Masz dosyć serialowych tasiemców i chcesz wrócić do czytania? Mamy dla Ciebie coś, co zmotywuje Cię nie tylko do częstszych wizyt w księgarni! Przedstawiamy książki o samorozwoju: nasza świeżutka selekcja.
„Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”, James Clear
A gdyby tak zamiast skupiać się na tym, co nam przeszkadza i nie pasuje, skupić uwagę na służących nam nawykach i przekierować na nie wzmacniającą energię? Do tego zachęca James Clear, autor książki, która w bardzo prosty sposób wyjaśnia, jaka jest zależność między pracą mózgu a kształtowaniem się nawyków. Autor stworzył jeden z pierwszych modeli zachowania człowieka, w którym nawyki wynikają z bodźców zewnętrznych w połączeniu z emocjami wewnątrz Twojego „Ja”. Książka to jednak nie tylko teoria – znajdziesz w niej oparte na 4 prostych krokach wskazówki do praktykowania zmiany nawyków na co dzień.
„Wyspa spokoju. Jak mindfulness pomaga w trudnych sytuacjach”, Zuzanna Ziomecka
Jeśli lubisz historie z życia wzięte, ta książka doda Ci wiary w to, że warto postawić na mindfulness. Zuzanna Ziomecka, dziennikarka, trenerka i nauczycielka mindfulness, zaprosiła 12 kobiet do podzielenia się osobistymi doświadczeniami związanymi z tym, jak sztuka uważności wpłynęła na ich życia. Z każdej z nich wyciągniesz lekcję o tym, jak odkrywać swoje rzeczywiste potrzeby, jak nazywać swoje emocje i się na nich nie spalać oraz stawiać czoło sytuacjom, które zdają się być bez wyjścia. Jak zauważa autorka, „niezależnie od tego, ile zarabiasz, jakie posiadasz wykształcenie, umiejętności i talenty, nie unikniesz przeszkód na swojej życiowej drodze”. Dlatego warto nauczyć się tego prostego, a jednak potężnego narzędzia do mierzenia się z wyzwaniami w sferze prywatnej i zawodowej.
„Efekt placebo. Naukowe dowody na uzdrawiającą moc twojego umysłu”, dr Joe Dispenza
Jesteś tym, co myślisz. Dlatego niezależnie od tego, jak zła może być sytuacja, w której się obecnie znajdujesz, dzięki odpowiedniemu nastawieniu możesz szybciej i skuteczniej wyjść z impasu. Wielu sceptyków twierdzi, że przypisywanie wizualizacjom, manifestacjom czy programowaniu mocy sprawczej jest tylko życzeniowym myśleniem. Aby rozwiać ich wątpliwości, dr Joe Dispenza, światowej sławy specjalista od samorozwoju, zebrał dowody naukowe na to, że szczęście i zmiana na lepsze zaczynają się w głowie. Książka na przykładzie konkretnych pacjentów wyjaśnia efekt placebo łącząc najnowsze odkrycia w dziedzinie neurobiologii, biologii, psychologii, hipnozy, warunkowania behawioralnego oraz fizyki kwantowej. Samoleczenie ducha czas start!
„Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych”, Christel Petitcollin
Czy jedna myśl potrafi sprawić, że w Twojej głowie zacznie rozbrzmiewać symfonia czarnych scenariuszy, zakrapiania lękiem, urazą czy rozdrażnieniem? Autorka książki nie chce Ciebie namawiać do tego, aby zacząć myśleć mniej. Chce namówić Ciebie do myślenia lepiej! Zdaniem Petitcollin nadwydajność mentalna, która sprawia, że analizujesz wszystko bez końca, może stać się Twoim wielkim atutem i narzędziem do samodoskonalenia, o ile nauczysz się nią zarządzać. Ta książka to zbiór przydatnych wskazówek dotyczących codziennego życia w społeczeństwie, budowania relacji, kształtowania ścieżki zawodowej i – przede wszystkim – relacji z samym sobą.
„What Happened to You?: Conversations on Trauma, Resilience, and Healing”, Oprah Winfrey I dr Bruce D. Perry
Trauma nie ma terminu ważności. Aby przestała Ci towarzyszyć, musisz znaleźć jej źródło, zaakceptować, że jest, a potem krok po kroku przepracowywać, rozumiejąc, że może to być długi i wymagający proces. Autorzy tego bestsellera z list „The New York Times” w przystępny sposób tłumaczą, dlaczego zdarzenia, których doświadczamy na najwcześniejszym etapie życia, mogą zdeterminować to, jak będą kształtować się jego kolejne lata. Dają też naukowo potwierdzone wskazówki na to, jak nauczyć się rozpoznawać i rozumieć kalki destrukcyjnych zachowań, które być może naszymi największymi przeszkodami na drodze do szczęśliwego życia.
Nie masz ochoty na podróż wgłąb siebie? Postaw na podróż w świat, najlepiej z książką w ręku. Naszą listę książek o nietypowym podróżowaniu znajdziesz TU.