Rozwój siebie, w tym swoich pasji, kompetencji czy umiejętności funkcjonowania społecznie jest bardzo ważnym elementem życia. Mając poczucie realnego rozwoju w wybranej przez siebie jednej lub kilku sferach życia osiągamy poczucie spełnienia i szczęścia. Czasem na drodze do realizacji postawionych celów stają różne przeszkody, te nieuświadomione i uświadomione, jak własne ograniczenia czy obawa przed podjęciem ryzyka. I tutaj z pomocą może przyjść TSR.
Czym jest TSR?
Pod tymi trzema literami kryje się Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, czyli spotkanie z terapeutą, który w pracy z klientem koncentruje się na jego zasobach i poszukiwaniu rozwiązań w celu zaspokojenia potrzeby, z jaką przyszedł.
TSR ma swoje początki w latach 50’ XX wieku w Palo Alto, gdzie został założony ośrodek terapii krótkoterminowej Mental Research Institute (MRI). Badania nad tą praktyką rozpoczął Steve de Shazer.
Inspiracją do Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach jest podejście systemowe w psychoterapii. W angielskiej, oryginalnej nazwie tego nurtu pojawia się słowo brief – Solution Focused Brief Teraphy, co tłumaczone jest jako terapia krótkoterminowa. Nie oznacza to, że ma ona założoną odgórnie liczbę sesji, a raczej zakłada, że każda sesja może być ostatnią i jest to decyzja klienta. Terapeuta z klientem koncentrują się na poszukiwaniu rozwiązań i to klient jest ekspertem od swojego życia, a co za tym idzie najlepiej wie, kiedy zbliża się do rozwiązania. Terapeuta wspiera go w tym. Zatem ta „krótkoterminowa” terapia może trwać zarówno jedną sesję, 10 sesji lub 2 lata. Krótkoterminowość jest tutaj pojęciem względnym i zależy od potrzeb, zasobów i tempa pracy samego klienta.
TSR może być bardzo efektywnym podejściem w samorozwoju w różnych obszarach życiowych, ponieważ koncentruje się na przyszłości. “Po co” i “jak” możesz coś osiągnąć. TSR nie ignoruje pytania “dlaczego” masz taką potrzebę, ale ta analiza ma wspierać potencjalne rozwiązania.

3 kluczowe założenie filozoficzne TSR
Podejście TSR można definiować w trzech ważnych zdaniach:
1. Jeśli coś działa, rób to dalej.
2. Jeżeli coś nie działa, nie rób tego.
3. Jeśli coś się zepsuło, nie naprawiaj tego.
Jakie korzyści może dać mi TSR?
Gdy mamy nowy pomysł w ważnej życiowej kwestii, gdy jesteśmy w trudnej i problematycznej sytuacji, gdy próbujemy rozwiązać konflikt w relacji… – w każdym z tych przypadków poszukujemy odpowiedzi i rozwiązania.
W Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach to właśnie ROZWIĄZANIE jest dominującą płaszczyzną pracy z klientem. Wychodząc od problemu (np. braku czegoś lub chęci zmiany) TSR skupia się na zdefiniowaniu i znalezieniu najlepszych lub co najmniej optymalnych rozwiązań sytuacji i potrzeb, z jakimi przyszedł klient.
Podstawowym założeniem TSR jest kierunek na rozwiązanie. Współpraca z terapeutą TSR koncentruje się na przyszłości, a w niej na poszukiwaniu takich ważnych wartości jak szczęście, poczucie bezpieczeństwa, spokój, zadowolenie czy satysfakcja. TSR skupia się na wizji klienta, na jego oczekiwaniach wobec życia, bo to on wie najlepiej czego potrzebuje.
Jakie korzyści możesz wynieść z terapii TSR?
1. Skupienie na celach zamiast tkwienia w przeszłości.
2. Odkrywanie swoich zasobów, mocnych stron, umiejętności, co buduje siłę realizacji potrzeby czy celu, z jakim przychodzisz do terapeuty.
3. Siła własnej sprawczości w realizacji życiowych potrzeb.
4. Praca na małych krokach, czyli małych sukcesach – pojedynczych puzzlach, które budują duży obraz.

Czy TSR jest dla mnie?
Podejście TSR stosuje się przy bardzo wielu dziedzinach tematycznych, jakie towarzyszą nam w życiu. Wykorzystywana jest zarówno w pracy z dziećmi, z dorosłymi podczas indywidualnych sesji oraz w terapii par. TSR może być dla Ciebie jeżeli:
– Szukasz wsparcia w rozwoju własnym, swoich kompetencji, pasji, kierunku biznesowego,
– Masz kryzys w związku i poszukujesz rozwiązania dla odbudowania swojej relacji,
– Chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to co robisz zawodowo to TA droga
– Jesteś w trudnym związku i szukasz odpowiedzi, czy chcesz nadal być w tej relacji, czy nie,
– Borykasz się z uzależnieniem,
– Odczuwasz stany depresyjne, apatię, wypalenie zawodowe i szukasz rozwiązania na swoje życie w szczęściu, według Twojej definicji i potrzeb,
– Cierpisz na bezsenność i szukasz rozwiązania,
– Masz trudności z koncentracją na uczelni czy w pracy,
– Masz problemy wychowawcze ze swoim dzieckiem,
– Chcesz wesprzeć dziecko w rozwoju, budowaniu umiejętności społecznych,
– Chcesz zmienić styl życia i na przykład wprowadzić zdrowy tryb życia,
– Szukasz najlepszego rozwiązania na radzenie sobie z codziennym stresem,
– Szukasz rozwoju w swoim życiu partnerskim?,
… te i inne tematy są możliwe do efektywnej współpracy podczas terapii TSR.
Koncentrując się na swoich zasobach i poszukując optymalnych rozwiązań we współpracy z terapeutą TSR możesz osiągnąć to czego poszukujesz i pragniesz.