Kiedy z nieba leje się żar, korzystanie z sauny nie jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu. A powinno, szczególnie jeśli do wyboru mamy saunę na podczerwień. Sprawdzamy, dlaczego sauny bazujące na tym rodzaju promieniowania elektromagnetycznego mają tak wiele prozdrowotnych właściwości, że warto z nich korzystać przez cały rok.
Sauny na podczerwień, a tradycyjne
Sauny infrared (w skrócie IR) podobnie jak tradycyjne, fińskie bazują na działaniu ciepła. Jednak w przypadku tych na podczerwień jego źródłem są lampy, które generują promieniowanie podczerwone podobne w działaniu do słonecznego, pozbawione jednak szkodliwych dla zdrowia promieni UV. Bazują one na niemal dwukrotnie niższej temperaturze niż sauny tradycyjne – sesje odbywają się w 40º- 60º C, dzięki czemu nie są tak obciążające dla serca i układu krążenia. Sauny fińskie wymagają bardzo wysokiej temperatury, ponieważ gorące powietrze działa na ciało powierzchniowo. Podobnie jak w upalny dzień, pory otwierają się i rozpoczyna się proces pocenia, kiedy skóra się bardzo mocno rozgrzeje. W przypadku saun infrared promieniowanie dociera nawet 4 cm w głąb skóry, a proces ogrzewania organizmu przebiega od środka, dzięki mocno pobudzonemu krążeniu krwi. Poza wszystkimi zaletami zdrowotnymi, sauny na podczerwień są też świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią rozbierać się publicznie – podczas sesji można przebywać w kabinie w ręczniku lub nawet lekkich ubraniach.
Zalety korzystania z saun IR
- Usuwanie z organizmu nagromadzonych toksyn,
- Wzrost tempa spalania kalorii,
- Poprawa metabolizmu,
- Głęboki relaks,
- Pobudzanie pracy serca bez obciążania układu krwionośnego zbyt wysoką temperaturą,
- Poprawa odporności,
- Ujędrnienie skóry,
- Wyraźna redukcja cellulitu,
- Zmniejszenie bólu mięśni, stawów, kręgosłupa oraz zwyrodnień układu kostnego,
- Zmniejszenie stanów zapalnych skóry,
- Przyśpieszenie gojenia blizn,
- Redukcja infekcji górnych dróg oddechowych.
Jak przebiega sesja w saunie na podczerwień?
W odróżnieniu od sauny tradycyjnej, kabiny IR nie wymagają długiego czasu nagrzewania. Promieniowanie działa nawet w przypadku pozostawienia otwartych drzwi kabiny, więc takie rozwiązanie daje większy komfort osobom cierpiącym na klaustrofobię. Rozkład cierpła jest tu inny niż w przypadku sauny fińskiej – promieniuje ono z poszczególnych punktów pomieszczenia, a nie jednego, centralnego, które ogrzewa powietrze. Jak już wspomnieliśmy, z tego rodzaju sauny można korzystać w ręczniku, a nawet lekkim stroju sportowym. Proces pocenia rozpoczyna się szybciej i w niższej temperaturze. Równiez ze względu na relatywnie niską temperaturę jednorazowo można korzystać z niej dłużej niż z sauny tradycyjnej. Jedna sesja powinna trwać ok 20-30 minut. Pobyt w tego rodzaju saunie nie wymaga schłodzenia między i po zakończeniu sesji, należy jednak pamiętać o uzupełnianiu płynów, żeby nie doprowadzić do odwodnienia. Pobyt w saunie warto powtarzać 2-3 razy w tygodniu, po 2-3 sesje podczas jednej wizyty.
Przeciwwskazania
Mimo że z założenia sauny na podczerwień są bezpieczniejsze niż te tradycyjne, wymagające wysokiej, przekraczającej nawet 100º C temperatury, nie są one rozwiązaniem dla każdego. Korzystania z nich powinny unikać m.in. osoby z chorobami układu krążenia, serca, hemofilią, w trakcie leczenia nowotworów, kobiety w ciąży lub w trakcie menstruacji. Jeśli masz wątpliwość, czy są bezpieczne dla ciebie, skonsultuj się z lekarzem przed pierwszą wizytą.
Naturalny elektrolit po wizycie w saunie
Warto pamiętać, że wraz z potem nasze ciało traci elektrolity. Dlatego tak ważne jest, aby uzupełniać płyny w trakcie i po skorzystaniu z sauny. Podczas sesji polecamy pić nasz napój elektrolitowy:
- 1 litr wysokozmineralizowanej wody
- 0,5 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka miodu
- Sok z 1 limonki
- 5 cm obranego ze skórki, pokrojonego w drobne cienkie plastry świeżego ogórka
- Kilka listków świeżej mięty
Wszystkie składniki wrzucamy do szklanej lub metalowej butelki (pamiętajmy, aby nie wnosić do sauny plastikowych opakowań), przed piciem wstrząsamy.