Kiedy ich poziom spada, możesz odczuć wyraźne zmiany w pracy całego organizmu, od bicia serca, przez poziom energii, po działanie układu nerwowego. Aby elektrolity mogły w pełni wspierać wiele z Twoich biologicznych funkcji, naucz się dostarczać ich sobie każdego dnia dzięki odpowiednio dopasowanej diecie. Sprawdzamy, co włączać do posiłków, aby utrzymać prawidłowy poziom elektrolitów.
Czym są elektrolity?
Znajdziesz je we krwi, osoczu i płynach tkankowych. Elektrolity to składniki mineralne, które obecne są w nich w postaci wodnych roztworów i mają zdolność przewodzenia impulsów elektrycznych. Elektrolity:
– Wspierają pracę układu nerwowego,
– Biorą udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych,
– Uczestniczą w procesach metabolicznych,
– Odpowiadają za prawidłową pracę serca,
– Regulują kurczliwość mięśni,
– Biorą udział w procesie transportowania wody,
– Odpowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu płynów ustrojowych.
Elektrolity to ogólne pojęcie grupy jonów soli, do której zaliczamy sód, potas, magnez i wapń, a także jony chlorkowe i fosforanowe.
Elektrolity – rola w organizmie
W całej grupie elektrolitów najważniejsze pierwiastki to sód, potas, magnez i wapń. Każdy z nich wpływa na inne biologiczne funkcje organizmu:
Sód reguluje ciśnienie osmotyczne płynów komórkowych, wpływa na utrzymywanie prawidłowego pH, reguluje ilość oraz rozkład wody w organizmie, bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, bierze udział w transporcie glukozy i aminokwasów.
Potas reguluje poziom pH komórek, bierze udział w przewodnictwie nerwowym, zapobiega nadmiernemu zatrzymywaniu się płynów, reguluje napięcie mięśniowe, wpływa na prawidłową pracę serca.
Magnez reguluje metabolizm kości, wpływa na przewodnictwo nerwowe, reguluje prawidłową pracę serca, wpływa na kurczliwość mięśni, zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, arytmii i zawałów oraz reguluje metabolizm.
Wapń to podstawowy budulec kości i zębów; reguluje uwalnianie neuroprzekaźników, wpływa na pracę mięśni ze szczególnym uwzględnieniem serca, wpływa na krzepnięcie krwi, zapobiega nadciśnieniu i wzmacnia odporność.
Elektrolity a dieta
Każdy z powyższych pierwiastków możesz dostarczać sobie każdego dnia odpowiednio wyselekcjonowanymi produktami spożywczymi. Aby ułatwić Ci misję utrzymania prawidłowego poziomu elektrolitów, przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę, która na pewno przyda Ci się podczas kolejnych zakupów. Oto gdzie możesz znaleźć kluczowe dla Twojego zdrowia elektrolity:
Sód: kiszona kapusta, ogórki, zielone oliwki, sól kuchenna, żytnie pieczywo, sery podpuszczkowe, niektóre wody mineralne
Potas: suszone owoce, pestki dyni i słonecznika, truskawki, pomarańcze, śliwki, buraki, brokuły, marchewki, strączki, ziemniaki, dnia, banany, niektóre wódy mineralne
Magnez: kakao, płatki owsiane, pestki dyni i słonecznika, orzechy, strączki, brązowy ryż, soja i przetwory sojowe, szpinak, nasiona chia
Wapń: jogurty, sery, edamame, sardynki, łosoś, migdały, dynia, suszone figi, jarmuż, szpinak
Elektrolity – kiedy warto je uzupełniać?
Nie bez powodu piszemy o elektrolitach w sezonie letnim. Najczęściej tracimy je wskutek nadmiernego odwodnienia, a to przychodzi bardzo łatwo podczas upalnych dni, kiedy zdecydowanie bardziej się pocimy i niekoniecznie zdecydowanie więcej pijemy. Do innych przyczyn wpływających na zaburzenie gospodarki wodno- elektrolitowej w organizmie należą:
– Biegunki,
– Wymioty,
– Infekcje wirusowe,
– Gorączka,
– Zbyt intensywne korzystanie z sauny.
Kiedy poziom elektrolitów w ciele spada (a warto pamietać, że wystarczy do tego jeden dzień biegunki), organizm bardzo szybko daje nam o tym znać. Mogą wystąpić, w dowolnej kombinacji, objawy takie jak:
– Wzmożoną senność
– Apatia
– Utrata apetytu
– Mdłości,
– Zawroty głowy,
– Zaburzenia widzenia,
– Drżenie mięśni,
– Obrzęki,
– Zaparcia,
– Zmiana rytmu serca,
– Skoki ciśnienia,
– Problemy z koncentracją,
– Wynikający z ogólnego osłabienia organizmu spadek libido.
Mimo że objawy zaburzonego poziomu elektrolitów nie brzmią przyjemnie, bardzo łatwo można się przed nimi uchronić odpowiednią dietą, a uzupełnić niedobory spożywając kompleks elektrolitów do zakupienia w każdej aptece. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w taki środek farmakologiczny, skonsultuj się najpierw z farmaceutą i nie przekraczaj dziennej zalecanej dawki spożycia.
Kluczowe dla zachowania prawidłowej gospodarki wodno- elektrolitowej jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Więcej o tym, jak pić prawidłowo, piszemy TU.