To terapia, która znacznie różni się od powszechnie znanych nurtów. Być może rozpoczynając pracę nad traumą poprzez tę metodę, będzie to pierwszy raz, kiedy włączysz swoje CIAŁO w proces gojenia. Tak, ono podświadomie wszystko pamięta (nawet to, czego Ty sam niekoniecznie). Czym jest Somatic Experience i jak może pomóc w procesie zdrowienia? Podpowiadamy!
Nasze ciała przechowują wspomnienia i ślady po przeszłych doświadczeniach (nierzadko bardzo trudnych). Aby przekonać się o skuteczności Somatic Experience, warto zacząć od zrozumienia nowego sposobu postrzegania traumy.
Czym jest „mózg po traumie”?
Dr Peter Levine, założyciel Somatic Experience, wyjaśnia, że trauma nie jest zdarzeniem w naszym życiu, ale energią, która została zablokowana, zamknięta w naszych ciele w obliczu rzeczywistego lub domniemanego zagrożenia. Intensywność doświadczania traumy zależy od naszych zdolności do przywracania poczucia bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, nasz układ nerwowy zostaje zamknięty w klatce pt. „stan przetrwania” – mamy wtedy do wyboru walkę, ucieczkę lub zamrożenie (Somatic Experience koncentruje się na tej ostatniej). Kiedy utykamy w reakcji na traumę nieustannie wyczuwamy niebezpieczeństwo (także wtedy, gdy nie jest ono realne), tracimy zdolność do bycia tu i teraz.

Problem polega na tym, że możemy pozostać uwięzieni w reakcji zamrożenia na długo po zniknięciu realnego zagrożenia. Nie jesteśmy już w niebezpieczeństwie, jednak nasze ciało wciąż przechowuje energię zgromadzoną w stanie przetrwania. Ponieważ jesteśmy zamrożeni, energia nie została wykorzystana, a więc uniemożliwia nam całkowite wyleczenie się z przeżytej trudności. Właśnie w takim przypadku jest przestrzeń na Somatic Experience. W podejściu tym priorytetowo traktuje się połączenie ciała i umysłu, aby pomóc złagodzić zarówno fizyczne, jak i psychiczne objawy, m.in.:
– zespół stresu pourazowego (terapia ta jest z tego znana),
– obezwładniający lęk,
– depresje,
– retrospekcje,
– koszmary senne,
– problemy z samooceną,
– nieustanne poczucie smutku.
Czym dokładnie jest Somatic Experience?
Metoda ta działa na rzecz przywrócenia prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, pomagając jednostce odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Może to się zdarzyć tylko i wyłącznie wtedy, gdy energia traumy będzie miała szansę na ponowne zintegrowanie z ciałem. Co ciekawe, zwierzęta po przeżyciu zagrożenia, resetują swój system nerwowy poprzez otrząsanie się z traumy. Jak robimy to my – ludzie?
W przeciwieństwie do innych form terapii zdrowia psychicznego, które koncentrują się na myślach, uczuciach i emocjach, Somatic Experience polega na uświadomieniu sobie, jak czuje się ciało fizyczne. Przykłady świadomości ciała obejmują m.in.:
– poczucie bicia serca,
– zwrócenie uwagi na mięśnie i określenie, czy są napięte, czy też zrelaksowane,
– przyjrzenie się rytmowi oddechu.
SE bazuje także na innych technikach, od akupresury i hipnozy po oddychanie i taniec.
Życie jest wystarczająco trudne wtedy, gdy jesteśmy zdrowi i żywotni. Gdy rozpadamy się na kawałki pod wpływem traumy, staje się nieznośne. Gdy trauma zostaje uleczona, jednym z darów jest dziecięcy zachwyt życiem i szacunek do życia.
– Peter A. Levine

Jakie są korzyści Somatic Experience?
Badania nad skutecznością Somatic Experience wciąż trwają, jednak dotychczasowe publikacje są obiecujące. Dla przykładu:
– badanie z 2017 r. wykazało, że po wzięciu udziału w 15 cotygodniowych sesjach SE uczestnicy odnotowali znaczny spadek nasilenia objawów PTSD i depresji.
– z kolei w 2007 r. zbadano wczesną interwencję SE u osób, które przeżyły tsunami w Tajlandii. Dwie trzecie uczestników zgłosiło zmniejszenie objawów po katastrofie bezpośrednio po interwencji, podczas gdy 90% osób wykazało redukcję objawów po roku obserwacji.
– w badaniu z 2018 r. obserwowano osoby szkolące się na terapeutów SE przez trzy lata. Uczestnicy zgłaszali znaczną poprawę w zakresie zgłaszanych przez siebie wskaźników, takich jak: jakość życia, lęk i somatyzacja.
Jak rozpoznać, że nosisz w sobie nieprzepracowane traumy? Piszemy o tym TU.