Przygotowanie do ciąży jest bardzo istotne, bo pozwala Ci na lepszy i łagodniejszy start w nowej roli. I nie chodzi tylko o skompletowanie wyprawki, kupienie spacerówki czy przeczytanie książek o wychowaniu dzieci! Przed planowaną ciążą warto przede wszystkim przygotować swój organizm do 9 miesięcy intensywnej pracy. W artykule podpowiadamy, dlaczego to tak istotne i jak to zrobić.
Dlaczego warto przygotować organizm do ciąży?
Przygotowanie organizmu do ciąży ma kluczowe znaczenie dla zdrowia matki i dziecka.
W tak intensywnym czasie, jakim jest ciąża, Twój organizm przechodzi przez wiele zmian, musi wykarmić już nie tylko Ciebie, ale też Twoje dziecko. To samo ciało, które skupiało się przede wszystkim na Twoim zdrowiu, na tym, by wszystko funkcjonowało prawidłowo, musi teraz rozdzielić tę uwagę na dwoje. Odpowiednie przygotowanie do ciąży zapewni Ci lepsze zdrowie i samopoczucie w czasie jej trwania oraz po porodzie. Przygotowując ciało do tak wielkiego wysiłku, zapewnisz swojemu dziecku lepsze zdrowie, nie tylko na początku, ale nawet na całe życie! Badania wykazują, że odpowiednie przygotowanie przed poczęciem może zmniejszyć ryzyko powikłań w czasie ciąży oraz poprawić rozwój płodu.
Jak przygotować się do ciąży krok po kroku

1. Wykonaj badania diagnostyczne: Pierwszym krokiem w przygotowaniu do ciąży powinno być wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Dzięki temu będziesz w stanie wykryć nawet najmniejsze nieprawidłowości i znaleźć ewentualne niedobory.
Badania, które warto wykonać:
– morfologia z rozmazem,
– cholesterol całkowity, LDL i HDL oraz trójglicerydy,
– poziom żelaza i ferrytyny,
– poziom witaminy D3,
– poziom jodu,
– poziom kwasu foliowego,
– TSH, FT3, FT4, anty-TPO i anty-TG oraz USG tarczycy,
– badanie glukozy i insuliny,
– badania hormonalne, takie jak: LF, FSH, prolaktyna czy estradiol.
Należy również udać się do ginekologa i wykonać takie badania jak np. USG czy cytologia.
Lista wydaje się długa i badania mogą okazać się kosztowne, dlatego warto rozłożyć je w czasie, a także skontaktować się ze specjalistą, który nawet po podstawowych badaniach będzie w stanie wskazać nam kierunek dalszej diagnostyki. TU sprawdzisz, jak prawidłowo przygotować się do badań!
2. Wyrównanie niedoborów: Wyrównanie niedoborów witamin i minerałów jest jednym z najważniejszych kroków w przygotowaniu do ciąży. Niedobór kwasu foliowego, żelaza, witaminy D i jodu może wpłynąć na rozwój płodu i przebieg ciąży.
Żelazo: Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży rośnie i wynosi 27 mg, więc jest znacznie wyższe niż normalnie. Twoje dziecko będzie potrzebować żelaza, aby zdrowo rosnąć, więc może się tak stać, że zapasy żelaza w organizmie znacznie się uszczuplą. A co w momencie, kiedy tych zapasów nie mamy? Niedobór żelaza jest częstym problemem wśród kobiet w wieku rozrodczym i może prowadzić do anemii, co zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Dlatego warto oznaczyć poziom żelaza i ferrytyny w organizmie, a jeśli okaże się, że jest on zbyt niski, szukać przyczyny niedoborów!
Witamina D3: Niedobory witaminy D3 dotyczą niemal 90% Polaków, dlatego tak istotne jest oznaczenie jej poziomu w badaniach. Witamina D odgrywa ważną rolę w metabolizmie wapnia i utrzymaniu zdrowia kości, zarówno u matki, jak i dziecka. Niedobór witaminy D jest związany z ryzykiem stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej oraz niskiej masy urodzeniowej. Więcej informacji, na temat suplementacji witaminą D3 znajdziesz TU!
Kwas foliowy: Odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie matki jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dziecka, zwłaszcza w I trymestrze! Większość organizacji zaleca rozpoczęcie suplementacji kwasem foliowym na co najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą! Pamiętaj jednak, aby wybierać jakościowe i sprawdzone suplementy, bez sztucznego kwasu foliowego.
3. Zdrowa tarczyca: Choroby tarczycy to zaraz po cukrzycy, drugie najczęściej spotykane w ciąży zaburzenie, dlatego tak istotne jest zadbanie o jej prawidłowe funkcjonowanie, jeszcze przed. Według norm funkcjonalnych TSH u młodych kobiet nie powinno przekraczać 2,5 µIUL/L. Taki wynik, wraz z prawidłowymi pozostałymi parametrami tarczycowymi, oznacza, że Twoja tarczyca działa prawidłowo. Hormony tarczycy, a zwłaszcza TSH, są niezbędne dla rozwoju płodu, szczególnie jego układu nerwowego. Zbyt wysoki poziom TSH wiąże się z: zwiększonym ryzykiem poronienia, niską masą urodzeniową czy opóźnionym rozwojem neurologicznym płodu. Jednak zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie poziomy TSH mogą mieć poważne konsekwencje dla matki i dziecka.
4. Infekcje: Zakażenia mogą mieć poważne konsekwencje dla przebiegu ciąży oraz zdrowia dziecka. Infekcje takie jak toksoplazmoza, różyczka czy cytomegalia mogą prowadzić do poważnych wad wrodzonych lub poronień. Jednak nawet mniej obciążające infekcje jak np. zakażenie Helicobacter pylori, które nie przebiega bezobjawowo, mogą wpływać negatywnie oraz utrudniać zajście w ciąże. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie mogą być objawy zakażenia H. pylori, kliknij TU. Jeśli obserwujesz u siebie objawy takie jak np. wzdęcia, gazy, zaparcia czy biegunki, obniżona odporność, anemia lub inne, niespecyficzne objawy, to warto zwrócić uwagę na infekcję i zakażenia.
Przygotowanie do ciąży, nie tylko dla kobiet

Pamiętaj, że ciążą, to nie tylko Twoje geny i nie tylko Twoja odpowiedzialność. Zdrowie ojca i jego kondycja jest równie ważna, dla zdrowia dziecka. Dlatego przygotowanie do ciąży warto zacząć we dwójkę. Badania diagnostyczne, uzupełnienie niedoborów czy zdrowsza dieta, to zadanie również dla Twojego partnera.
Przygotowanie do ciąży to długi proces, wymagający starannego zadbania o swoje zdrowie, który jednak procentuje. Wyrównanie niedoborów witamin i minerałów, prawidłowa praca tarczycy czy pozbycie się przewlekłych infekcji, to kluczowe kroki, wpływające na zdrowie matki i dziecka. Odpowiednie przygotowanie organizmu, zarówno przez Ciebie, jak i partnera, zwiększa szansę na zdrową ciążę, wspiera rozwój dziecka i zmniejsza ryzyko powikłań. Proces ten warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem i najlepiej pod okiem doświadczonego specjalisty.