W niektórych domach, mieszkaniach czy pomieszczeniach czujemy się dobrze, komfortowo i bezpiecznie. Mówimy o takich pomieszczeniach, że panuje w nich dobra energia lub dobra atmosfera. Atmosferę każdego miejsca tworzą niewątpliwie ludzie, ale ważny jest także sposób, w jaki przestrzeń została zaaranżowana. Często trudno nam zdefiniować to “coś”, co powoduje, że dane miejsce jest przyjazne i ciepłe.
Bardzo możliwe, że chodzi o chi
Starożytna chińska filozofia zakłada, że cały świat i człowiek opierają się na życiodajnej energii chi. To energia, która ma znaczenie duchowe i emocjonalne – niesie życie i siłę witalną we wszystkich zjawiskach i procesach w przyrodzie. Według Chińczyków energia chi powinna swobodnie przepływać zarówno przez nasz organizm, jak i dom. Odblokowaniu tej pierwszej służy akupunktura, a tej drugiej praktyka Feng Shui.
A akupunkturze twarzy piszemy tu.
Dobra energia w domu według Feng Shui. Jak ją wprowadzić?
Oto garść praktycznych porad jak zapewnić nieograniczony przepływ dobrej energii w domu lub mieszkaniu wg. Feng Shui:
Meble i przedmioty nie powinny blokować przepływu energii – należy je więc rozmieścić w uporządkowany sposób. Jeśli to możliwe wprowadźmy meble na nóżkach, pod którymi energia będzie mogła swobodnie krążyć. Od otwartych regałów znacznie lepsze są zamykane szafy. Jak najmniej małych przedmiotów – należy się pozbyć wszystkich zbędnych dekoracji i łapaczy kurzu. Przedmioty i urządzenia zepsute czy zniszczone powinny zostać usunięte, gdyż szczególnie zakłócają przepływ chi.
Rośliny przyciągają energię chi, szczególnie te o dużych kwiatach i zaokrąglonych liściach. Rośliny mogą być doniczkowe lub cięte. Sztuczne, plastikowe oraz suche kwiaty w ogóle wykluczamy – przyciągają niekorzystną energię sha. Zadbajmy, aby dom był pełen kwiatów, ale nie zapominajmy o ich regularnej pielęgnacji – zeschnięte liście na żywej roślinie, niestety nie są magnesem dla chi.
Obrazy, które przedstawiają przyjemne widoki i krajobrazy, najlepiej z płynącą wodą – np. rzeką lub wodospadem (jeżeli lubicie) – przyciągają chi. Wystarczą nawet niewielkie obrazy, ale takie, które nam się podobają się – niezależnie od stylu, formy czy kolorystyki. Najważniejsze jest to, aby obraz nas pozytywnie nastrajał i wywoływał dobre emocje.
Więcej o znaczeniu kolorów w filozofii Feng Shui znajdziecie tu.
Światło – jak najwięcej światła dziennego. Energia chi nie lubi ciemnych i mrocznych pomieszczeń. Duże okna oraz odsłonięte rolety i zasłony to idealne warunki dla chi, ponieważ światło słoneczne przyciąga tą energię. W pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do światła naturalnego należy zadbać o to, aby światło sztuczne było przyjemnie rozproszone, ciepłe i łagodne.
Przy okazji okien dodatkowa praktyczna rada: pamiętajcie, aby często wietrzyć pomieszczenia! Świeże powietrze przewieje wszystkie kąty i zakamarki robiąc miejsce dla chi.
Przedpokój (korytarz) – chcąc zapewnić dobrą energię w całym domu, powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę. To „gardło” domu i mieszkania – to właśnie tędy energia wpływa do domu i nie powinna mieć przeszkód na swej drodze. Przedpokój powinien być przestronny, jasny i uprzątnięty ze wszystkich zbędnych mebli i przedmiotów.
A może energetyczna mapa?
Bardziej dociekliwi mogą również sięgnąć po mapę energii bagua. Mapa dzieli przestrzeń na osiem części, a dla każdej z nich przypisana jest inna funkcja. Nanosząc bagua na plan domu, mieszkania lub ogrodu można sprawdzić jakie energie są przypisane ich konkretnym częściom i w jaki sposób oddziałują na człowieka. Dzięki temu można wzmocnić lub osłabić odpowiednie sfery naszego życia. Siatka bagua ma jeszcze inne zastosowanie. Pomoże Ci w stworzeniu Twojej mapy marzeń. Piszemy o tym TU.
Zagadnienie energii jest niezwykle istotne w chińskiej filozofii i światopoglądzie. Dla Europejczyków wychowanych w odmiennej kulturze zasady te mogą być trudne do zgłębienia, gdyż obszar tego zagadnienia jest ogromny i dość skomplikowany. Jest powiązany z mnóstwem innych elementów charakterystycznych dla chińskiej filozofii, w tym Yin i Yang i wszystkimi zależnościami jakie pomiędzy nimi zachodzą. Rozwiązania Feng Shui w zakresie energii można bezpiecznie wprowadzić do domu, gdyż są proste i sprawią, że wnętrza będą klasycznie piękne i wygodne. Jeśli przy okazji uda nam się zapewnić korytarze dla przepływu chi, to sukces będzie podwójny! Warto dbać o dobrą atmosferę w domu – sprawiamy przecież, że domownicy są bardziej zadowoleni, a goście – rodzina i przyjaciele z przyjemnością wracają.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się co jest ważne w urządzaniu sypialni według Feng Shui zajrzyjcie tu.