Retinol króluje wśród najskuteczniejszych składników kremów o działaniu rewitalizującym i przeciwzmarszczkowym. Pobudza nawet najbardziej wymagającą skórę, a efekty przy regularnym stosowaniu widoczne są błyskawicznie. Marzy Ci się gładsza, jędrniejsza skóra i ujednolicony koloryt cery? Sprawdź z nami, jak stosować retinol dla najlepszych efektów.
Czym jest retinol?
Efekty działania retinolu mogą być tak spektakularne, że zwyczajowo nazywany jest witaminą młodości. I witaminą naprawdę jest – retinol to nic innego jak najbardziej aktywna forma witaminy A. Nawet jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się stosować zawierających go kosmetyków, z pewnością retinol znalazł się już niejednokrotnie w Twoim codziennym menu. Tę postać witaminy A możesz znaleźć m.in. w mleku, jajkach, jogurtach czy tłustych rybach. Wróćmy jednak do świata beauty. Retinol po raz pierwszy został wykorzystany przez specjalistów tej branży w latach 70-tych XX w. Wtedy jego główna misją było zwalczanie trądziku. Dziś retinol wykorzystywanych jest przede wszystkim w kuracjach spowalniających procesy starzenia się skóry, ponieważ jak wykazują badania kliniczne:
– Pobudza produkcję kolagenu i elastyny,
– Przyśpiesza procesy naprawcze naskórka,
– Zagęszcza i ujędrnia skórę,
– Delikatnie złuszcza,
– Pobudza odnowę komórkową,
– Zwiększa napięcie skóry,
– Ujednolica koloryt skóry,
– Redukuje zmarszczki,
– Wspomaga oczyszczanie,
– Reguluje produkcję sebum,
– Poprawia ukrwienie skóry,
– Wpływa na produkcję melaniny i rozjaśnia przebarwienia,
– Ma działanie antyoksydacyjne.
Aby w pełni cieszyć się ze wszystkich powyższych korzyści, warto nauczyć się, jak prawidłowo stosować retinol.
Jak wybrać retinol?
Ze względu na jego rosnącą popularność, na rynku pojawia się coraz więcej produktów kosmetycznych bazujących na retinolu. Można znaleźć go zarówno w kremach, jak i serach i maskach, a poszczególne kosmetyki zawierają go w różnych stężeniach. Zanim podpowiemy Ci, jak stosować retinol, zwróćmy uwagę na to, jak prawidłowo dobrać kosmetyki z nim w składzie. Jeśli dopiero zaczynasz pielęgnację preparatami zawierającymi tę formę witaminy A, zacznij od testowania produktów z niskim stężeniem retinolu, oscylującym wokół 0,5%. Bardzo ważne jest, aby dać skórze oswoić się z działaniem tak silnie skoncentrowanego składnika w procesie zwanym retinizacją. Polega on na przyzwyczajania się skóry do kontaktu z retinoidami. W pierwszych dniach, a nawet tygodniach stosowania preparatów z retinolem skóra może zareagować suchością i podrażnieniem, a dobranie odpowiednio niskiego stężenia retinolu na początek pomoże w zminimalizowaniu nieprzyjemnych efektów ubocznych. Wybranie niskiego stężenia retinolu jest również szczególnie ważne podczas stosowania preparatów do pielęgnacji okolic oczu. Skóra tej części twarzy jest dużo cieńsza, przez co bardziej uwrażliwiona i podatna na podrażnienia.
Jak go stosować?
Zakupy zrobione? Czas dowiedzieć się, jak stosować retinol. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Twojej skórze gładko przejść przez proces adaptacji do pielęgnacji z tak silnie działającym składnikiem i czerpać z niego jak najwięcej korzyści:
Przygotuj skórę do nowości Jeśli zastanawiasz się, jak stosować retinol, podstawowa odpowiedź brzmi: na nawilżoną skórę. Optymalny poziom nawilżenia sprawia, że płaszcz hydrolipidowy znajdujący się w jej wierzchniej warstwie lepiej spełnia swoje funkcje, a co za tym idzie jest bardziej odporny na podrażnienia. Jeśli widzisz, że Twoja skóra jest przesuszona, zafunduj jej intensywną kurację nawadniającą, zanim przystąpisz do stosowania kosmetyków z retinolem. Nie zapominaj, że możesz nawilżać skórę nie tylko preparatami pielęgnującymi, ale również tym, co i jak pijesz. Więcej o tym, jak się prawidłowo nawadniać, przeczytasz TU.
Daj skórze czas Adaptacja skóry do działania retinoidów zwana retinizacją wymaga czasu. Jak zatem stosować retinol? Z dużą dozą cierpliwości! Retinizacja, podczas której na powierzchni skóry mogą pojawiać się delikatne zaczerwienienia czy uczucie suchości, może trwać od 4 tygodni do nawet, w przypadku bardzo wrażliwej skóry, 2 miesięcy. Takie delikatne reakcje nie oznaczają jednak, że produkt z retinolem źle wpływa na Twoją skórę. Aby mieć pewność, że dany produkt sprawdza się w Twojej codziennej pielęgnacji, po prostu codziennie wnikliwie obserwuj swoją twarz. Jeśli objawy adaptacyjne nie będą się nasilać, a skóra powoli będzie stawać się coraz bardziej napięta i gładsza, nie będzie potrzeby przerywania kuracji retinolem.
Postaw na interwały Kolejnym krokiem do tego, aby nauczyć się, jak stosować retinol, jest wprowadzenie zasady małych kroków. Jeśli Twój preparat zawiera tę postać witaminy A w dużym stężeniu, nie używaj go codziennie, bo możesz zbyt mocno podrażnić skórę. W ramach testu tolerancji możesz zacząć od stosowania kosmetyku raz w tygodniu i stopniowo zwiększać częstotliwość do jednej aplikacji dziennie.
Skup się na wieczornej pielęgnacji Retinol w dużym stężeniu i promienie słoneczne to nie jest najlepsze połączenie. Po pierwsze, słońce może dezaktywować działanie kwasu retinowego i zmniejszać skuteczność zawierających go kosmetyków. Po drugie, kwas retinowy może zwiększać wrażliwość skóry na promienie słoneczne, ponieważ jej nowe, przedostające się na powierzchnię, komórki są cienkie i delikatne, a tym samym mniej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jeśli chcesz zatem zacząć stosować retinol w najbezpieczniejszy możliwy sposób, zacznij od włączania go do wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.
Uważaj na produkty złuszczające W pierwszym okresie stosowania produktów zawierających retinol Twoja skóra może być bardzo uwrażliwiona, podrażniona i przesuszona, warto więc w tym czasie dać jej odpocząć od mocnych peelingów. Sam retinol ma naturalne działanie złuszczające, nie musisz więc obawiać się, że martwe komórki skóry będą w nadmiarze gromadzić się na powierzchni twarzy. Pamiętaj, że składniki o działaniu złuszczającym mogą znajdować się nie tylko w samych peelingach, ale też maskach czy tonikach. Więcej o usuwających martwy naskórek kwasach przeczytasz TU.
Aby ukoić skórę uwrażliwiona w okresie retinolowej adaptacji, warto włączyć do codziennej pielęgnacji naturalne oleje. Naszą subiektywną selekcję tych, które najbardziej kochamy latem, znajdziesz TU.