Stres to naturalny stan organizmu. O ile krótkotrwały, dzięki przypływowi adrenaliny jest motywujący, ten przewlekły wpływa negatywnie na cały organizm. Jest wiele sposobów radzenia sobie ze stresem. Jednym z nich jest test Enneagram, który dopasowuje najlepsze antystresowe narzędzie dla każdego typu osobowości. Gotowi na zrobienie kroku do swojego wnętrza?
Enneagram wywodzi się z języka greckiego i oznacza „dziewięciopunktową figurę”. Jego pochodzenie nie jest do końca znane, niektórzy łączą go z duchowością suficką, inni z nauczaniem Pitagorasa, a jeszcze inni odnajdują w nim nawiązania do chrześcijaństwa. Enneagram to narzędzie do kategoryzacji, które dzieli ludzi na dziewięć typów osobowości. Dzięki niemu możemy odkryć nasze podstawowe lęki i motywacje, odnaleźć idealne narzędzie do radzenia sobie ze stresem, wzmocnić rozwój osobisty, a także stać się najzdrowszą wersją siebie.
Mówca Christopher Heuertz głosi koncepcję, że Enneagram ilustruje dziewięć sposobów, na jakie współczesny człowiek może się zgubić, ale także dziewięć sposobów, pomagających mu wrócić do prawdziwego „ja”.
Enneagram: którym typem osobowości jesteś?
Aby odkryć swój typ osobowości, wystarczy wypełnić test (np. TU). Pytania dotyczą naszego dzieciństwa, relacji z innymi, stosunku do pracy i życia. Warto podkreślić, że Enneagram jest pewnym modelem opisującym rzeczywistość, a nie jej idealnym odzwierciedleniem. Niektórzy twierdzą, że najlepszym sposobem na odkrycie swojego typu osobowości jest po prostu szczegółowe zapoznanie się ze wszystkimi dziewięcioma typami i głęboka autoanaliza. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz – zapraszam do zapoznania się z opisami poniżej, aby znaleźć najlepszy sposób na odstresowanie w oparciu o typ Enneagramu.
Typ pierwszy – reformator/ perfekcjonista
Jest to człowiek sumienny, żyjący wedle planu i wyznaczonych sobie zasad. Bardzo dużo wymaga od siebie i od innych, przez co boryka się z wewnętrznym krytykiem. Często ma problem z podjęciem decyzji, obawia się popełnienia błędu. Próbuje czynić świat lepszym miejscem, wręcz doskonałym. Tym, co wywołuje w nim stres jest bałagan i niedoskonałość.
Odstresuj się pisaniem dziennika. Nie planuj słów, które umieścisz na kartkach notesu, pozwól sobie na lekkość i zobacz, dokąd poprowadzi Cię Twój umysł.
Typ drugi – pomocnik/dawca
Dwójka jest tak zorientowana na pomaganie innym, że zaniedbuje własne potrzeby. Wkłada dużo energii w budowanie relacji i sprawianie, by inni czuli się bezpiecznie i komfortowo. Motywuje ją potrzeba bycia potrzebnym. Duże wyzwanie stanowi dla niej asertywność, ma problem z mówieniem „nie”.
Odstresuj się, lecząc siebie samego, możesz np. skorzystać z lustrzanej medytacji. Ważne jest to, aby ponownie połączyć się ze sobą i swoimi potrzebami. Tylko wtedy możemy naprawdę zadbać o innych.
Typ trzeci – wyczynowiec/zwycięzca
To człowiek energiczny, świadomy swoich możliwości, zagubiony w wyścigu szczurów. Najważniejsza jest dla niego realizacja celów, która prowadzi do sukcesu. Często bywa narcyzem, czuje się lepiej, gdy dużo zarabia i ma więcej niż inni. Kiedy trójka jest zestresowana, zwykle zajmuje się rozpoczynaniem nowych projektów.
Odstresuj się dając sobie czas na odpoczynek i regenerację. Postaw na dobry sen, zdrową żywność, wspierające suplementy. Zadbaj o swoje ciało i umysł, którym na co dzień tego brakuje.
