szukasz dodatkowego wsparcia w poprawie koncentracji czy nastroju, być może warto wypróbować adaptogeny. Pamiętaj, aby korzystać z suplementów jedynie od sprawdzonych producentów! Wybierz jeden z adaptogenów, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, a następnie, najlepiej pod okiem specjalisty, włącz go do swojej codziennej rutyny.