Napięta, gładka, promienna, nawilżona, niereaktywna skóra. Marzenie? Okazuje się, że być może dużo prostsze do zrealizowania niż mogłoby się wydawać. Jak mogą w tym pomóc peptydy kolagenu?
Czym są peptydy kolagenu?
Skóra lubi wszystko, co nawilża i ujędrnia. Dlaczego? Ponieważ mimo że sama jest z natury gładka i jędrna, z czasem traci ten wyjątkowy dar. Każdy, kto interesuje się pielęgnacją, pewnie bez zająknięcia potrafi powiedzieć, że produkcja kolagenu w organizmie spada ok 25. roku życia. Kolagen to białko strukturalne, które stanowi istotną część tkanki łącznej – właśnie tej, która odpowiedzialna jest za jędrność. To najważniejsza grupa białek strukturalnych, odpowiedzialnych za utrzymanie integralności i wytrzymałości różnych tkanek, takich jak skóra, kości, ścięgna, chrząstki, naczynia krwionośne i inne. Kolagen jest produktem biosyntezy komórkowej, a jego struktura składa się z trzech nici spiralnie zwiniętych jednostek peptydowych, znanych jako α-łańcuchy. Istnieje wiele różnych typów kolagenu, z których każdy jest specyficzny dla danej tkanki. Na przykład kolagen typu I jest głównym składnikiem skóry, kości, ścięgien i więzadeł, podczas gdy kolagen typu II występuje głównie w chrząstkach. Do najważniejszych funkcji kolagenu w skórze zaliczamy:
– Zapewnienie napięcia i elastyczności,
– Poprawa nawilżenia,
– Opóźnienie procesów starzenia wynikających z naturalnej degeneracji komórek,
– Zmniejszenie zmarszczek.
Kolagen jest coraz popularniejszym produktem zarówno w przemyśle spożywczym (co ciekawe, kolagen został po raz pierwszy wykorzystany na tym polu w latach 70-tych minionego wieku jako substytut tłuszczu i cukru) jak i kosmetycznym. Można kupić go pod postacią tabletek, żeli, proszków, które swietnie łączą się z porannym smoothie czy różnego rodzaju multifunkcyjnych suplementów. Od niedawna na rynku dostępny jest nowy produkt z tej kategorii- peptydy kolagenu. Czym dokładnie są? Peptydy kolagenu to fragmenty białka kolagenowego, które powstają w wyniku hydrolizy (to chemiczny proces rozkładu związku chemicznego na skutek reakcji z wodą lub innym rozpuszczalnikiem, prowadzący do powstania nowych związków chemicznych) kolagenu. W jego trakcie dochodzi do rozkładaniu długich nici kolagenowych na krótsze łańcuchy peptydów. W rezultacie powstają peptydy kolagenu, które są łatwiej przyswajalne przez organizm niż pełne cząsteczki kolagenu. Peptydy kolagenu charakteryzują się niższą masą cząsteczkową niż kolagen jako taki, co sprawia, że są bardziej rozpuszczalne i łatwiej wchłaniane przez organizm. Dzięki temu mogą być skuteczniej wykorzystywane jako składniki suplementów diety czy kosmetyków.
Na co działają peptydy kolagenu?
Suplementacja peptydami kolagenu jest popularna ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne dla skóry, stawów i innych struktur tkanki łącznej. Oto kilka potencjalnych korzyści związanych z peptydami kolagenu:
Zdrowie skóry: Peptydy kolagenu mogą wspomagać produkcję kolagenu w skórze, poprawiając jej elastyczność i jędrność. Mogą również przyczyniać się do redukcji zmarszczek i poprawy ogólnej struktury skóry.
Lepsza praca układu trawiennego: Kolagen może korzystnie wpływać na zdrowie jelit poprzez wsparcie struktury śluzówki jelitowej. Odpowiednia struktura jelit jest istotna dla utrzymania funkcji barierowej, co pomaga w zapobieganiu przeciekom jelitowym i problemom związanym z przewlekłym stanem zapalnym jelit. Dodatkowo, im zdrowsze i szczelniejsze jelita, tym lepsza wchłanialności substancji odżywczych w pożywieniu, które mają kluczowy wpływ w utrzymaniu zdrowej skóry.
