Czasu nie można zatrzymać, ale można wykorzystywać go lepiej lub gorzej. Jako zwolennicy pierwszej opcji dbamy o to, żeby nasze ciała każdego dnia dostawały komfort, pełen pakiet składników odżywczych i rutynę, która sprawia, że starzeją się wolniej. Dziś sprawdzamy, co w tym obszarze możemy zrobić dla mózgu.
Czy mózg może się starzeć?
Z biologicznego punktu widzenia to, jak nasz wygląd zmienia się z wiekiem jest wynikiem wielu niewidocznych dla oka procesów, zachodzących w naszych ciałach latami. O ile w okolicach 30-tki zaczynamy stresować się pierwszymi zmarszczkami wokół oczu, o tyle 3 dekady później większym problemem staje się to, że gorzej słyszmy, widzimy czy poruszamy się z większym trudem. Mimo że w różnym tempie, starzeniu podlegają wszystkie części składowe naszego ciała: komórki, tkanki i organy, z naszym wbudowanym systemem operacyjnym, czyli mózgiem, na czele. Jak dokładnie przebiega ten proces?
– Wraz z wiekiem mózg zmniejsza się; badania pokazują, że organ ten traci na wielkości w tempie ok. 5% na dekadę począwszy od 40. roku życia, a tempo to może zwiększyć się po 70-tce,
– Powoduje to zmiany zarówno na poziomie komórkowym, jak i morfologicznym,
– Zmniejsza się ilość hormonów, co wpływa na zmiany nastroju i zanik popędu płciowego,
– Zmniejsza się ilość neuroprzekaźników, co powoduje kłopoty z pamięcią, nieporadność ruchową czy problemy z koncentracją,
– Włókna komórek nerwowych tracą osłonki mielinowe, przez co spada prędkość przewodzenia impulsów nerwowych,
– W konsekwencji zmniejszonej aktywności mózgu, zanikają niektóre neurony i połączenia neuronalne,
Wiemy, że nie jest to optymistyczna prognoza, ale mamy też dobre wieści: jesteśmy w stanie wpłynąć na to, w jakim tempie nasz mózg będzie poddawał się procesowi starzenia.
Jak spowolnić starzenie się mózgu?
Nigdy nie jest za późno, aby zadbać o formę mózgu. Co więcej, nigdy nie jest za wcześnie, żeby to zrobić! Pamiętaj, że pierwsze symptomy tykającego zegara, takie jak problemy z koncentracja czy pamięcią, mogą pojawić się już w okolicach 40-tki. Nie trać więc czasu i zacznij działać holistycznie już dziś:
Zwróć uwagę na to, ile ważysz
Naukowcy sugerują, że nadwaga u dorosłego człowieka jest skorelowana z przyśpieszonym starzeniem się mózgu. Dodatkowe kilogramy mogą narzucić tak duże tempo neurodegeneracji, że dodadzą temu organowi aż 10 lat do metryki! Na szczęście wybierając zdrową dietę nie musisz skazywać się na nudne i niesmaczne posiłki. Nie wierzysz? Koniecznie sprawdź nasze przepisy na pyszne i odżywcze desery. Znajdziesz je TU.
Kontroluj ciśnienie krwi
Nawet trochę podwyższone ciśnienie krwi może doprowadzić do poważnych zaburzeń działania tego organu na starość: uszkodzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia ryzyka demencji, Alzheimera, udaru i zaburzeń poznawczych. Aby trzymać je w ryzach, pamiętaj o aktywności fizycznej, wspieraj się narzędziami redukującymi stres i ograniczaj spożywanie alkoholu.
Dbaj o balans emocjonalny
Jak wynika z badań, osoby poddawane regularnemu działaniu stresu, cierpiące z powodu depresji i zaburzeń lękowych lub chronicznie niedospane mogą mieć większą tendencję do przyśpieszonego starzenia się mózgu. O tym, jakimi obszarami życia warto objąć mindfulness, więcej przeczytasz TUTAJ.
Śpij!
Jak to, wystarczy położyć się, nie robić absolutnie nic i przyczynić się do lepszego zdrowia mózgu? Właśnie tak! Chroniczny brak snu zaburza procesy neuroplastyczności (wytwarzania nowych połączeń nerwowych), neurogenezy (wytwarzanie nowych komórek nerwowych) i funkcje kognitywne mózgu. Nasze medytacyjne sposoby na dobry sen znajdziesz TUTAJ.
Ćwicz od szyi w górę
Każde intelektualne wyzwanie dla naszego mózgu rozpoczyna proces tworzenia nowych połączeń komórkowych i wzmacniania tych już istniejących. Wszystko to, co nowe i nieodkryte, jest świetnym stymulantem do rozwoju. Czytanie książek, nauka języków obcych, a nawet pójście na spacer nieznaną dotąd trasą sprawia, że ten kluczowy ludzki organ działa na pełnych obrotach. Więcej o tym, jak ćwiczyć mózg, przeczytasz TUTAJ.
1 mózg, 2 półkule. Czy na pewno działają tak samo? Odpowiedź na to pytanie, dzięki któremu lepiej zrozumiesz, jak pracuje nie tylko Twoja głowa, ale po prostu całe ciało, znajdziesz TUTAJ.