O jodze słyszał już chyba każdy, jednak dziś zachęcamy do zapoznania się z nowoczesną koncepcją ruchu, której autorem jest Wojciech Cackowski, polski fizjoterapeuta! Na czym polega zoga? Co jest jej celem? I co więcej, co ją wyróżnia? Podpowiadamy!
Coraz częściej mówi się o tym, że jesteśmy tym, co jemy, co pijemy, jak się ruszamy i jak radzimy sobie z emocjami. Dbanie o zdrowie, aby było skuteczne, musi obejmować wiele obszarów. Oznacza to, że pragnąc witalności i harmonii, nie możemy skupić się tylko na zdrowym odżywianiu. Według profesor Jadwigi Jośko-Ochojskiej, autorki książki „Więcej nadziei. O raku, stresie i nowych szansach” (genialna pozycja!), dieta jest na trzecim miejscu w zakresie dbania o zdrowie. Przed nią jest aktywność fizyczna, zaś na podium – radzenie sobie ze stresem. Dziś skupiamy się na środkowym filarze, zgodnie z zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Przedstawiamy terapię Zoga Movement!

Czym jest Zoga Movement?
Zoga Movement to nowatorska koncepcja ćwiczeń, której twórcą jest Wojciech Cackowski, fizjoterapeuta zafascynowany leczniczym ruchem, jedyny w Polsce nauczyciel Anatomy Trains i metody integracji strukturalnej KMI. Pomysł na własną metodę terapeutyczną zrodził się z wieloletniej praktyki jogi, która pokazała, jak poprzez ruch wpływać na strukturę i funkcje ludzkiego ciała. Jeśli połączymy ruch z terapią manualną, otrzymamy niesamowite narzędzie do radzenia sobie z dysfunkcjami organizmu i bólem!
Zoga oparta jest na koncepcji taśm anatomicznych Tom’a Myers’a, wedle której mięśnie łączą się podłużnie ze sobą właśnie przez taśmy anatomiczne. W obrazowy sposób taśmy te przedstawiają przekonanie o tym, że organizm ludzki nie jest sumą poszczególnych części, lecz integralną całością.
Zoga jest zbiorem ćwiczeń wzmacniających i rozciągających (alternatywa dla klasycznego strechingu) bazujących na asanach jogi i zasadach Integracji Strukturalnej. Została stworzona na potrzeby współczesnego człowieka, aby nie tylko zadbać o ciało, ale także zwiększyć kontakt z samym sobą. Co istotne, ćwiczenia są odpowiednie dla osób w każdym wieku, a ruch jest wykonywany w skupieniu, aby móc wsłuchać się w sygnały płynące z ciała.
Jakie są korzyści terapii Zoga Movement?
Zoga jest kolejną metodą doskonalącą pracę ciała. Dzięki systematycznej praktyce można osiągnąć wiele korzyści zdrowotnych, wśród nich m.in.:
– Osiągnięcie swobody i świadomości ruchu,
– Zmniejszenie bólu,
– Zapobieganie kontuzjom i przeciążeniom,
– Usprawnienie funkcji aparatu ruchu i innych układów,
– Odkrycie obszarów ciała, które wymagają uwagi i troski,
– Zwiększenie mobilności i giętkości ciała,
– Zdrowsza postawa ciała,
– Zwiększenie kontaktu ze swoim wnętrzem,
– Polepszenie samopoczucia,
– Wzrost energii życiowej.
Ćwiczenia zogowe mogą przybierać różne formy. Wśród nich: „indywidualna podróż przez samoekspresję własnego ciała”, zajęcia grupowe lub sesje indywidualne z Certyfikowanym Terapeutą Zoga Movement Practice.

Dlaczego Zoga Movement jest wyjątkowa?
Zachwycamy się nią, ponieważ powstała w naszej szerokości geograficznej, w dodatku na „naszym podwórku”. Jesteśmy zdania, że warto wspierać cenne inicjatywy w naszym najbliższym otoczeniu. Dodatkowo, Zoga wyróżnia się pod wieloma aspektami, m.in.:
– Jest prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który potrafi dobrać ćwiczenia odpowiednie dla Twoich możliwości (stanowi to o jej bezpieczeństwie),
– Uczy cię czytać własne ciało i odkrywać jego nowe możliwości,
– Wpływa na zmianę Twojej sylwetki (na zdrowszą!),
– Pokazuje Ci, że można czuć się zdrowo i witalnie we własnym ciele (obalając stwierdzenie „taka Twoja uroda”),
– Ćwiczenia są prowadzone w niewielkich grupach.
Interesują Cię alternatywne metody pracy z ciałem? Przeczytasz o treningu TRE. Piszemy o tym TU.