Lubimy patrzeć na ciało holistycznie. Dlatego zawsze z ciekawością przyglądamy się praktykom, które skupiając się jedynie na jednej jego części generują szereg korzyści dla całego organizmu. Ostatnio na naszym celowniku znalazła się znana z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej refleksologia stóp. Czym dokładnie jest i jakie ma właściwości dla zdrowia?
Czym jest refleksologia stóp?
Stopy niosą nas przez świat i polecamy nie deprecjonować skali, w jakiej to robią. Statystyczny człowiek przechodzi w ciągu swojego życia ok. 120 700 km, co jest równoważne 3 pełnym spacerom dookoła planety Ziemia. Imponujące? Mamy w zanadrzu kilka innych liczb, które sprawią, że spojrzysz na swoje stopy z jeszcze większym szacunkiem:
– Twoje dwie stopy mają łącznie 52 kości (co stanowi około 25% wszystkich kości w Twoim ciele), 66 stawów, 38 mięśni, 20 ścięgien i 214 więzadeł
– Na stopach znajduję się ok. 250 000 gruczołów potowych, które mogą wydalać łącznie około 250 ml potu każdego dnia
– Z każdym krokiem, który wykonujesz, każda z Twoich stóp przyjmuje wagę o 1,5 raza większą od tej Twojego ciała; podczas biegu Twoje ciało jest narażone na siłę nawet pięciokrotnie większą od wagi Twojego ciała, co oznacza, że podczas aktywnego dnia Twoje stopy mogą dźwigać łącznie nawet kilkutonowy ciężar
– Na stopach znajduję się ok. 8000 zakończeń nerwowych

Nic więc dziwnego, że to właśnie stopy stały się obiektem zainteresowania zwolenników medycyny naturalnej już w starożytnych Chinach. Wywodząca się z tej części świata refleksologia stóp jest jedną z najstarszych holistycznych technik masażu regulujących pracę narządów wewnętrznych, a w konsekwencji całego organizmu. Mimo że sama refleksologia może być wykonywana na różnych częściach ciała, m.in. również na dłoniach czy uszach, to właśnie ta stóp uważana jest za najbardziej skuteczną w optymalizacji stanu zdrowia. Refleksologia jest formą terapii manualnej (w praktyce oznacza to, że podczas zabiegu ciało stymulowane jest przy pomocy dłoni terapeuty i nie są wykorzystywane w tym celu żadne inne akcesoria), polegającej na uciskaniu i stymulowaniu receptorów znajdujących się na stopach odpowiadających poszczególnym narządom i układom ciała. Uciskając zakończenia nerwowe, w których znajdują się punkty reflektoryczne stóp odpowiadające poszczególnym częściom ciała, rozpoczyna się proces leczniczy organizmu. Zgodnie z założeniami refleksologii uciskanie odpowiednich punktu na stopach, pobudzanie narządów wewnętrznych do samoregulacji, a tym samym oddziaływanie na strefę fizyczną pacjenta, nie jest jedyną korzyścią ze stosowania tej formy masażu leczniczego. Stymulacja ta ma również prowadzić do usuwania blokad energetycznych i poprawy przepływu witalnej energii przez cały organizm, prowadząc do zażegnania stagnacji emocjonalnej.
Na co pomaga?
W zależności od tego, który obszar stopy zostanie stymulowany, zabieg może wspomagać pracę serca, nerek, mózgu czy jelit. Głoszona w ramach refleksologii teoria zonowa, zwana też strefową, mówi, że ciało podzielone jest na 10 stref pionowych. Każda z tych sfer, w której znajdują się określone narządy, połączona jest poprzez układ nerwowy z określonymi obszarami rąk i stóp. Praktycy teorii zonowej uważają, że odpowiednie dotykanie tych obszarów umożliwia im stymulację połączonych z nimi poszczególnych organów i inicjować procesy lecznicze. Zdaniem praktyków refleksologia stóp:
– aktywuje procesy autoregeneracji organizmu
– wspomaga detoksykację
– pobudza przepływ energii przez całe ciało poprzez odblokowywanie kanałów energetycznych zwanych meridianami
– niweluje napięcie mięśniowe
– poprawia jakość snu
– reguluje pracę układu nerwowego
– stymuluje prawidłowe krążenie
– poprawia nastrój
– usprawnia przepływ krwi i wspomaga prawidłowe dotlenienie wszystkich komórek w ciele
– wspomaga pracę układu odpornościowego, hormonalnego, pokarmowego czy oddechowego

Refleksologia stóp, akupresura i akupunktura
Mimo że wszystkie te zabiegi opierają się na stymulacji określonych obszarów na ciele, istnieją między nimi znaczące różnice. Refleksologia jest zbliżona do akupunktury i akupresury, ponieważ zakłada wpływ na energię witalną organizmu poprzez stymulację ściśle określonych punktów na ciele. Jednak punkty akupunktury i akupresury nie zawsze pokrywają się z punktami refleksologicznymi używanymi w refleksologii. Refleksologia i akupresura są obie terapiami “refleksowymi”, które poprzez stymulację punktów uciskowych znajdujących się na jednej części ciała, wpływając na inne jego obszary. Refleksologia wykorzystuje refleksy na stopach, dłoniach i uszach, natomiast akupresura wykorzystuje ponad 800 punktów refleksyjnych znajdujących się wzdłuż cienkich energicznych linii zwanych meridianami, które przebiegają przez całe ciało.
Interesują Cię terapie naturalne? Pamiętaj, że możesz zadbać nimi o całe ciało od stóp do głów! Kiedy skorzystasz z zabiegu refleksologii stóp, koniecznie sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą akupunktura twarzy. Piszemy o tym TU.