Lato w pełni, a to oznacza, że najwyższy czas rozkoszować się słońcem! Mimo dbałości o zdrowie skóry, w tym okresie często zdarzają się oparzenia słoneczne. Na szczęście z pomocą przychodzi Natura! Przedstawiamy domowe sposoby na oparzenia słoneczne, które przyniosą ulgę i pomogą się zregenerować.
Słońce… niezbędne dla produkcji witaminy D, równowagi hormonalnej, zmniejszenia ryzyka wystąpienia groźnych chorób, a nawet dla dobrego samopoczucia. Wszystko to możemy zyskać dzięki ostrożnej ekspozycji na jego promienie. Prowadzi to więc do wniosku, że Słońce wcale nie jest naszym wrogiem!
Przegląd z 2016r. w czasopiśmie „Dermato-Endocrinology” wykazał, że zapobieganie rakowi skóry jest ważne, ale całkowite unikanie Słońca nie jest dobrą odpowiedzią. Takie zachowanie stwarza więcej problemów, niż pożytku. Grunt to przebywać na zewnątrz z głową, czyli używać naturalnego kremu przeciwsłonecznego lub zakrywać ciało ubraniami z naturalnych tkanin, takich jak len i bawełna. Z kolei, kiedy ekspozycja jest zbyt duża i dojdzie do oparzeń słonecznych, warto skorzystać z tych naturalnych sposobów:
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne:
Aloes
Aloe vera jest rośliną leczniczą, stosowaną od tysięcy lat w leczeniu chorób skóry, takich jak rany i oparzenia. Jest tak skuteczny w swoim działaniu, że zyskał miano „rośliny oparzeń”. Badania pokazują, że jest on doskonałym środkiem do leczenia oparzeń pierwszego i drugiego stopnia. Dodatkowo aloes pomaga w nawilżeniu skóry i zapobiega jej łuszczeniu, co często zdarza się przy poparzeniach słonecznych.
Aby leczyć oparzenia aloesem, wystarczy rozprowadzić warstwę czystego żelu z wnętrza liścia na spaloną skórę. Możesz wyhodować aloes na parapecie lub kupić jego liście w sklepie ze zdrową żywnością. Istnieje też wiele gotowych produktów kosmetycznych z aloesem w roli głównej. Zachęcamy jednak do korzystania z niego w najczystszej postaci!
Woda różana
Zawiera duże ilości witaminy E, która jest głównym graczem w pielęgnacji skóry, dzięki swoim właściwościom nawilżającym i ochronnym. Witamina E to także kluczowy składnik w kremach przeciwsłonecznych, ponieważ pomaga zwiększyć skuteczność SPF. Woda różana działa silnie łagodząco, dlatego schłodzona eliminuje ból związany z poparzeniem. Latem warto spryskiwać nią nie tylko przegrzaną skórę ciała, ale także twarz. Oczyści, poprawi jej napięcie, wzmocni naczynka, nawilży i odświeży!
Produkty mleczne
Okłady z jogurtu, kefiru, maślanki i mleka to najbardziej znane domowe sposoby oparzenia słoneczne. Delikatnie schłodzone sprawią, że choć na chwilę zapomnimy o bólu. Zawarty w nich kwas mlekowy działa jako środek złuszczający, usuwa górne warstwy skóry, co zmniejsza powstawanie pęcherzy. Dzięki dużej zawartości białka i witamin regenerują uszkodzony naskórek. Ważne, aby używać naturalnego nabiału, bez dodatku cukru i innych chemicznych dodatków. Taki produkt tylko zaostrzy stan zapalny skóry!
Olej kokosowy
Stoi na podium leczenia poparzeń słonecznych w ajurwedzie! Ta najstarsza nauka o zdrowiu i życiu głosi teorię, że olej kokosowy ma zdolność do obniżania temperatury ciała. Potwierdzają to też współczesne badania naukowe. Oprócz tego, olej kokosowy wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Bierze aktywny udział w odbudowie naskórka, koi i łagodzi skórę. Dodatkowo dostarcza wiele cennych składników odżywczych. Aby złagodzić oparzenia słoneczne, warto wcierać go bezpośrednio w skórę. Innym sposobem jest dodawanie jego kilku kropel do kąpieli lub przygotowanie łagodzącej maseczki. W tym celu wystarczy połączyć olej ze zmielonymi płatkami owsianymi i miodem.
Olejki eteryczne
Są podstawą nie tylko aromaterapii, ale także medycyny roślin. Dzięki nim możemy zmniejszyć ból, ochłodzić rozgrzaną skórę i zapobiec tworzeniu się blizn po pęcherzach. Ale uwaga! Bezpośrednio na skórę można używać tylko olejku lawendowego. Pozostałe olejki trzeba rozcieńczyć w oleju bazowym, np. ze słodkich migdałów lub dodać do kąpieli. Wśród olejków eterycznych na poparzenia słoneczne królują:
– olejek lawendowy,
– olejek z mięty pieprzowej,
– olejek eukaliptusowy,
– olejek z róży damasceńskiej,
– olejek z drzewa kadzidłowego.
Nawodnienie
Spożywanie dużej ilości wody to jeden z najlepszych sposobów na uzdrowienie i regenerację organizmu (nie tylko w przypadku poparzeń). Włącz do diety produkty o dużej zawartości wody, takie jak np. arbuz, ogórek, cukinia, seler naciowy. Dobrym sposobem jest też regularne popijanie domowego izotoniku, czyli połączenie wody z sokiem z cytryny, dobrej jakości solą i wybranym słodzikiem, np. miodem.
Nie zapominajmy, że w kwestii oparzeń słonecznych najważniejsza jest prewencja. Nasz mini przewodnik po filtrach słonecznych znajdziesz TU.