Warto dać sobie czas na to, aby dobrze przemyśleć proces wprowadzania zmian w życie. Zrozumieć, co nie pasuje, wytyczyć nowe kierunki, obmyślić działania krok po kroku. Dlatego w tym roku z małym wyprzedzeniem przygotowaliśmy dla Ciebie listę książek, które pomogą Ci ustanowić cele na nadchodzący rok. Czytaj i działaj z głową!
Twój mózg w działaniu, David Rock
Skoro ma być z głową, to zaczynamy od mózgu. David Rock, założyciel NeuroLeadership Institute, ośrodka szkoleniowego kadr działającego w oparciu o tajniki neurobiologii i trener kadr kierowniczych na całym świecie w swojej książce wyjaśnia, w jaki sposób praca ludzkiego mózgu wpływa na kreatywność, produktywność i sukces. To nowatorski poradnik, który na podstawie historii młodego małżeństwa z dwójką dzieci, każdego dnia zmagającego się z wyzwaniami na polach zawodowych i prywatnych wyjaśnia, jak skutecznie podchodzić do kwestii organizacji czasu i rozwoju. A wszystko to w oparciu o badania naukowe z zakresu neurobiologii. Jeśli chcesz, żeby nadchodzący rok stał pod znakiem produktywności, ta książka będzie dla Ciebie idealnym prezentem świątecznym.
Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji, Ed Catmull, Amy Wallace
Brakuje Ci inspiracji? Karm się historiami z życia wziętymi! Nawet jeśli nie znasz Ed’a Catmull’a, z pewnością zdążyło Ci się słyszeć o jego dokonaniach. To prezes wytwórni Pixar, która stoi za takimi hitami jak „Auta”, „Toy Story” czy „Potwory i Spółka”, który w swojej publikacji zdradza kulisy wielkiego sukcesu swojej firmy. Ta książka to kompendium wiedzy na temat podkręcania kreatywności i umiejętnego namierzenia tego, co może jej zagrażać. Wśród rad autora znajdują się m.in.: zawsze zatrudniaj ludzi mądrzejszych od siebie, otaczaj się ludźmi stymulującymi do wzrostu i uwierz w siłę własnych pomysłów. Co jeszcze? Dowiesz się pasjonującej lektury!
Mindfulness. Trening uważności, Mark Williams i Danny Penman
A gdyby tak nauczyć się wciskać pauzę w codziennej gonitwie, dostrzegać piękno i wartość tego, co dzieje się wokół i zamiast planować ulepszać przyszłość, być chociaż od czasu do czasu tu i teraz? Ta książka nauczy Cię każdej z tych umiejętności i pokaże, jak czerpać radość z życia w jego najczystszej postaci. Dzięki ekspertyzie autorów – Williams to profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie Oksfordzkim, a Penman to doktor biochemii, dziennikarz „Daily Mail”, współpracujący również z „The Independent” oraz telewizją BBC- zrozumiesz, że jakość i harmonijność w byciu z sobą samym wpływa na każdy aspekty życia, od budowania relacji z innymi po rozwój zawodowy. Dzięki opracowanemu przez nich ośmiotygodniowemu programowi nauczysz się podstaw treningu uważności i z pewnością poczujesz, nad którymi obszarami życia warto popracować najbardziej.
Gdy góra lodowa topnieje, John Kotter, Holger Rathgeber, Peter Mueller
Co mają pingwiny do życiowych zmian? Zdaniem autorów bardzo dużo! To właśnie na ich przykładzie (a dokładnie jednej pingwiniej rodziny, która musi skonfrontować się z faktem, że zamieszkiwana przez nią od pokoleń góra centymetr po centymetrze ulega topnieniu) pokazują, w jaki sposób wykorzystywać życiowe zmiany do rozwoju, jak przekładać turbulencje w stabilizacji na sukces i w jaki sposób kierować emocjami i procesami myślenia, aby nie dać się złamać nieoczekiwanym zwrotom akcji. Dzięki lekkiej, przystępnej narracji i poruszającej historii z naturą w tle autorzy uczą, jak dać się ponieść fali wielkiej transformacji i umieć pozostać na wytoczonym szlaku, przy okazji dając sobie komfort w tym trudnym i wymagającym procesie.
Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi, Jarosław Gibas
Zacznij Nowy Rok z poczuciem, że Twoje emocje są ważne, plany i cele możliwe do zrealizowania, a siły, nawet jeśli chwilowo nadwątlone, do odbudowania. Do tego wszystkiego przyda Ci się praca nad poczuciem własnej wartości. Jarosław Gibas, pisarz, socjolog i dziennikarz, w swojej książce przypomina, że poczucie własnej wartości zbudowane nie na opiniach innych, wartościach materialnych czy walidacji płynącej z relacji, a na wewnętrznych fundamentach, których nic i nikt nie jest w stanie zburzyć, na które nikt poza nami samymi nie ma wpływu, to prywatny totem, który warto czcić każdego dnia. Autor pokazuje, w jaki sposób zadbać o te wewnętrzne fundamenty i wzrastać w każdej dziedzinie życia.
Zastanawiasz się, dlaczego nie masz czasu na książki? Sprawdź, ile godzin dziennie spędzasz na czytaniu i oglądaniu social mediów. Bycie offline daje nie tylko więcej przestrzeni na codzienne przyjemności takie jak nadrabianie zaległości w lekturach. Więcej o tym, jak i dlaczego warto wyjść ze strefy Internetu, piszemy TU.