Chcesz dobrze zacząć nowy dzień? Pamiętaj, aby dobrze zakończyć poprzedni. Jeśli co noc tracisz czas, przewracając się z boku na bok w oczekiwaniu, kiedy w końcu uda Ci się zasnąć, mamy dla Ciebie koło ratunkowe!
Kierunek relaksacja
Odczuwasz przemęczenie wynikające z braku snu? Możesz przybić piątkę z ponad 50% ludzi na całym świecie! Co więcej, ponad 80% dorosłych przyznaje, że jednym z głównych weekendowych celów jest nadrobienie deficytu snu, a aż 18% cierpi z powodu chronicznego problemu z zasypianiem. Nie będziemy po raz kolejny opowiadać o tym, jak wielką rolę dla prawidłowej pracy całego organizmu odgrywa sen (ale jeśli chcesz zgłębić temat, zapraszamy do lektury TEGO artykułu i skupimy się jeszcze przez chwilę na liczbach:
– Niemal 20% wszystkich wypadków samochodowych ma swoje źródło w zmęczeniu wynikającym z braku snu,
– Do niekontrolowanych drzemek w miejscu pracy przyznaje się ponad 37% pracowników,
– Chroniczne zmęczenie wśród medyków jest powodem błędów lekarskich, prowadzących do 100 tysięcy śmierci pacjentów rocznie,
– 40% pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne skarży się na problemy ze snem,
– 9 milionów Amerykanów każdego dnia sięga po silne leki na receptę, aby szybciej zasnąć.
Chyba nie trzeba Cię już przekonywać, że nie warto bagatelizować problemów ze snem, prawda? Tym bardziej, że wydłużenie czasu nocnego wypoczynku o 60-90 minut każdej nocy może sprawić, że będziesz cieszyć się lepszym zdrowiem i częściej będziesz odczuwać szczęście. Masz ochotę zawalczyć o w pełni regenerujące noce? Skorzystaj z naszych prostych porad na szybkie zasypianie:
Wizualizacje redukujące stres Stres jest jednym z najpopularniejszych czynników zaburzających rytm snu. Martwimy się zdrowiem, relacjami, finansami, sytuacją zawodową… Nadmierny stres prowadzi do zwiększonego wydzielania hormonu kory nadnerczy (kortyzolu) i rdzenia nadnerczy (adrenaliny i noradrenaliny), które hamują wydzielanie melatoniny, co może zaburzać rytm snu i czuwania. Co możesz zrobić, aby wchodząc do łóżka jednocześnie wyjść z kołowrotka negatywnych myśli? Świadomie przekieruj swoją uwagę w stronę tych pozytywnych! Wizualizacja wpływa na wyciszenie organizmu, wspomaga redukcję napięcia mięśniowego, może obniżać ciśnienie krwi i skutecznie odciąga uwagę od stresorów. Zamiast wyliczać po cichu listę problemów z całego dnia, ułóż się wygodnie, zamknij oczy, zacznij brać świadome, głębokie wdechy i wydechy i wyobraź sobie rzeczy lub sytuacje, które dają Ci szczęście. Takie preludium do snu sprawi, że nie tylko szybciej zaśniesz, ale też prawdopodobnie obudzisz się następnego dnia w lepszym nastroju.
Nawilżacz z dyfuzorem olejków eterycznych Czy pamiętasz, że nawilżanie ciała zachodzi również podczas oddychania? Zbyt suche powietrze w sypialni może powodować wysychanie śluzówki nosa, oczu i gardła, powodować suchy kaszel i ogólny, fizyczny dyskomfort. Nie chcesz, żeby problemy z oddychaniem utrudniały Ci zasypianie? Postaw na nawilżacz – a konkretniej postaw nawilżacz w pobliżu łóżka! Badania pokazują, że idealny poziom nawilżenia powietrza podczas snu powinien wynosić 40-60%, co najłatwiej jest regulować właśnie przy pomocy tego małego urządzenia. Uważaj jednak, aby nie przedobrzyć i używać go zgodnie ze wskazaniami producenta. Zbyt wysoka wilgotność w sypialni może stworzyć środowisko przyjazne rozwojowi bakterii i mikroorganizmów powodujących alergie. Dla wzmocnienia efektu relaksu dodaj do nawilżacza kilka kropelek olejku eterycznego ułatwiającego zasypianie. Nasze typy to lawendowy, różany, z drzewa sandałowego i ylang ylang.
Journaling i wyrzucanie z siebie nagromadzonej energii Czujesz, że w ciągu dnia Twoje ciało nagromadziło w sobie tyle negatywnej energii, że zaraz eksplodujesz? Zamiast czekać na punkt krytyczny wyrzuć ją z siebie, najlepiej prosto na papier. Badania pokazują, że journaling to skuteczny sposób na uporządkowanie i wyciszenie myśli, pozbycie się negatywnej energii i wzmocnienie poczucia własnej wartości. Przed położeniem się do łóżka spisz wszystko, co wywołuje w Tobie dyskomfort. Nie ograniczaj się w obawie, że ktoś przeczyta Twoje notatki. Pamiętaj, że dla ostatecznego rozprawienia się z niechcianymi odczuciami wybrane kartki możesz od razu podrzeć i wyrzucić.
Własna kołdra, jeśli nie sypiasz w pojedynkę Współdzielenie łóżka ma nie tylko dobre strony. Do tych mniej lubianych konsekwencji sypiania w parze należą m.in. walka o odrobinę więcej przestrzeni na ułożenie się w ulubionej pozycji czy kilka dodatkowych centymetrów kołdry. Lubisz zasypiać zawijając się w nią jak w kokon, ale Twoja druga połówka ma inną wizję wykorzystania pościeli? Zainwestuj we własną kołdrę! Naukowcy wykazują, że taki prosty zabieg pomoże Ci nie tylko zadbać o jakość snu, ale również Twoją relację – przeciwstawne, senne nawyki lub naginanie się do nocnych przyzwyczajeń partnera są częstym powodem kłótni w związku!
Naturalne suplementy Zanim idąc śladem 9 milionów Amerykanów zaczniesz sięgać po silne leki nasenne na receptę, postaw na naturalne, ziołowe suplementy. Kropelki, tabletki, czy proszki, które możesz dodać do ciepłego kubka kakao czy herbaty pomogą ukoić nerwy, wyciszyć myśli i wprawią Cię w błogi nastrój. Wybieraj jednak te o naukowo potwierdzonym działaniu, takie jak:
– Waleriana,
– Lawenda,
– Ashwadandha,
– L-theanina,
– Sok z wiśni.
Jeśli chcesz stworzyć sobie przestrzeń przyjazną zasypianiu, postaw na detoks sypialni! Nasze wskazówki na to, jak zrobić to szybko, tanio i skutecznie, znajdziesz TUTAJ.