Spragnieni słońca, podróży, przygody zaczynamy wizualizować urlopy. Sezon wakacyjny coraz bliżej i nie chcemy zmarnować z niego ani minuty. Dlatego nie zatrzymujemy się na myśleniu i planujemy konkrety. Jak? Ekologicznie! Eko podróże czas start.
Eko podróże
Cudownie jest móc odkrywać świat. Równie cudownie byłoby mieć co odkrywać jak najdłużej, więc nie wypieramy już, że eksplorowanie najdalszych zakątków globu niesie za sobą spory koszt dla środowiska naturalnego. Spaliny, śmieci czy niepotrzebne, plastikowe pamiątki przyczyniają się do degradacji natury w zatrważającym stopniu. Są miejsca na świecie, gdzie turyści generują dwukrotnie więcej odpadów niż ludność lokalna. W czasie urlopów więcej się przemieszczamy, częściej jemy z jednorazowych opakowań i inwestujemy w rzeczy, które teoretycznie mają nam przypominać o wakacyjnym splendorze, ale tak naprawdę zostają zapomniane tuż po zakończeniu wakacji. Wiemy, że takie podsumowanie nie stawia turystów, w których tak bardzo lubimy się bawić, w najlepszym świetle. Na szczęście nie musimy jednak rezygnować z wakacji i przerzucać się na biwakowanie na balkonie tylko po to, żeby odpokutować podróżnicze grzechy z przeszłości. Można podróżować dla przyjemności, jednocześnie dbając o planetę. A statystyki jednoznacznie wskazują na to, że ludzie coraz częściej świadomie podchodzą do tego tematu:
– 61% podróżników przyznaje, że pandemia sprawiła, że chcą podróżować bardziej odpowiedzialnie,
– 49% podróżników przyznaje, że przez pandemię zaczęli wprowadzać coraz więcej proekologicznych działań w życie na co dzień,
– 70% – aż o tyle wzrosła liczba osób szukających informacji o świadomym, ekologicznym podróżowaniu od 2021 r.,
– 81,57% podróżników przyznaje, że planują podróże w bardziej świadomy sposób, z czego niemal 30% robi to nawet jeśli oznacza to poniesienie jakiegoś osobistego kosztu (np. droższych kosztów podróży lub zrezygnowania z przyjemności, które negatywnie wpływają na środowisko)
Najnowsze eko- trendy podróżnicze
Chęci to jednak nie wszystko. Trzeba też wiedzieć, jak podróżować, żeby podróżować bardziej ekologicznie. Okazuje się, że nie jest to wcale tak bardzo oczywiste – aż 80% ankietowanych podróżników przyznaje, że ten rodzaj wiedzy jest bardzo trudno dostępny. Żeby ściągnąć z Was ciężar szukania, przygotowaliśmy zestawienie najnowszych podróżniczych trendów, dzięki którym wakacje staną się bardziej eko:
Eko- trend nr 1: wycieczki rowerowe
Chcesz eksplorować okolice położone niedaleko domu? Zamiast samochodu wybierz rower! Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Oxford wskazują, że taka zamiana przez chociaż jeden dzień w tygodniu to aż o 67% mniej wydzielonego do atmosfery dwutlenku węgla na osobę. Przemnóż to przez każdy dzień wycieczki, a urlop skończysz z naprawdę imponującym wynikiem zaoszczędzonego dobrostanu planety!
Eko- trend nr 2: podróżowanie z misją
Ochrona raf koralowych, opiekowanie się żółwiami na Malediwach czy monitorowanie bioróżnorodności na greckich wyspach to tylko niektóre z pomysłów na to, jak podróżować z misją. Jeśli chcesz zrobić sobie przerwę od swojej codzienności, a przy okazji masz przestrzeń emocjonalną na to, aby zaangażować się w jakieś działania dla dobra planety, poszukaj wolontariatu nakierowanego na ochronę środowiska naturalnego. Dzięki temu nie tylko zwiedzisz świat, ale też poznasz ludzi o podobnych wartościach. Taka kombinacja przyjemnego z pożytecznym pomaga przywrócić wiarę w to, że ani ten świat, ani mieszkającym na nim ludzie nie są tak źli, jak mogłoby się czasem wydawać.
Eko-trend nr 3: kolekcjonowanie wspomnień
Figurki, flagi, maskotki, kubki, magnesy – stragany w turystycznych miejscowościach uginają się pod ciężarem potencjalnych pamiątek z wakacji. Kupujemy spontanicznie, bez analizowania kosztów i przydatności. Najczęściej są to zakupy, które szybko stają się zbierającymi domowy kurz szpargałami. Zamiast wydawać pieniądze na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy, inwestujmy w wakacyjne tu i teraz. Wspomnienia to coś, która nie ma terminu ważności, a nawet jeśli odejdą w otchłań zapomnienia, zrobią to bez generowania śladu węglowego. Stawiajmy na eko podróże.
Eko-trend nr 4: wspieranie lokalności
Zatrzymywanie się na prywatnych kwaterach, jedzenie w lokalnych knajpach zamiast w miedzynarodowych sieciówkach, inwestowanie w rękodzieło, wspieranie miejscowych projektów artystycznych lub ekologicznych to lista potencjalnych działań, które możesz robić, aby pozostawić po swoich wakacjach coś w kontrze do plastikowych śmieci. Jeśli wyruszasz w jakieś miejsce, postaraj się dołożyć swoją cegiełkę do tego, aby mogło się rozwijać w poszanowaniu tradycji i środowiska naturalnego.
Eko-trend nr 5: podróżowanie poza sezonem
Niższe koszty podróży, unikanie tłumów, mniejsze problemy z zakwaterowaniem w fajnym miejscu – brzmi jak bezstresowe wakacje! Ale korzyści z podróżowania poza sezonem jest więcej, i na liście są też te dla dobra planety. Mniejsza eksploatacja środowiska naturalnego, generowanie mniejszej ilości śmieci na kilometr kwadratowy (co oznacza większe prawdopodobieństwo tego, że zostaną zebrane przez służby porządkujące) oraz wspieranie lokalnych biznesów w bardziej wymagających ekonomicznie okresach to eko podróże i podejście do podróżowania, w którym nie ma przegranych!
W wakacje warto spędzać jak najwięcej czasu w naturze – badania pokazują, że kontakt z nią działa kojąco na układ nerwowy i poprawia pracę całego organizmu. Aby uprzyjemnić sobie czas w outdoorze, postaw na sport. Nasze propozycje 3 aktywności, które warto wypróbować podczas lata, znajdziesz TU.