Ból mięśni, kontuzje i inne dolegliwości mięśniowe bywają uciążliwe. Jeśli szukasz sposobu, który ulży Ci w dyskomforcie, postaw na kinesiotaping – taśma kinezjologiczna zmniejszy ból i obrzęk. PS jej potencjał jest dużo większy. Sprawdzamy tę metodę naturalnego wsparcia ogranizmu!
Kinesiotaping – na wstępie
Oryginalny produkt, taśma Kinesio/Kinesio Tex został opracowany pod koniec lat 70. XX wieku przez dr Kenzo Kase, japońskiego kręgarza, który zapragnął taśmy zapewniającej wsparcie i jednocześnie nieograniczającej w ruchu (tak, jak tradycyjne taśmy sportowe). Od samego początku produkt ten stał się popularny wśród sportowców na całym świecie. Aktualnie na rynku istnieje wiele marek zajmujących się produkcją sprzętu do kinesiotapingu – taśmy te możesz znaleźć w unikalnych stylach i kolorach.
Jak działa kinesiotaping?
Wspomniany dr Kase opracował taśmę z zastrzeżonej mieszanki bawełny i nylonu. Zaprojektowano ją w taki sposób, aby naśladowała elastyczność skóry, co daje pełną swobodę ruchu. W dodatku, klej użyty do wyrobu taśmy jest wodoodporny i wystarczająco mocny, aby utrzymać się na ciele przez kilka dni (nawet podczas brania prysznica).

Kinesiotaping zapewnia wiele korzyści, dzięki którym możesz osiągnąć poprawę wydajności i funkcjonowania mięśni. Badania wykazały, że taśma kinezjologiczna może:
Poprawić krążenie i drenaż limfatyczny
Taśma ta delikatnie unosi powierzchowne warstwy skóry, tworząc przestrzeń pomiędzy skórą, powięzią i leżącymi pod nią tkankami. Dzięki temu następuje poprawa krążenia i drenaż limfatyczny, co zmniejsza obrzęk i stan zapalny. W badaniu w 2018 r. stwierdzono, że kinesiotaping (w połączeniu z ręcznym drenażem limfatycznym) przyczynia się do poprawy zastojów limfy po operacji stawu kolanowego, a także wspiera krążenia krwi, łagodząc ból i poprawiając wyniki po tego typu zabiegu.
Zmniejszyć ból
Taśma kinezjologiczna hamuje ścieżki bólowe w mięśniach, skórze i strukturze stawów. Zmniejszenie bolesnych bodźców, które docierają do mózgu normalizuje napięcie mięśniowe, co skutkuje zmniejszeniem bólu i skurczów mięśni.
Mięśnie dają nam dużo więcej niż tylko doznania estetyczne. Dlaczego nasze ciała ich potrzebują? Piszemy o tym TU.
Tworzyć przestrzeń w stawach
Badania pokazują, że taśma kinezjologiczna powoduje zwiększenie przestrzeni m.in. w stawie kolanowym i barkowym. Nawet, jeśli różnica jest niewielka, pomaga to zmniejszyć ryzyko podrażnienia stawów.
Jakie są zastosowania kinesiotapingu?
Taśma kinezjologiczna jest używana nie tylko przez sportowców, ale także przez osoby, które potrzebują regeneracji lub pomocy w rehabilitacji. Oto kilka specyficznych zastosowań kinesiotapingu:
– leczenie kontuzji (Amerykańskie Stowarzyszenie Fizjoterapii podaje, że kinesiotaping jest najskuteczniejszy, gdy jest stosowany w połączeniu z terapią manualną),
– łagodzenie bólu i skurczów mięśni (np. po urazie),
– umożliwienie ruchów (prowadzi to do normalizacji napięcia mięśniowego, a nawet poprawy wyników sportowych),
– wspieranie mięśni lub stawów, które tego potrzebują (np. zapalenie ścięgna Achillesa, zespół napięcia rzepkowo-udowego, niestabilność barku),
– reedukacja mięśni (badanie z 2017 r. potwierdza, że kinesiotaping można stosować u pacjentów po udarze w celu poprawy sposobu chodzenia),
– zwiększanie wydajności (sportowcy używają tej metody, aby osiągnąć maksymalne wyniki i chronić się przed kontuzjami),
– zarządzanie tkanką bliznową (blizna może ograniczać normalną mobilność i zakres ruchu).
Z bliznami można, a nawet trzeba pracować bez względu na jej wiek. O Terapii Blizn, zwanej ScarWork ™ więcej piszemy TU.

Kiedy nie stosować kinesiotapingu?
Są pewne okoliczności, w których lepiej zachować szczególną ostrożność. Należą do nich:
– otwarte rany,
– zakrzepica żył głębokich,
– choroba nowotworowa,
– delikatna skóra,
– cukrzyca (w przypadku zmniejszonego czucia).