Jak żyć ekologicznie? Na pewno nie ograniczając się jedynie do zakupów na lokalnym targu! Dziś przyglądamy się temu, jak dzięki rozwojowi technologii robiąc coś dla siebie możemy zrobić coś dobrego dla planety. Marzy Ci się ekologiczne mieszkanie? Ciekawią Cię najnowsze mieszkaniowe ekotrendy? Usiądź wygodnie i inspiruj się z nami.
Ekologiczne mieszkanie
Wybór należy do Ciebie. To, jakie wybierasz materiały na obicie poduszek. Jak wielu plastikowych akcesoriów używasz. Jakie środki czystości pomagają Ci opanować domowy bałagan. Ile prądu, jedzenia czy kosmetyków marnujesz, czasami nieświadomie. Na szczęście idea tworzenia zielonych, czyli przyjaznych środowisku, domów to jeden z najgorętszych tematów architektonicznych. W ślad za kreatorami przestrzeni idą dekoratorzy wnętrz, producenci żywności czy specjaliści od branży beauty. Nierzadko łączą siły, aby przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych powstawały narzędzia do przyjemnej, codziennej ochrony środowiska.
Oto naszym zdaniem najciekawsze, ekologiczne trendy mieszkaniowe, które mamy nadzieję zostaną z nami jak najdłużej:
Ekotrend numer 1: rozpuszczalne opakowania na kosmetyki
Większość z nas zaczyna poranek od wizyty w łazience. Szybki prysznic, mycie zębów, pielęgnacja. Bilans: plus dla higieny, minus dla środowiska. Każdego roku na całym świecie zużywanych jest ok 120 miliardów sztuk opakowań po kosmetykach. Biorąc pod uwagę to, że zwykła szczoteczka do zębów potrzebuje 500 lat, aby się w pełni rozłożyć, to bilans pesymistyczny. Rozwiązanie może być jednak bardzo proste – wystarczy postawić na rozpuszczalne opakowania! Saszetka żelu pod prysznic, szamponu czy odżywki zamieni się w kremowy, pieniący się płyn, jak tylko zwilży się ją wodą. Zawarty w niej kosmetyk jest równie skuteczny co ten zamknięty w tradycyjnej butelce, ale nie pozostawia żadnego śladu, poza świeżością ciała oczywiście.
Eko trend numer 2: drewno z drukarki
Drewno nadaje domu ciepły, przytulny charakter. Na szczęście nie trzeba już z niego rezygnować, próbując ocalić drzewa przed wycinką. Można je sobie po prostu wydrukować! Jak zauważają twórcy amerykańskiej firmy Forust, rynkowego lidera w drewnianym druku 3D, każdego roku na świecie wycinanych jest ponad 15 miliardów drzew, co generuje miliony ton drewnianych odpadów. Niewykorzystywane trociny zanieczyszczają wodę, glebę i powietrze, działając destrukcyjnie na florę i faunę. A wystarczy zebrać je i przerobić dzięki technologii drukowania 3D na wysokiej jakości panele, meble czy mieszkaniowe dodatki!
Ekotrend numer 3: ekologiczne farby do ścian
Jeśli marzy Ci się remont mieszkania, pamiętaj aby przyjrzeć się materiałom budowlanym. Nawet zwykle odświeżenie pokoju może mieć negatywne skutki dla zdrowia, jeśli sięgniesz po toksyczną farbę. Zanim dokonasz zakupu, zwróć uwagę na wykorzystany w jej produkcji rozcieńczalnik i wybierz tą rozcieńczaną wodą. Im więcej wody, tym mniej amoniaku, toksycznych lotnych związków organicznych oraz trujących rozpuszczalników. Substancje te, mające potencjalne działanie żrące i drażniące, odparowują z farby podczas jej schnięcia na ścianie, a następnie z każdym wdechem dostają się do dróg oddechowych. W tym przypadku ekologiczne mieszkanie to również zdrowe mieszkanie.
Ekotrend numer 4: dekoracje w stylu zrób to sam
Pandemia namieszała niemal w każdej branży, destabilizując sieci dostaw na całym świecie. Brak surowców, opóźnienia w dostawach, i zastoje w produkcji nadwyrężają cierpliwość zarówno sprzedających, jak i kupujących. Zamiast frustrować się, że Twój wymarzony stół jest niedostępny, postaw na przeróbki starego w duchu zrób to sam. Tuningując rzeczy, które już masz i dając im drugie życie w nowej odsłonie, zaoszczędzisz czas, pieniądze, a Twój dom na pewno zyska na oryginalności. Pamiętaj też, że prace manualne to świetne ćwiczenia dla mózgu, które mogą poprawiać sprawność manualną, umiejętności kognitywne, kondycję fizyczną i minimalizować napięcie emocjonalne.
Ekotrend numer 5: dywany z naturalnych materiałów
Jeden dywan, wiele zagrożeń. Ten wykonany z nieekologicznego materiału może zawierać toksyczne lotne związki organiczne, silne chemiczne środki antymolowe lub zmniejszające palność czy toksyczne barwniki. Brzmi zachęcająco? No, właśnie, nie brzmi w ogóle. Jeśli chcesz uniknąć wprowadzania do domu tych niepożądanych substancji, wybierz dywan wykonany z naturalnego materiału, takiego jak len, słoma, bawełna czy wełna, barwionego bez chemicznych barwników.
Jeśli stawiasz na ekologiczne mieszkanie, kontroluj nie tylko to, co do niego trafia, ale również to, co z niego wychodzi. Żeby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy krótki przewodnik po segregowaniu śmieci, znajdziesz go TU.