Zdrowie stawów: Suplementacja peptydami kolagenu może wpływać korzystnie na struktury stawów, wspierając ich elastyczność i wytrzymałość. Może to być szczególnie istotne dla osób z problemami stawowymi czy sportowców narażonych na obciążenia stawów.
Włosy i paznokcie: Peptydy kolagenu mogą wpływać pozytywnie na zdrowie włosów i paznokci, wspomagając ich strukturę i wzrost. Suplementacja peptydami kolagenu może więc być bardzo przydatna np. w okresach choroby lub zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej, które bardzo często wpływają na gęstość oraz jakość włosów i łamliwość paznokci.
Uzupełnienie diety: Suplementacja peptydami kolagenu może stanowić uzupełnienie diety w białko, które jest istotne dla utrzymania zdrowego funkcjonowania organizmu. Jedna porcja takiego suplementu zazwyczaj zawiera ok. 10 g białka w małej objętości produktu, dzięki czemu można zapewnić sobie bardziej odżywczy posiłek bez nadmiernego zwiększania jego rozmiaru (a więc bez rozpychania żołądka).
Zwiększone uczucie sytości: Dłuższy czas trawienia białka sprawia, że jedzenie bogate w ten składnik pozostaje dłużej w żołądku, co przyczynia się do uczucia sytości. Spożycie białka może wpływać na uwalnianie hormonów sytości, takich jak peptydy YY i cholecystokinina. Te hormony są zaangażowane w regulację uczucia sytości, co może sprawić, że osoba czuje się bardziej zaspokojona po spożyciu posiłku. Ponadto spożycie białka może pomóc w stabilizacji poziomu glukozy we krwi, a stabilna glikemia może wpływać na utrzymanie uczucia sytości.
Gojenie się ran: Kolagen odgrywa rolę w procesie gojenia się ran. Peptydy kolagenu mogą wspomagać ten proces, wspierając odbudowę tkanek. Z punktu widzenia urody jest to o tyle istotne, że peptydy kolagenu mogą przyśpieszać procesy gojenia się drobnych ran wynikających z nawracających stanów zapalnych skóry.
Jak wybrać peptydy kolagenu?
Sięgaj po ekologiczne źródła: Pamiętaj, że peptydy kolagenu są produktem odzwierzęcym (chociaż na rynku pojawia się coraz więcej kolagenowych, wegańskich alternatyw). Aby mieć pewność, że wraz z suplementem nie serwujesz sobie potężnej dawki chemii, np. rtęci, sięgaj po produkty ekologiczne.
Dokładnie sprawdź skład: Peptydy kolagenu reklamowane są jako magiczny suplement na piękną skórę. Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz produkty smakowe, może znaleźć się w nich spora dawka cukru, kolorantów i sztucznych substancji aromatyzujących, które mogą wywoływać stany zapalne, przyśpieszać glikację (więcej o tym, czym dokładnie jest, piszemy TU) oraz powodować pojawianie się niedoskonałości. Stawiaj więc na czyste składy i naturalne aromaty.
Zwróć uwagę na typ kolagenu: Kolagen może pochodzić z różnych źródeł, takich jak skóra ryb, kości zwierząt, kolagen roślinny itp. Osoby uczulone na pewne składniki powinny zwrócić uwagę na typ kolagenu. Suplementy kolagenu zazwyczaj informują o źródle na etykiecie.
Sprawdź ilość dawek w opakowaniu: Suplementy zawierające peptydy kolagenu mogą znacząco różnić się cenami, a przy okazji nie zawsze różnić się jakością. Podczas zakupów sprawdź gramaturę lub ilość dawek w opakowaniu i porównaj z innymi dostępnymi suplementami, aby wybrać najbardziej treściwy produkt.
Przeanalizuj substancje pomocnicze: Przeczytaj etykietę, aby sprawdzić, czy suplement zawiera dodatkowe składniki, takie jak witaminy, minerały czy inne substancje wspomagające zdrowie skóry i stawów. Jest to szczególnie ważne, jeśli przyjmujesz leki lub suplementujesz witaminy w innej formie – dokładne sprawdzenie składu pomoże Ci uniknąć przekroczenia rekomendowanych dziennych dawek.
Czy wiesz, że utrata jędrności skóry niekoniecznie musi wynikać z wieku? O tym, dlaczego Twoje ciało może tracić na elastyczności więcej piszemy TU.