Typ czwarty – indywidualista/artysta
Czwórka to osobowość wrażliwa, empatyczna, kreatywna. Jest silnie związana ze swoimi emocjami, potrafi zajrzeć do wnętrza i stwierdzić, kiedy potrzebuje się zatrzymać i zrobić sobie przerwę. Nie boi się zadawać wielkich pytań o cel i sens życia. Gdy jest zestresowana, polega na innych, czasami udając ofiarę.
Odstresuj się dając sobie czas na twórczość. Rysuj, maluj, pisz, abyś mógł wyrazić siebie i poczuć się zregenerowanym.
Typ piąty – badacz/śledczy
Osoba o tym typie charakteru jest bacznym obserwatorem rzeczywistości. Jest ciekawym świata introwertykiem, który ceni sobie niezależność i samodzielność. Wszystko musi dokładnie przemyśleć, nie podejmuje decyzji spontanicznie. Kiedy jest zestresowana, izoluje się jeszcze bardziej, aby móc dalej analizować problem i szukać jego rozwiązania.
Odstresuj się za pomocą Yin Yogi. Taka praktyka pomoże ci zrelaksować i wyciszyć przebodźcowany umysł, który tak jak ciało, potrzebuje odpoczynku.
Typ szósty – lojalista/strażnik
Szóstka to człowiek spokojny, zrównoważony, lojalny i oddany swoim bliskim. Jest jednak jednym z najbardziej podatnych na niepokój typów osobowości, ma tendencję do nadmiernej reakcji pod wpływem stresu. Często wymyśla sobie sytuacje trudne tam, gdzie ich nie ma, panikuje bez powodu.
Odstresuj się praktykując wdzięczność. Bądź w teraźniejszości, zapomnij choć na chwilę o innych czasoprzestrzeniach. Pomyśl choć o trzech małych rzeczach, za które czujesz wdzięczność w danym momencie. Każdy powód jest dobry!
Typ siódmy – entuzjasta/epikurejczyk
Jest typem bardzo radosnym, optymistycznie nastawionym do świata. Żyje chwilą, nie znosi rutyny i dyskomfortu. Unika bólu emocjonalnego poprzez nieustanne szukanie rozrywki, a nawet odłączenie się od rzeczywistości. Lubi być zajęty, dzięki czemu nie nawiązuje kontaktu z własnym „ja”.
Odstresuj się za pomocą oddechu. Pomoże Ci to w odczuwaniu swoich uczuć, a także w głębszym zrozumieniu samego siebie. Zaakceptuj, że ból jest normalną częścią życia.
Typ ósmy – władca/wojownik
To pewny siebie, stanowczy szef. Postrzega świat bardzo schematycznie, kurczowo trzyma się swoich sprecyzowanych poglądów. Ma tendencję do myślenia, że już wszystko wie i zna – także sposoby na odstresowanie się. Wszystko jest dla niego albo czarne, albo białe. Z zewnątrz jest twardy, ale w głębi duszy podatny na zranienie.
Odstresuj się z bliskimi ludźmi. Poświęć czas na rozmowę z ukochaną osobą lub zaufanym przyjacielem. Otwórz się przed nimi i szczerze porozmawiaj o swoich troskach. Zdejmij z siebie pancerz.
Typ dziewiąty – mediator/rozjemca
Dziewiątka to osoba dobra, życzliwa, pojednawcza. Ma na celu utrzymanie spokoju, nawet jeśli wiąże się to z wyrzeczeniem własnych pragnień. Potrzebuje bezpiecznego schronienia, które pozwoli na samotność i odpoczynek. Mediator szuka wspólnego języka z innymi ludźmi, jest bardzo pomocny.
Odstresuj się czasem spędzonym w naturze. Poczuj, jak to jest czuć trawę pod gołymi stopami. Posłuchaj dźwięków przyrody, obserwuj jej piękno.
Chcesz poznać nasze ulubione techniki relaksacyjne? Piszemy o nich TU.