Dieta bezglutenowa zyskuje coraz więcej zwolenników. Niezależnie od tego, czy to ze względów zdrowotnych czy po prostu dla wpasowania się w ten dietetyczny trend, konsumenci coraz częściej rezygnują z białej, pszennej mąki na rzecz bardziej odżywczych zamienników. Czy mąka teff jest warta uwagi? Sprawdzamy!
Czym jest mąka teff?
Dieta bezglutenowa została uznana przez środowisko medyczne jako jedno z narzędzi służących poprawie zdrowa już 80 lat temu. Pierwsze terapie tym rodzajem diety przeprowadzano od lat 40-tych XX w. Mimo wysokiej skuteczności dieta bezglutenowa, wychwalana m.in. ze względu na zmniejszanie stanów zapalnych nie była tak bardzo popularna jak diety mające na celu po prostu obniżenie wagi. Boom na produkty bezglutenowe rozpoczął się dopiero na początku XXI w. i umacnia się nieprzetrwanie co dziś. W pierwszej dekadzie nowego stulecia ten sektor zaliczał coroczny wzrost o niemal 30%. W 2019 r. jego światowa wartość wynosiła 4.3 miliarda dolarów, a do 2027 r. ma się niemal podwoić. Wśród najpopularniejszych produktów bezglutenowych przodują mąki, m.in. migdałowa, kokosowa, kasztanowa i od niedawna również mąka teff. Mąka teff jest tradycyjnie wykorzystywanym w wielu krajach afrykańskich produktem pełnoziarnistym, powstającym poprzez zmielenie całych ziaren miłki abisyńskiej, przypominających wielkością ziarna maku. W zależności od odmiany ziarenka teff różnią się od siebie kolorem: od barwy mlecznobiałej przez czerwoną aż ciemnego brązu. Im ciemniejsze ziarenka, tym intensywniejszy smak otrzymanej z nich mąki.
Właściwości mąki teff
Mąka teff zdecydowanie należy do grupy produktów o relatywnie wysokiej ilości wartości odżywczych:
– wartość energetyczna – 1398kJ / 334kcal
– białko – 12,3 g
– węglowodany – 65,4 g
– tłuszcz – 2,1 g
Charakteryzująca się wyrazistym, idealnie sprawdzającym się zarówno do produkcji słodkich i wytrwanych wypieków mąka teff ma też wiele prozdrowotnych właściwości:
– jest produktem bezglutenowym, więc jest bezpieczna dla osób chorujących na celiakię,
– jest cennym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, cynku i kwasu foliowego,
– dzięki dużej zawartości żelaza mąka teff świetnie sprawdza się w diecie osób z niedokrwistością,
– dzięki wysokiej zawartości spowalniającego wchłanianie węglowodanów we krwi błonnika może być wykorzystywana w diecie antycukrzycowej,
– jest bogata w magnez i wapń, a także witaminy z grupy B, szczególnie kwas foliowy,
– ma dużą zdolność zatrzymywania wody, co pomaga dłużej zachować świeżość i jędrność wypieków,
– Szacuje się, że aż około 40% węglowodanów zawartych w mące teff to stanowiąca pożywkę do rozwoju pożytecznych bakterii jelitowych skrobia oporna,
– świetnie sprawdza się w wypiekaniu pieczywa, również tego na zakwasie, przygotowywaniu naleśników i placków oraz zagęszczaniu sosów czy zup,
– ma bardzo korzystny zestaw odpowiadających m.in. za za gospodarkę hormonalną organizmu, produkcję hormonów i neuroprzekaźników czy regenerację komórek aminokwasów.
Mąka teff – gdzie kupować i jak stosować?
Mąka teff nie jest tradycyjnie wykorzystywana w kuchni polskiej, więc na pewno nie dostaniesz jej w każdym sklepie spożywczym. Tego produktu najlepiej szukać w sklepach ekologicznych lub mających rozszerzoną ofertę zdrowej żywności. Jej średnia cena to ok. 15 zł. za 500 gram. W związku z tym, że mąka teff charakteryzuje się dość intensywnym smakiem, warto używać ją w połączeniu z innymi mąkami, również tymi bezglutenowymi, o bardziej neutralnym aromacie. Warto też pamiętać, że wypieki przygotowane na jej bazie mogą być bardziej kruche ze względu na brak dodającego kleistości glutenu.
Masz ochotę na bezglutenowe wypieki, ale nie masz pod ręką mąki teff? Skorzystaj z alternatyw! Na pewno pomoże Ci w tym nasz subiektywny przewodnik po mąkach bezglutenowych. Znajdziesz go TU.