Jesień to dobry moment, żeby poddać się zabiegom na twarz z użyciem kwasów. Termin „kwasy” oznacza szeroką gamę substancji o różnych właściwościach, a co za tym idzie różnorodnym działaniu. Zanim umówisz wizytę u kosmetyczki sprawdź, który z nich będzie odpowiadał potrzebom Twojej skóry najbardziej.
Czym są kwasy w kosmetyce?
Jeszcze do niedawna mocy pielęgnującej kwasów można było doświadczać jedynie w gabinetach kosmetycznych. „Pójście na kwasy” było synonimem dodania co najmniej 100 punktów do świetności cery, która stawała się gładsza, bardziej promienna, odświeżona i dogłębnie oczyszczona. Zabiegi z ich użyciem stały się tak popularne, że z ich dobrej prasy postanowili skorzystać producenci kosmetyków, zarówno tych naturalnych jak i konwencjonalnych. Coraz częściej w drogeriach można spotkać toniki, kremy czy maski z kwasami, oczywiście w stężeniach dużo niższych niż te używane podczas profesjonalnych zabiegów. Kwasy wykorzystywane przez branżę kosmetyczną są substancjami z grupy hydroksykwasów, zawierającymi w swojej strukturze grupę karboksylową oraz hydroksylową. W zależności od ich struktury, możemy wyróżnić kwasy AHA (np. kwas mlekowy, glikolowy czy jabłkowy), BHA (kwas laktobinowy czy glukonolakton) oraz PHA. Są one pozyskiwane z surowców naturalnych lub chemicznie syntetyzowane na ich wzór. Za co kochamy je tak bardzo? Wymieniać można długo:
– Usuwają zrogowaciały naskórek,
– Nawilżają,
– Oczyszczają pory,
– Poprawiają elastyczność i napięcie skóry,
– Redukują przebarwienia i blizny,
– Przyśpieszają odnowę komórkową wierzchnich warstw skóry,
– Regulują wydzielanie sebum,
– Pomagają w walce z trądzikiem,
– Neutralizują działanie wolnych rodników,
– Zmiękczają,
– Pobudzają syntezę kolagenu,
– Zapobiegają powstawaniu pajączków.
Warto pamiętać, że kwas kwasowi nierówny. W zależności od stężenia i rodzaju substancji, każdy z nich ma odmienne właściwości dla skóry. Oto działanie tych najpopularniejszych:
Kwas glikolowy
To świetny wybór, jeśli chcesz intensywniej złuszczyć skórę, a przy okazji poprawić nawilżenie i wygładzić drobne zmarszczki. Poradzi sobie nawet z większymi wyzwaniami, takimi jak mocno rozszerzone pory czy trądzik, dlatego jest szczególnie polecany dla skór tłustych i problematycznych, z tendencją do nadprodukcji sebum. W produktach do domowego użytku znajdziesz kwas glikolowy w stężeniu 5-15%, natomiast stężenie tego wykorzystywanego w salonach kosmetycznych może wynosić nawet 70%. Ten drugi może wywoływać podrażnienie i zaczerwienienie oraz widoczne złuszczanie martwych komórek naskórka. Podczas stosowania preparatów zawierających kwas glikolowy skóra staje się bardziej uwrażliwiona na działanie promieni słonecznych, dlatego zaleca się używanie w tym czasie kremów z wysokim filtrem SPF i unikania nadmiernej ekspozycji na słońce.
Kwas migdałowy
Powstający w procesie hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów, kwas ten łagodnie usuwa martwe komórki skóry, a można go stosować przy każdym fototypie i praktycznie każdym rodzaju cery. Jego masa cząsteczkowa jest większa w porównaniu do tej kwasu glikolowego, dzięki czemu stopniowo i łagodniej wnika do głębszych warstw naskórka. Wykazuje działanie anti-age i przeciwdziała skutkom foto starzenia. Ponadto posiada właściwości antybakteryjnie i antyseptyczne oraz łagodzi stany zapalne, stymuluje produkcję kwasu hialuronowego i wpływa na syntezę kolagenu i elastyczny, ujędrniając i uelastyczniając skórę. W zależności od potrzeb skóry do zabiegów profesjonalnych wykorzystuje się kwasy o stężeniu 30-50%. Kwas ten nie wywołuje dużej wrażliwości na promieniowanie słoneczne, dlatego może być stosowany przez cały rok.
Kwas mlekowy
Jego wielką zaletą jest intensywne nawilżenie, dlatego ten w niższych stężeniach, od 1% do 10%, świetnie sprawdzi się w ekspresowych zabiegach dających efekt glow. Delikatnie złuszcza, wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwstarzeniowe, zmiękczające i normalizujące pH. Ponadto stymuluje skórę do produkcji ceramidów, dzięki czemu wzmacnia barierę ochroną naskórka. Jest idealny w pielęgnacji skóry wrażliwej i naczynkowej i można go stosować przez cały rok.
Kwas jabłkowy
Zależy Ci na wyrównaniu kolorytu cery? Sięgnij po ten występujący w wielu owocach kwas! W niskich stężeniach (do 5%) rozjaśni, nawilży i doda skórze intensywny glow. W wyższych stężeniach złuszczy i zahamuje proces rogowacenia naskórka. Ciekawostką jest, że kwas jabłkowy może być wykorzystywany jako dodatek do szamponów do włosów – dzięki temu prostemu zabiegowi staną się one błyszczące i bardziej sprężyste.
Kwas salicylowy
Kwas ten naturalnie występuje w korze wierzby i topoli, natomiast ten będący składnikiem popularnych kosmetyków wytwarzany jest na drodze syntezy chemicznej. Ze względu na silne działanie przeciwbakteryjne i antyzapalne, jest wykorzystywany przede wszystkim w pielęgnacji skóry trądzikowej. Oczyszcza pory, zmniejsza ogniska zapalne, reguluje wydzielanie sebum, a w większym stężeniu jest wykorzystywany do złuszczania naskórka. W preparatach przeznaczonych do pielęgnacji domowej zwykle wykorzystuje się kwas salicylowy w stężeniu 1-2%, stężenie tych profesjonalnych natomiast może wynosić nawet do 30%. Kwas salicylowy wykazuje wrażliwość na promienie UV, dlatego stosując go należy unikać ekspozycji na słońce w celu uniknięcia podrażnienia i przebarwień skóry.
Przeciwwskazania do używania kwasów
Zanim zastosujesz zabiegi lub kosmetyki z kwasami upewnij się, że są one bezpieczne dla Twojej skóry. Do przeciwwskazań należą:
– Alergie skórne,
– Opryszczka aktywna,
– W przypadku większości kwasów ekspozycja na słońce,
– Gojące się rany,
– Przerwana ciągłość naskórka,
– Ciąża i karmienie piersią,
– Niektóre choroby autoimmunologiczne,
– Stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy, do oceny przez kosmetologa,
– Choroby dermatologiczne.
Zanim wypróbujesz zabiegi z kwasami, wolisz zacząć od delikatnego usunięcia martwego naskórka? Koniecznie sprawdź naszą listę 5 naturalnych składników, które działają peelingująco. Piszemy o tym TU.