Chcesz dobrze zacząć dzień? Skorzystaj z wielowiekowej, ajurwedyjskiej tradycji i czerp z mocy jogi Kundalini. Wystarczy kilka minut, aby rozpalić ogień wewnętrznej energii, nastroić umysł na działanie i odzyskać emocjonalną równowagę. To co, masz ochotę na udany poranek?
Czym jest joga Kundalini?
Świat jogi to świat obfitości. Yoga Nidra przyjdzie z pomocą tym, którzy mają problemy z zasypianiem, Vinyasa pomoże wprowadzić harmonię między ruchem a oddechem, a Ashtanga da wycisk porównywalny z tym podczas intensywnego treningu na siłowni. Regularna praktyka pomoże pobudzić mięśnie dosłownie każdej partii ciała, bo podczas niej można pracować nie tylko nad bicepsem, ale również przeponą, podbudzi metabolizm i pomoże zaprowadzić porządek w emocjach. Dla tych, którzy chcą zadbać o swoje ciało kompleksowo, pomocna staje się joga Kundalini. Według staroindyjskiej tradycji Kundalini oznacza duchową energię, odgrywającą kluczową rolę w transformacji człowieka. Transformacja ta ma przynosić uważność, otwierać na miłość i uczyć współczucia. Oparta na pobudzaniu tej energii joga Kundalini, nazywana też jogą uważności, uważana jest za najbardziej mistyczną odmianę jogi. Jest kombinacją wszystkich jogicznych metod pracy z ciałem i umysłem:
– Dynamicznych ćwiczeń ruchowych (kriya),
– Ćwiczeń oddechowych (pranayama),
– Medytacji,
– Mantr,
– Mudr.
Poranny rytuał bazujący na praktyce Kundalini pozwoli Ci tchnąć w ciało energię do działania i nastroić ducha na pozytywne wibracje.
Rytuały Kundalini na dobry poranek
Ulubione, poranne rytuały mają magiczną moc chociażby dlatego, że już po przebudzeniu wiesz, że za chwilę wydarzy się coś dobrego. W tych momentach warto wsłuchiwać się w swoje ciało i szanować jego potrzeby. Nie zawsze musi być tak, że sfera fizyczna i duchowa będą w stanie pracować na najwyższych obrotach już od pierwszych chwil poranka, nie pozwól jednak, aby jakiekolwiek ograniczenia odebrały Ci radość z praktyki. Rób tyle, ile możesz, aby czerpać z życiodajnej mocy Kundalini. Oto praktyki, które pomogą Ci wprowadzić się w ten stan:
Zimny prysznic Wiemy, zaczynamy z wysokiego C. Ten etap ma za zadanie przygotować Twoje ciało do działania i naprawdę poczuć je przed rozpoczęciem praktyk w duchu Kundalini. Kiedy serwujesz sobie taką formę pobudki, Twój organizm staje się miejscem niesamowitych, fizjologicznych przemian: podbudza się krążenie, dzięki czemu każda komórka Twojego ciała staje się odżywiona i dotleniona, wzmaga się produkcja hormonów szczęścia, pozwalających przetrwać ten moment dyskomfortu, układ immunologiczny wzmacnia się, metabolizm przyśpiesza a mięśnie przechodzą przez przyśpieszony proces regeneracji. Dobre wieści są takie, że wcale nie potrzeba wiele, aby odczuć efekty takich pryszniców na własnej skórze. zbadali, że wystarczy do tego 1-3 minuty codziennej ekspozycji na bardzo zimną wodę.
Subagh Kriya To jedna z ważniejszych sekwencji jogi Kundalini, której celem jest tchniecie w życie dobrostanu i pomyślności. Brzmi jak idealna intencja na początek dnia, prawda? Całość sekwencji, która składa się ze śpiewania mantr i wykonywania określonych ruchów dłoni złożonych w mudry, wykonuje się w około 20 minut. Szczegółową instrukcję, jak przeprowadzić taką praktykę w duchu Kundalini znajdziesz np. TU, a video TU.
Oddech ognia Kapalabhati to jedna z podstawowych technik oddychania – pranajamy – w jodze Kundalini. Wykonywany prawidłowo, usprawnia pracę całego organizmu: równoważy układ współczulny i przywspółczulny, wspiera zdrowie płuc, pobudza metabolizm, aktywuje mięśnie głębokie i pobudza koncentrację. Warto pamiętać, że ten rodzaj oddychania jest bardzo intensywny i może okazać się zbyt stymulujący w stanach rozdrażnienia i spotęgować złe samopoczucie. Instrukcję, jak praktykować tę technikę znajdziesz TU.
Sat Kriya Ten rodzaj praktyki medytacyjnej jest świetną, spokojniejszą, ale w dalszym ciągu pobudzającą cały organizm alternatywą dla oddechu ognia, a zarazem jedną z podstawowych filarów jogi Kundalini. Sat Kriya ma za zadanie pomóc Ci połączyć się z ciałem, wczuć się w nie i wydobyć wewnętrzną siłę i blask. Medytację można wykonywać przez 3, 11 lub 31 minut, więc to idealna opcja również dla tych, którzy mają o poranku niewiele czasu dla siebie. Sat Kriya obejrzysz np. TU.
Pozycja żaby Ta asana to jedna z podstawowych pozycji w jodze Kundalini. Żaba pomaga odblokować zastygłą w ciele energię, oddziałując na drugą czakrę, odpowiedzialną za pracę miednicy i organów płciowych. Asana ta na poziomie ciała rozciąga mięśnie, otwiera biodra i poprawia krążenie, a na poziomie ducha wzmaga pewność siebie i pobudza kreatywność. Tego dokładnie nam trzeba, żeby nastroić się na dzień pełen pozytywnego działania! Szczegółową instrukcję, która pomoże Ci przygotować się do wykonania pozycji żaby (czy raczej żabek), obejrzysz m.in. TU.
Chcesz wzmocnić swój wzrok? Niespodzianka – na tym polu również pomoże Ci joga! Czym dokładnie jest joga oczu, więcej piszemy TU.