Według badań przeprowadzonych przez Leslie Vosshall’a, neurobiologa z Rockefeller University w Nowym Jorku, człowiek jest w stanie rozróżnić tryliard zapachów. Węch jest jednym z najwcześniej wykształconych w toku ewolucji i drugim obok smaku zmysłem chemicznym. Odbierane i przetwarzane przez niego bodźce mogą przywołać najstarsze wspomnienia lub całkowicie zmienić nasz nastrój. Warto zatem zadbać, żeby otaczać się zapachami, które stymulują nas pozytywnie. Jak? Na przykład mając zawsze pod ręką olejki eteryczne.
Czym są?
Olejki te to skoncentrowane substancje eteryczne otrzymywane w procesie destylacji roślin. Można wytwarzać je z kwiatów, owoców, liści, a nawet korzeni, a ich terapeutyczne działanie zarówno na zdrowie, jak i urodę wykorzystywane jest w tradycji medycyny ludowej na całym świecie. Ich wielofunkcyjność sprawia, że możemy wykorzystywać je na różne sposoby, również w naszym naturalnym otoczeniu.
Jak je wykorzystywać w domu?
Aromaterapia. Olejki eteryczne pobudzają nie tylko procesy regeneracyjne skóry, ale również naszych emocji. Nie możesz się rano dobudzić? Powąchaj olejek z kwiatu pomarańczy, a od razu poczujesz przypływ energii. Jeśli medytujesz, olejek z lawendy lub paczuli pomoże w wyciszeniu i ukoi nerwy. Coraz większą popularnością cieszą się dyfuzory pozwalające na utrzymanie pięknego zapachu w całym domu. Masz swój ulubiony olejek? Dodaj kilka kropel do nawilżacza powietrza, a nigdy więcej nie sięgniesz po chemiczny odświeżacz!
Pranie. Sztuczne substancje zapachowe dodawane do proszków do prania bardzo często podrażniają skórę, szczególnie u małych dzieci. Postaw na bezzapachowy płyn lub proszek i dodaj do porcji kilka kropel olejku, żeby uniknąć podrażnień, jednocześnie cieszyć się świeżością prania. Uwaga – lepiej unikać bezpośredniego skraplania ciuchów w bębnie pralki, bo olejek może pozostawić tłuste plamy lub odbarwić delikatniejsze tkaniny.
Odstraszanie owadów i insektów. Lubisz spędzać letnie wieczory na balkonie lub w ogrodzie, ale późniejsza walka z komarami nie sprawia ci już tyle przyjemności? Olejek z eukaliptusa cytrynowego i goździkowy skutecznie je odstraszy. Muchy nie przepadają za zapachem trawy cytrynowej, mrówki za cynamonem, a goździki i drzewo herbaciane to naturalny eliksir antykleszczowy.
Odkurzanie. Czy twój odkurzacz czasami nieprzyjemnie pachnie, mimo że regularnie wymieniasz w nim worki? Do kolejnego przed odkurzaniem włóż bawełniany płatek nawilżony kilkoma kroplami olejku ylang ylang, a brzydki zapach zniknie bezpowrotnie.
Przyjemność gotowania bez podjadania. Olejek miętowy i eukaliptusowy rozpylone w kuchni nie tylko zneutralizują zapach np. smażonej ryby, ale i zmniejszą łaknienie.
Świeże śmieci. Twoja rodzina produkuje dużo śmieci, które zalegają w kuchni w dużym koszu? Olejek cytrynowy lub z drzewa herbacianego zneutralizują zapachy resztek jedzenia, bez konieczności wyrzucania do połowy pustego worka.
Odtłuszczanie. Olejki eteryczne to nie tylko piękny zapach, ale i skuteczny środek do odtłuszczania. Nie możesz doczyścić szyby mikrofalówki i piekarnika? Wstaw do nagrzanej maszyny żaroodporną miskę z kilkoma kroplami olejku cytrynowego – taka „parówka” skutecznie odtłuści szklane powierzchnie.
Odświeżanie obuwia. Twoje buty nie pachną pierwszą świeżością? Wymieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej i 5 kropli ulubionego olejku i spryskaj mieszanką wnętrze butów. Odczekaj kilka godzin, aż buty wyschną i wytrzep suchą sodę. Buty będą pachnieć jak nowe!
Bezpieczna szafa. Jeśli na ulubionym swetrze zauważysz dziurki wygryzione przez mole, działaj błyskawicznie. Spryskaj wacik kilkoma kroplami olejku lawendowego, zawiń go w bawełnianą chusteczkę i zawiąż wstążką. Trzymaj w szafce do ok. 2 tygodni, a kiedy poczujesz, że zapach traci na intensywności, wymień wacik na świeży.
Jak wybierać?
Jeśli chcesz mieć pewność, że sięgasz po produkty najwyższej jakości, stawiaj na te pochodzące z certyfikowanych upraw. Pamiętaj, że tylko w ciemnym, szklanym opakowaniu zachowają świeżość i właściwości, więc omijaj te sprzedawane w plastiku. Olejki są silnie skoncentrowane i większość nie może być samodzielnie stosowana na skórę, bo może poparzyć, więc przed dokładnie sprawdź instrukcje rozcieńczenia na opakowaniu. Jeśli masz tendencję do alergii i chcesz stosować olejki eteryczne do produkcji własnych środków higienicznych lub pielęgnacji, przed pierwszym użyciem wykonaj test na nadgarstku i odczekaj 24 godziny.