Przepracowywanie traum to wymagająca, czasochłonna i złożona praca. Dlatego doceniamy narzędzia, które pomagają nam wytrwać w procesie, przynieść ulgę, kiedy zaczyna być naprawdę ciężko i dać nadzieję na to, że konsekwentna praca przyniesie wyzwalające efekty. Oto subiektywnie wyselekcjonowane książki o traumie, do których chętnie wracamy.
„Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”, Bessel van der Kolk
Czym dokładnie jest trauma? Jak rozpoznać, że zakorzeniła się w nas? Jakich narzędzi używać, żeby świadomie ją przepracowywać? Bessel van der Kolk, amerykański psychiatra, badacz i lekarz kliniczny, w swojej książce podchodzi o tematu traumy od podstaw. Tłumaczy mechanizmy, które ją generują i sprawiają, że czasem jest tak trudna do rozbrojenia. Autor skupia się też na tym, jak duży wpływ na traumatyzujące wydarzenie ma reakcja otoczenia osoby, która to wydarzenie przeżyła. Okazuje się, że to często niewspierająca, negatywna postawa najbliższych jest katalizatorem tego psychicznego urazu. Chcesz nauczyć się wyłapywać fizyczne i psychiczne sygnały świadczące o tym, że nosisz w sobie niezaleczone rany? Ta książka może być świetnym narzędziem wspomagającym.
“Ponad lękiem”, Stefan G. Hofmann
Chcesz zrozumieć, w jaki sposób strach, niepokój albo stres zaburzają Twoje funkcjonowanie i spróbować nauczyć się je kontrolować tak, aby spokojniej i szczęśliwie żyć? Stefan G. Hofmann, niemiecki psycholog kliniczny i były redaktor naczelny czasopisma „Cognitive Therapy and Research” wykorzystuje swoje doświadczenie zawodowe i przychodzi z pomocą. W swojej książce – poradniku pokazuje, w jaki sposób nieprzepracowywane, negatywne emocje mogą zaburzać funkcjonowanie zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym oraz przedstawia strategie radzenia sobie z lękiem, które oparto na badaniach i dowodach naukowych. Jego publikacja nie pozostawia wątpliwości, że metodyczna praca, bazująca na wiedzy specjalistów, może przynieść ulgę tym, którzy cierpią z powodu nawracającego lęku.
„Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu”, Gabor Maté
Nawet jeśli myśli wywołane traumą nie pojawiają się non stop w Twojej głowie, prawdopodobnie i tak tkwią w Twoim cielem. “Kiedy ciało mówi nie” to międzynarodowy bestseller przetłumaczony na piętnaście języków, propagujący uczenie się i leczenie poprzez dostarczanie transformującego wglądu w to, w jaki sposób choroba może być sposobem na odrzucenie przez organizm tego, czego umysł nie może lub nie chce uznać. Autor w przejrzysty sposób analizuje połączenie na linii ciało – umysł i ujawnia siedem zasad zdrowienia, czyli opracowany przez niego system reguł pomagających uchronić się przed ukrytym czy wypieranym stresem. Bierzemy tę praktykę do serca i pozwalamy promieniować na resztę naszego wnętrza.
„Ukoić siebie. Czyli jak oswoić lęk i traumę”, Martyna Harland, Ewa Woydyłło
Żeby przepracować traumę, trzeba zacząć od zrozumienia jej źródła. Spojrzeć w przeszłość z otwartością i pełną świadomością tego, że może bardzo zaboleć. Zamiast odwracać wzrok, warto uzbroić się w narzędzia pozwalające na oswajanie i przepracowywanie nieprzyjemnych wspomnień. Dr Ewa Woydyłło, psycholożka i psychoterapeutka w rozmowie z dziennikarką Martyną Harland tłumaczy m.in., że nie trzeba wielkich katastrof, aby narodził się lęk i wyjaśnia, dlaczego ciało i psychika mogą przechowywać niepowodzenia, o których dawno już nie pamiętamy. Jak zapewniają autorki, „ta książka pomoże Ci zrozumieć przeszłość, ukoić teraźniejszość i otworzyć się na przyszłość.” Doceniamy wszelkie wskazówki i czytamy z zapartym tchem.
„Supernormalsi. Trudne dzieciństwo i niezwykła historia odporności psychicznej”, Meg Jay
Przedstawione w książce badania dowodzą, że aż 75% osób przed 20. rokiem życia ma za sobą co najmniej jedno z potencjalnie traumatyzujących doświadczeń: przemoc rówieśniczą, różne formy wykorzystywania czy utratę bliskiej osoby. Bardzo wielu ciężko doświadczonych młodych ludzi nie jest w stanie się po nich podnieść, a traumy odbierają im poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i wiary w dobrą, spokojną przyszłość. Autorka, psycholożka kliniczna, specjalistka od edukacji, przychodzi do nas jednak z nadzieją, że przeżycie traumy nie musi oznaczać wyroku, a dobre życie jest dostępne dla nas wszystkich. „Supernormalsi” to historie osób, które po dzieciństwie naznaczonym trudami i cierpieniem wspinają się na nieoczekiwane wyżyny. Ta książka to świetna przypominajka, że trawa wcale nie musi być bardziej zielona po drugiej stronie płotu i że warto z czułością i samoświadomością zabrać się za zagospodarowanie własnego trawnika.
Interesuje Cię tematyka traumy? Przeczytaj o antystresowym treningu TRE, piszemy o nim TU.